Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή για αναθεώρηση άδειας λόγω αποκλίσεων διαστάσεων άνω του 2%. Ποιος οφείλει να την χρεωθεί;


Kostas79

Recommended Posts

On 9/10/2019 at 8:57 ΠΜ, Kostas79 said:

Λέει ότι το μέτρησε και βγήκε παραπάνω όχι στα θεμέλια δεν καλέσαμε ελεγκτη ήταν το 2011 όταν πέσαν τα θεμέλια.

Ποιος μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια την οικοδομή? Ένας τοπογράφος?

Είναι σίγουρο πως πρέπει να καλέσετε τώρα Ε.Δ.?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού οι διαστάσεις έχουν διαφορα στην άδεια και την πραγματικότητα δεν μπορούμε να καλέσουμε ΕΔ θα πουν ότι έχει διαφορά .

Η άδεια λήγει 31/12/19, θα πρέπει να γίνει η αναθεώρηση μέχρι τοτε και μετά πρέπει να έρθουν οι ΕΔ με τις σωστές διαστάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η κατασκευή ξεκίνησε μετά την 1.3.2012, είχατε υποχρέωση να καλέσετε ελεγκτή για τον αρχικό έλεγχο.

Αν η κατασκευή ξεκίνησε προ 1.3.2012, ορθώς δεν καλέσατε αρχικό Ε.Δ. και  δεν έχετε υποχρέωση να καλέσετε ούτε τελικό...

Αυτό το μεγαλύτερο του 2% θέλει εξήγηση. και ο μόνος τρόπος να γίνει είναι να μετρήσετε εσείς ο ίδιος το κτίριο ώστε να διαπιστώσετε που και πόση διαφορά υπάρχει.

Αν μας πείτε τι διαφορές, ίσως, να πάρετε καλύτερη απάντηση....

Βέβαια ο μηχανικός σας ξέρει καλύτερα αφού η οικοδομή έχει περάσει από τα μάτια του...

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 6:17 ΜΜ, tetris said:

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, η ευθύνη του επιβλέποντα για την ορθή τήρηση των διαστάσεων (σε κάτοψη) εξαντλείται στη θεμελίωση. Αν η χάραξή της  έγινε σωστά, δεν ευθύνεται για τα μετέπειτα λάθη του μπετατζή.

Αυτο ειναι λαθος. Και θα σου αποδειξω που ακριβως ειναι λαθος.

 

Στον ποιοτικο ελεγχο κατα τον φεροντα οργανισμο ο ελεγχος των διαστασεων γινεται μεχρι να ολοκληρωθει ο φερων. Γιατι εκτος απο περιγραμμα, κανεις και ελεγχο κατακορυφοτητας υποστηλωματων. Και αν τα υποστηλωματα χανουν στην κατακορυφοτητα (πολυ ΜΑ ΠΟΛΥ συνηθισμενο), σε 3 μονο πλακες υψος σε μια μικρη διασταση κτιριου (π.χ. 3 μετρα) εχεις ηδη βγει εκτος του 2% και εκτος των 20 εκατοστών αν σου εχει κατσει η στραβη να χανουν αντίρροπα. Εκτός αυτου, διασταση ειναι και το υψος, επομενως ο ελεγχος των διαστασεων γινεται πριν απο ΚΑΘΕ σκυροδετηση. Αρα ο Επιβλεπων πρεπει να παραλαμβανει συνεχως, γιατι ο τεχνικος κλαδος (κοινώς τα μαστορια) ακομα και εν ετει 2019 συνεχίζει να μετραει με αυτο το γαμημενο το ξυλινο κωλόμετρο, το μοναδικο εργαλειο μετρησης διαστασεων σε ολη την επικρατεια που χρησιμοποιειται κατα τις κατασκευές κατοικιων... Και στο λεω εγω που την εχω πατησει σε δουλεια που δεν υπηρχε κανενα σεναριο να την πατησω, εγω ειδημων δεν είμαι αλλα τουλάχιστον μαθαινω απο τα λαθη μου.

 

Ακομη, στον ελεγχο των διαστασεων περιλαμβανεται και το παχος της θερμομονωσης που μπαινει αργοτερα, και οι διαστασεις και οι θεσεις των ανοιγματων, τα οποια ειναι και στο checklist του ελεγκτη δομησης στον τελικό ελεγχο.

