Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβη με μπλοκακι


Gewdaitis

Recommended Posts

Καλησπερα,

Επιασα δουλεια σε ενα τεχνικο γραφειο και ο τροπος προσληψης ήταν 750 με μπλοκακι;

Ξερετε ποσα θα μου μενουν καθαρα;(φορος,ασφαλεια κτλπ) γιατι φαινονται λιγα τα χρηματα;

Αν υπαρχει καποιο χρησιμο site

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ΦΠΑ μπαίνει καπέλο στα 750, τα καθαρά είναι κάπου 400 - 450. Αλλιώς μεταξύ 300 - 350. Στην τράπεζα θα μπαίνει το 80% των χρημάτων σύν το ΦΠΑ που θα το επιστρέφεις όμως κάθε 3 μήνες και στο τέλος του έτους θα σου δίνεται και το υπόλοιπο 20% ως επιστροφή φόρου. 

Εξαρτάται πόσο σκληρή είναι η δουλειά για το αν συμφέρει.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρός ακόμα για τέλος επιτηδεύματος. Μετά από 5 χρόνια δουλειάς ξεκινάει. Μέχρι τότε βλέπουμε, άσε που είπαν πως θα καταργηθεί.

Λογιστής προαιρετικός, κανα τρακοσάρι το χρόνο. Επίσης συνδρομή ΤΕΕ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν φορολογηθείς ως μισθωτός με μπλοκάκι, τότε θα καθαρίζεις περίπου 570/ μήνα

Αν φορολογηθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας, θα καθαρίζεις (με μηδενικά έξοδα το υπολόγισα) 410/μήνα

Link to comment
Share on other sites

@Directionless

Νομιζω με το τρεχον, δεν ειμαι σε υπολογιστη τωρα που γραφω, αλλα οταν το εγραψα ημουν. Βασικα ως μισθωτος με μπλοκακι ειναι αφορολογητος, γι αυτο κ η μεγαλη διαφορα. 

 

Αλλα τα νουμερα δεν ειναι μεγαλα, επομενως η εκτιμηση μου ποσοστιαια μπορει να εχει μεγαλη αποκλιση, ενω σε απολυτα νουμερα να ειναι +-30 €

Link to comment
Share on other sites

@georgios_m

 

Οταν λεμε τη λεξη "καθαριζω", εννουμε μετα φορων και εισφορων. Και εν τελει τη χρησιμοποιησα για να μην μπλεξει με cash flow η κουβεντα, γιατι αν μπλεξει τοτε στην πραγματικοτητα θα του μενουν στο χερι 300 ευρω, αλλα ειναι κ πλασματικο αυτο

 

Edit: παιζει να εχεις δικιο, δεν ειμαι σιγουρος, η μειωση στην κυρια ασφαλεια φετος δεν πρεπει να τον πιανει, ειναι κατω του οριου, αρα μπορει κ να κανω λαθος, μαλλον θα καθαριζει λιγο κατω απο 500/μηνα, με cash flow 350/μηνα κ επιστροφη φορου όποτε.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μικρή αμοιβή φόρο τελικά δε θα έχει, άρα η μόνη μείωση είναι οι εισφορές (ΕΦΚΑ + ΕΤΕΑΕΠ).

Σίγουρα μας λείπει ως πληροφορία το έτος ασφάλισης (αν θα έχει μείωση ως νέος), το έτος εισόδου στο ΤΣΜΕΔΕ (πχ αν θα έχει αναδρομικά), το έτος έναρξης επαγγέλματος (αν θα έχει τέλος επιτηδεύματος), το αν θα ασφαλιστεί ως μηχανικός (για να έχει ΕΤΕΑΕΠ και συνδρομή ΤΕΕ) και το αν η έναρξη είναι σε υπηρεσίες μηχανικού για να υπολογίσουμε και κάποια έξοδα για POS.

Με ένα μέσο υπολογισμό όλων των παραπάνω εγώ εκτίμησα ένα 400ρι (μετά την επιστροφή φόρου).

Μετά από αυτές τις μειώσεις πάμε στις πιθανές αυξήσεις: αν έχεις παιδιά, παίρνεις επίδομα. Επίσης με τέτοιο εισόδημα έχεις σίγουρη θέση σε παιδικό σταθμό άρα γλιτώνεις γύρω στα 300 ευρώ το μήνα για κάθε παιδί. Οπότε το να γίνουν τα 750 800 ή και 900 μπορεί τελικά πιο πολύ κακό να σου κάνει παρά καλό. Θέλει δηλαδή καλή εξέταση το πράγμα. Οι προσφορές αυτές δεν είναι τυχαίες.

Το μεγάλο πρόβλημα σε αυτή την αμοιβή θα είναι τα μεταφορικά. Αν η δουλειά έχει έξοδα μετακίνησης τελείωσες. Εάν μένεις εκεί κοντά και είναι και ο βαθμός δυσκολίας ανάλογος των χρημάτων τότε είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.