Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η τριετής αναστολή του ΦΠΑ 24% στις οικοδομές ....


dimitris GM

Recommended Posts

Εχουμε πει ότι τα υπουργεία μας έχουν τους λεγόμενους υπηρεσιακούς παράγοντες . Αυτοί στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι κομματόσκυλα με ΙΣΧΥΡΗ κομματική προστασία και έτσι επιβιώνουν των υπουργών και των υφυπουργών και των κυβερνήσεων .

Είναι προφανές ότι η κομματική τους διαδρομή έχει γίνει σε βάρος των επιστημονικών τους προσόντων με αποτέλεσμα , συχνά να προωθούν στο νομοθετικό σώμα διατάξεις που είναι προφανές ότι θα φέρουν προβλήματα νομιμότητας , αλλά και εφαρμογής .

Στο θέμα μας ήταν πολύ προφανές ότι δύο κατηγορίες νεόδμητων ΔΕΝ μπορούσαν να υπάρξουν .

Απλά θα έπρεπε ο πρωθυπουργός να μάθει ποιοί ήταν αυτοί οι ανεπαρκείς που προωθούσαν τέτοιες διατάξεις και να τους στείλει εκεί που τους αξίζει με βάση τα προσόντα τους και όχι να παράγουν νομοθεσία .

Γιατί έχουμε βαρεθεί να συναντάμε ανόητους , αμαθείς και κομπλεξικούς στο δημόσιο , που το μόνο πραγματικό τους προσόν είναι η στρογγυλή σφραγίδα που μπορούν να βάλουν .

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 weeks later...

Δύο ερωτήσεις σχετικά με τον Φ.Π.Α. (ίσως δεν ταιριάζει απολύτως στο συγκεκριμένο θέμα. Αν κάποιος διαχειριστής θεωρεί ότι ταιριάζει αλλού, ας μεταφέρει το post μου)

1. Έστω ότι θέλω να οικοδομήσω κατοικία για ιδιοκατοίκηση (πρώτη κατοικία). Δεν επιβαρύνομαι με Φ.Π.Α. Που όμως αναφέρεται ο Φ.Π.Α. αυτός όταν έχουμε να κάνουμε με ανέγερση και όχι με αγορά έτοιμης κατοικίας;

2. Έστω ότι επιλέγω να κατασκευάσω προκατασκευασμένη κατοικία, τότε είναι αντίστοιχη περίπτωση του να αγόραζα έτοιμη κατοικία; Αγοράζω δηλαδή από την εταιρεία την προκατασκευασμένη κατοικία σε τιμή χωρίς τον Φ.Π.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ αναφερεται στις "παραδοσεις" ακινητων, λογω ασκησης σχετικης οικονομικης δραστηριοτητας.

 Εσυ εισαι ιδιωτης, που ενεργεις με σκοπο την ανοικοδομηση μιας κατοικιας,  προς ιδιοχρηση, οχι  προς μεταβιβαση.

 https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/5632

 

Επομενως εσυ θα κατασκευασεις την οικοδομη σου βαρυνομενος με τον ΦΠΑ των υλικων, αλλα δεν υπαγεσαι σε ΦΠΑ κατα την "παραδοση" λογω μη ασκησης οικονομικης δραστηριοτητας.

Απαλλαγη α' κατοικιας ειχες δικαιωμα να παρεις   για  τον ΦΜΑ  κατα την αγορα του άχτιστου οικοπεδου.

 

Η αγορα μιας προκατασκευασμενης επιβαρύνεται με ΦΠΑ τιμολογιου  αγορας.

Δεν εχει σχεση με ανοικοδομηση επι οικοπεδου με σκοπο την πωληση.

Ισχυει η ανω απαντηση περι κατασκευής και απαλλαγης απο ΦΜΑ για το γηπεδο...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Οικόπεδο δεν έχω αγοράσει ακόμα, επομένως εκεί θα έχω την απαλλαγή.

