Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι μήπως ξέρει κανείς ότι στους οικισμούς με ακτίνα 800μ πρέπει να εξετάζουμε εάν το οικόπεδο εμπίπτει στις διατάξεις για την γη υψηλής παραγωγικότητας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ενημέρωση της πολεοδομίας στην Πάτρας έμαθα ότι όποιος είχε καταθέσει άδεια για οικοδόμηση σε ΓΓΥΠ μέχρι σήμερα 17/2/11 προχωράει κανονικά.

Γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει υπουργική απόφαση που αναφέρει κάτι τέτοιο ή είναι μια απλή εγκύκλιος

Link to comment
Share on other sites

δεν αφορά ακριβώς χαρακτηρισμένες περοχές ΓΓΥΠ γιατί εκρεμεί το θέμα του "ορισμού" των αμπελώνων VQPRD σύμφωνα με πρόσφατο Κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης κλπ... Δεν έχει καθολική ισχύ σε χαρακτηρισμένες ΓΓΥΠ.

 

Απ. στον ΑΚΑΝΤ:

Σύμφωνα με τον ορισμό των οικισμών ακτίνας 800 δεν συμπεριλαμβάνει εντός οικισμού τις εκτάσεις ΓΓΥΠ . Συνεπώς θέλει έλεγχο και αν είσαι σε ΓΓΥΠ είσαι εκτός οικισμού αρα το μόνο που κάνεις είναι να φυτέψεις παπαρούνες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dkako ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση

Σε λίγο μου φαίνεται ότι θα καταργήσουν τελείως την δόμηση σε εκτός πόλεως περιοχές¨

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις ότι στις Εντός Σχεδίου θα χτίζεις;

Το υπουργείο εξετάζει την περίπτωση οι άδειες σε εντός σχεδίου να δίνονται μόνο για τα οικόπεδα που έχουν πλήρως διανοιγμένο και ασφαλτοστρωμένο δρόμο στην πράξη όχι στα συμβόλαια. Καταργεί δηλαδή την Εγκύκλιο 25 που υπέβαλες φάκελο για πράξη αναλογισμού και συνέχιζες. Ασε που με την οικονομική κατάσταση των Δήμων για να αποζημιωθούν επικείμενα θα περνάνε πολλάααααααα χρονια.

Γιαυτό ορίζουν ΓΓΥΠ . Ώστε αφού δεν θα υπάρχει δουλειά τουλάχιστο να γίνουμε αγρότες.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω συνάδελφε dkako να φυτέψουμε <καναβις> με οικολογική μέθοδο για θεραπευτικούς σκοπούς πάντα‼

Link to comment
Share on other sites

Στην Πατρα ολοι οι συμβολαιογραφοι ζητουν πραξη χαρακτηεισμου υψηλης η μη παραγωγικότητας ενος αγροτεμαχιου ΕΚΤΟΣ σχεδιου.

Αυτην την περνουμε απο το υπουργειο γεωργιας (αγροτικης αναπτυξης) καταθετομτας 2 τοπογραφικα και μια αιτηση. Δεν ειμαι σιγουρη εαν θελει και συμβολαιο γιατι οταν πηγα εγω δεν μου ζητησαν , αλλα εγω ημουν στη ζωνη των 600 απο εθνικη και την πραξη την εβγαλαν αμεσως απλα βεβαιωνοντας οτι το αγροτεμαχιο δεν ανηκει σε ζωνη υψηλης παραγωγικοτητας. Η πολεοδομια δεν τα ζητουσε αυτα, ομως σημερα που εστειλα ενα τοπογραφικο μου το ζητησαν.Ηδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

αγροτεμάχιο εκτός οικισμού 5 στρεμ., 200μ έξω από τον οικισμό , με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο, τα αγροτεμάχια που συνορεύει είναι σε αναδασμό, στα 100 μ υπάρχει αποθήκη , μπορεί να είναι οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

1975 (αγροτεμάχιο εκτός οικισμού 5 στρεμ., 200μ έξω από τον οικισμό , με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο, τα αγροτεμάχια που συνορεύει είναι σε αναδασμό, στα 100 μ υπάρχει αποθήκη , μπορεί να είναι οικοδομήσιμο?)

 

Απάντηση στον 1975 & στην xloi το πρώτο πράγμα που πρέπει να εξετάσεις αυτή την χρονική στιγμή είναι αν το αγροτεμάχιο βρίσκεται σε Γ.Υ.Π

Εάν το αγροτεμάχιο βρίσκεται σε Γ.Υ.Π δεν οικοδομήται…

Υπ΄ οψην ότι ο Νομός Αχαΐας έχει χαρακτηριστεί σχεδόν όλος σαν Γ.Γ.Υ.Π

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.