Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kkookk1

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας

Recommended Posts

H ΥΔΟΜ μου ζήτησε  χαρακτηρισμό της γης για τον προσδιορισμό των χρήσεων γης στο ακίνητο  και στην περίπτωση που είναι ΓΥΠ να αναφερθεί η παρέκκλιση των 200μ στο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης. Δεν έγινε κάποια αναφορά  στο συμβόλαιο.   Εγώ το διερευνώ μην τυχόν το έχει ο ιδιοκτήτης και δεν μπω στη διαδικασία αυτή.   

Με το ΠΔ 59/18 τι ισχύει?                                                                                             

Παράθεση

Σήμερα απο την ΥΔΟΜ η υπάλληλος σε μια έγκριση δόμησης μου επέστρεψε τον φάκελο ( σωστά γιατι είχε παρέλθει η προθεσμία ) αλλα μου είπε οτι δεν μπορώ να την καταθέσω ξανά γιατί δεν εκδίδεται βάση της εγκυκλίου που βγήκε στις 07/04/2014 με ΑΠ: ΟΙΚ 1889  που διευκρινίζει οτι όλες οι περιοχές γεωργικής γής είναι και υψηλής παραγωγικότητας.

Αυτό ήταν το πιο ωραίο!!!.    Του γύρισαν το φάκελο και όχι άδικα.

 

Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσει-παραθέσεις. Οι δημοσιεύσεις σου έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν σε γήπεδο υψηλής παραγωγικοτητας θέλουμε να κάνουμε βιοτεχνική εγκατάσταση μεγαλύτερη των 80 kw, τι γίνεται? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/1/2018 at 1:08 ΜΜ, kostas bogiatzis said:

Δυστυχώς ήττα ο δρόμος έχει χαρακτηριστεί κοινοτικός μετά τον Καποδίστρια και επειδή έχει ΓΠΣ επιτρέπεται μόνο 200μ από επαρχιακό και όχι 150 μ από κοινοτικό οπότε η ΥΔΟΜ μου είπε ότι δεν μπορεί να δεχθεί το άρθρο 51 του 4178

 

PAVLA με συγχωρείς αλλά δεν το κατάλαβα πως θα μου δώσουν από την περιφέρεια έγκριση χωροταξίας εφόσον δεν το επιτρέπει η χρήση γης?

Καλημέρα σε όλους,

Σε περιοχή που έχει χαρακτηριστεί ως Προστασία Γεωργικής Γης με ΓΠΣ οι διατάξεις του αρ.51 ισχύουν μόνο στα ακίνητα που έχουν πρόσωπο ή απόσταση 200μ. από εθνική ή επαρχιακή οδό; Σύμφωνα με την ΥΔΟΜ ακίνητα που έχουν πρόσωπο ή απόσταση 150μ. από δημοτική οδό δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του αρ.51(όταν ο χαρακτηρισμός έχει επέλθει από ΓΠΣ). Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι διαφορετικό; 

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες τα ΠΜ

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Kαλημέρα σας γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας πει το εξής, για να αποφύγουμε να χαρακτηριστεί ένα γεωτεμάχιο ως  υψηλής παραγωγικότητας έχει σημασία η κλίση του γεωτεμαχίου που είναι άνω του 20-30% ?

Edited by JOHNYMAL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κατανοήσει το ερώτημά σου. Προσωπικά δεν το κατάλαβα. Αν θέλεις επαναδιατύπωσέ το με περισσότερες λεπτομέρειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ο συνάδελφος ρωτάει ότι αν είναι ένας τρόπος να μην χαρακτηρισθεί ως ΓΥΠ ένα γεωτεμάχιο επειδή έχει μεγάλη κλίση (20-30%)

Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας αναμείνουμε το πλήρες ερώτημα. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/8/2013 at 6:00 ΜΜ, terry said:

 

11α) μιλαει γενικα και εξαιρει αυτες που ειναι στα 150μ ή 200μ κτλ. επισης στο δευτερο σκελος μιλαει για περιοχες ΖΟΕ ή ΓΠΣ (αρα για νεες κατασκευες)

11β) μιλαει για υφισταμενες κατασκευες ή περιπτωσεις που εχει ηδη εκδοθει ΟΑ (ίσως θα μπορουσε να επεκταθει και σε περιπτωσεις που εχεις εκδοθει αδεια εγκαταστασης και οχι ΟΑ). Για τα υφισταμενα δεν υπαρχει περιορισμος στην αποσταση απο δρομο κτλ.

Καλησπέρα σε όλους, με απασχολεί το θέμα έκδοσης  ο.α. προσθήκης και αλλαγής χρήσης καταστημάτων σε βιομηχανική χρήση. Το γήπεδο είναι εντός ζώνης γεωργικής γής Α' προτεραιότητας με εγκεκριμένο ΣΧΟΟΑΠ (Ζαλόγγου). Το γήπεδο έχει πρόσωπο σε Εθνική οδό οπότε θα γίνει χρήση της περίπτωσης β) της Παρ 11 Αρθρου 51 Ν.4178/2013

Προβληματίζομαι για τα εξής:
1) για το αν η προσθήκη απαιτείται να είναι εντός ζώνης 200μ.
Έτσι όπως διατυπώνεται στον Νόμο * δε προκύπτει σαφώς ότι η επέκταση των υφιστάμενων πρέπει να τηρεί τους περιορισμούς της περίπτωσης α) της ίδιας παραγράφου.
*"επιτρέπεται η χορήγηση έγκρισης δόμησης και άδειας δόμησης για επέκταση, "

2) για το αν απαιτείται έγκριση για την αλλαγή χρήσης από την ΠΕΧΩΠ της περιφέρειας. Απότι διάβασα εδώ, σε κάποιες ΥΔΟΜ μέχρι πριν λίγα χρόνια το ζητούσαν.
 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.