Edited by civeng
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2019 at 10:05 ΜΜ, civeng said:

Δύο ερωτήσεις σχετικά με τον Φ.Π.Α. (ίσως δεν ταιριάζει απολύτως στο συγκεκριμένο θέμα. Αν κάποιος διαχειριστής θεωρεί ότι ταιριάζει αλλού, ας μεταφέρει το post μου)

1. Έστω ότι θέλω να οικοδομήσω κατοικία για ιδιοκατοίκηση (πρώτη κατοικία). Δεν επιβαρύνομαι με Φ.Π.Α. Που όμως αναφέρεται ο Φ.Π.Α. αυτός όταν έχουμε να κάνουμε με ανέγερση και όχι με αγορά έτοιμης κατοικίας;

2. Έστω ότι επιλέγω να κατασκευάσω προκατασκευασμένη κατοικία, τότε είναι αντίστοιχη περίπτωση του να αγόραζα έτοιμη κατοικία; Αγοράζω δηλαδή από την εταιρεία την προκατασκευασμένη κατοικία σε τιμή χωρίς τον Φ.Π.Α.;

Αυτά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τον ΦΠΑ επί των ακινήτων ως επιχειρηματική δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

https://www.google.com/amp/s/www.skai.gr/egkyklios-pitsili-me-odigies-kai-paradeigmata-gia-tin-anastoli-tou-fpa-sta-akinita/amp

Βγήκε εγκύκλιος.

Βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι αυτή η δηλωση για τον διακανονισμό της έκπτωσης εισφορων που πληρώνεις και ένα σκασμός λεφτά?

Οικοδομή που έχει ενταχθεί σε καθεστώς φπα διπλό κατοικία, άδεια 2009, εργασίες ως 2011 και μετά παρατημένη ημιτελής. Η εταιρεία δεν είχε άλλη άδεια φπα. Από τα παραστατικά που κόπηκαν ως το 2011 δεν πήραμε ποτέ πίσω κάποια επιστροφή ΦΠΑ.

Τι στο καλό είναι αυτή η δηλωση διακανονισμού όταν πουλησεις? Θα πρέπει να πληρώσω κατι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

 

On 1/28/2020 at 3:19 PM, katrmp said:

https://www.google.com/amp/s/www.skai.gr/egkyklios-pitsili-me-odigies-kai-paradeigmata-gia-tin-anastoli-tou-fpa-sta-akinita/amp

Βγήκε εγκύκλιος.

Βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι αυτή η δηλωση για τον διακανονισμό της έκπτωσης εισφορων που πληρώνεις και ένα σκασμός λεφτά?

Οικοδομή που έχει ενταχθεί σε καθεστώς φπα διπλό κατοικία, άδεια 2009, εργασίες ως 2011 και μετά παρατημένη ημιτελής. Η εταιρεία δεν είχε άλλη άδεια φπα. Από τα παραστατικά που κόπηκαν ως το 2011 δεν πήραμε ποτέ πίσω κάποια επιστροφή ΦΠΑ.

Τι στο καλό είναι αυτή η δηλωση διακανονισμού όταν πουλησεις? Θα πρέπει να πληρώσω κατι?

Καλησπερα σε ολους . Εχει κανεις καμια απαντηση στο πολυ σωστο ερωτημα? Και ο λογιστης μου το ψαχνει αλλα δεν εχω ακομη ξεκαθαρη απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

O λογιστής μου έκανε ήδη την πρώτη αναστολή . Οχι για μένα , αλλά για άλλον που βιαζόταν να πουλήσει . Μέσα στον μήνα θα κάνω και εγώ και θα ενημερώσω .

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στην ΑΑΔΕ κ μου επεσαν τα μαλλια.

Για να εχεις απαλλαγη θα πρεπει να πληρωσεις το ΦΠΑ προς απαλλαγη στο κρατος!Το οποιο θα επρεπε να το ειχες ζητησει στο παρελθον, εαν ηθελες (κ ουσιαστικα εαν σε ειχε ενημερωσει ο λογιστης σου) κ εαν στο εγκρινανε, εντος 3ετιας (μεχρι το 2013) και εντος 5ετιας (απο το 2013 κ μετα) απο την στγμη που κοπηκαν τα τιμολογια.Εαν δεν το ειχες ζητησει τωρα δεν μπορεις κ πρεπει να το πληρωσεις για να εχεις απαλλαγη.Το θεατρο του παραλογου!

πχ εαν εχεις πιστωτικο ΦΠΑ 30.000 ευρω απο εργασιες μεταξυ 2008 και 2010 ειχες δικαωμα να το ζητησεις να στο δωσει το κρατος εως κ το 2011.Τωρα, για να υπαχθεις στο καθεστως απαλλαγης θα πρεπει να δωσεις 30.000 ευρω ...... εαν αυτο λεγεται απαλλαγη απο το ΦΠΑ μαλλον εχω ξεχασει τα ελληνικα που ηξερα.

Edited by lancaster13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.