Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μπαίνω στο θέμα κατευθείαν. Αν και διάβασα πολλά ποσταρίσματα.

Γήπεδο εκτός οικισμού και εντός ΖΟΕ, δεν βρίσκεται πλησίον εθνικής οδού κτλ. Το ΦΕΚ αναφέρει ότι στην ΖΟΕ αυτή περιλαμβάνεται γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας. Μπορεί να δομηθεί κατοικία μαξ 200 τ.μ. αποθήκες κτλ...Επίσης ότι οι όροι και περιορισμοί δόμησης των εγκαταστάσεων κοινής ωφελείας καθώς και οι λοιποί όροι δόμησης και περιορισμοί δόμησης των λοιπών επιτρεπόμενων χρήσεων  ειναι αναφερόμενοι στο από 24.5.1985 Π.Δ.

Διάβασα το ΦΕΚ τεύχος Α΄, Αριθμός Φύλλου 114, με ημερομηνία 29 Ιουνίου 2018

Παίζει να έχω θέμα με την οικοδoμησιμότητα;

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

θα δεις εδω

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/xorotajian/573-xorotajia-1/1967-nomikes-diatajhs-xorotajia

και,

σε ποιο αρθρο του Α 114 αναφερεσαι?

[εχει και καποιες αλλαγες ο υπο ψηφιση]

δες και το 51 του 4178 που εχει αλλαξει 3-4 φορες...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι, προβληματίζομαι και εγώ με τις περιοχές ΓΥΠ.... Πελάτης έχει γήπεδο εκτός οικισμού και εντός ζώνης 500 μέτρων, ΓΠΣ δεν υπάρχει και θέλω να εκδώσω άδεια δόμησης. Η αρμόδια πολεοδομία μου λέει ότι πρέπει να κάνω αίτηση στη διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης για να μου απαντήσουν αν ανήκει σε ΓΥΠ (αν κάνω αίτηση είναι πολύ πιθανό να χαρακτηριστεί). Η πολεοδομία του όμορου δήμου μου λέει ότι έχει βγει κάποια εγκύκλιος (δε θυμάται λεπτομέρειες) με βάση την οποία δεν απαιτείται ο έλεγχος για περιοχή ΓΥΠ σε περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης. Γνωρίζετε κάτι και μπορείτε να με βοηθήσετε;

Edited by a.petroulaki
Link to comment
Share on other sites

η ζωνη ειναι κατηγορία γης όπου επιτρεπεται η ανοικοδομηση

και μαλιστα

"λαμβανομενων υποψιν των καθετων προς το γηπεδο δρομων, ωστε να ταυτισθει στο μελλον με το υπαρχον δικτυο δρομων"

[ η νομαρχια εχει ολα τα στοιχεια. Την τεευταια φορα που πηρα γυρω στο 2011,  τοτε  που ειχε βγει καποια αλλοπροσαλλη εγκυκλιος της Μπιμπίλη, που μετα αναιρεθηκε, πηγα να κανω αιτηση. Μου λεει η υπαλληλος "ημουνα στην επιτροπη..ποτε δεν πηρε ουτε θα παρει. Φερε μου την αιτηση. Την κατεθεσα  και μου απαντησε χερι- με χερι.

Παντα ο Πολυγυρος ειχε σωστους υπαλληλους.

- Γιατί " φοβασαι" οτι θα το χαρακτηρισουν σαν  ΓΥΠ??..

δες τα ΠΜ

 

Link to comment
Share on other sites

Η αρμόδια πολεοδομία με ενημέρωσε ότι στην περιοχή, λόγω εδάφους, οι περισσότερες αιτήσεις έχουν θετική απάντηση, ότι είναι ΓΥΠ. Μάλιστα σχολίασε ότι όταν βγήκε το φεκ 245/Α/2020 μηχανικοί πήραν πίσω 3 αιτήσεις για να περιμένουν το ΓΠΣ και να μην έχει χαρακτηριστεί το γύπεδο ΓΥΠ.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, terry said:

Δες Άρθρο 51, Ν.4178/2013 (το άρθρο με μια επιφύλαξη)

Αναφέρεσαι στην παράγραφο σχετικά με τις προϋποθέσεις που μπορώ να δομήσω εντός ΓΥΠ, το διάβασα. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα Συνάδελφοι,

συντάσσω τοπογραφικό διάγραμμα σε αγροτεμάχιο, που εμπίπτει σε γη υψηλής παραγωγικότητας. Επειδή υπάρχει πολλή πληροφορία σχετικά με το θέμα, γνωρίζει κανείς αν και ποια δόμηση επιτρέπεται στη γη υψηλής παραγωγικότητας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.