 

Επομενως αν θες να εχεις κανει σωστα τη δουλεια του Επιβλεποντος, ο ποιοτικος ελεγχος που κανεις θεωρειται επιτυχημενος στο κομματι των διαστασεων με το τελικο οκ του τελικου ελεγκτη δομησης. Το μονο που μπορεις να επικαλεστεις αν αποτυχεις ειναι οτι ο ιδιωτης σε εγραψε στ @@ του παρα τις γραπτες σου οδηγίες να σε καλει για παραλαβες. Και οχι μονο για παραλαβες ξυλοτυπου, αλλα και για αλλα στοιχεια ποιοτητας του εργου, π.χ. παραλαβη οπλισμου, ελεγχος δελτιου θλιψης δοκιμιων που σου εχει δωσει εντολη να παιρνεις σε καθε σκυροδετηση και διαφορα αλλα που αναφερονται στον ποιοτικο ελεγχο και τα εχουμε συζητησει διεξοδικα στο φορουμ για πανω απο μια δεκαετία. Ακομα και οι old school μηχανικοι που εφαγαν με 30 μασελες τις χρυσες εποχες και βαριοντουσαν να κανουν επίβλεψη, κατα την κατασκευή του φεροντος δεν απουσίαζαν. Μολις τελειωνε ο φερων, γι αυτούς πρακτικα τελειωνε και η επιβλεψη. Μεχρι που εχωσαν στη νομοθεσια και την υποχρέωση για Α&Υ. Και βεβαια ολα αυτα πανε περίπατο με τη διαλυση του κλαδου, όταν οι αμοιβες εχουν σκοτωθεί, γιατι με την άγνοια των συναδελφων για τις ευθυνες τους και τις σκοτωμενες αμοιβες, ποιος πρόκειται να ασχοληθει με ολα αυτα τα πανηγυρια....Μονο οταν στραβωνει η δουλεια με αναθεωρησεις σαν του φιλου μας ή ξερω γω χτυπα ξυλο σε κανα θανατηφορο αυτος που εχει παρει σκοτωμένη επιβλεψη θα το μετανιωσει. Ειδαλλως μιλαμε για ακομη ενα βιομηχανοποιημενο προϊόν-μιασμα της γραφειοκρατιας.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Zavi, νομίζω πως υπερβάλλεις ολίγον τι

Απόκλιση άνω του 2%, δηλ. άνω των 20 εκ. για διάσταση 10.00 μ. (για παλιές οικοδομές, διότι για καινούριες δεν υφίσταται ανοχή), σημαίνει ότι η ζημιά έχει γίνει από τη χάραξη. Όσο σκράπας και να είναι ο εργολάβος, τέτοια απόκλιση είναι εξωπραγματική. Και δεν την έχω συναντήσει στα 35+ χρόνια, παρότι έχω συνεργαστεί με κάθε είδους μαστόρια. 

Αν είναι να ελεγχθούν οι διαστάσεις πριν τη σκυροδέτηση, ζήτω που καήκαμε.... Η κατακορυφότητα με "μποτιλιαρισμένα" υποστυλώματα δεν μπορεί να ελεγχθεί. Άρα, ή είσαι συνεχώς παρών (επιστασία), ή κάνεις δειγματοληπτικό έλεγχο πριν το "μποτιλιάρισμα", ή επαφίεσαι στη συνέπεια του μάστορα. Τα μαστόρια δεν χρησιμοποιούν μόνο το "ξύλινο @@@@μετρο" αλλά και ζύγι, και μετροταινία, και ειδικά όργανα (οι πιο οργανωμένοι). 

Από πού προκύπτει η υποχρέωση παρουσίας επιβλέποντα κατά τη σκυροδέτηση?  Και πού πρέπει να είναι ο επιβλέπων? Πάνω στην πλάκα, ή να παρατηρεί εκ του μακρόθεν? Για τους παλιούς συναδέλφους που αναφέρεις, επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη, λόγω προσωπικής  εμπειρίας αλλά και λόγω αποτελεσμάτων του σεισμού... 

Το θέμα Α&Υ είναι ίσως το πιο σοβαρό. Δυστυχώς, μαθαίνουμε όταν την πατήσουμε. 

Και για να κλείσω, θεωρώ ότι η επίβλεψη αφορά σε όλα τα στάδια της κατασκευής. Και δεν υπάρχει χρονόμετρο για την παρουσία/επίσκεψη του επιβλέποντα, καθώς επίσης και για το after construction service... Προσωπικά, αυτά τα τηρώ ευλαβικά. Όχι μόνο για να κοιμάμαι ήσυχος ή για να καλοπιάσω τους πελάτες, αλλά γιατί τα θεωρώ υποχρέωσή μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Φιλικά πάντα, "εκ του μακροθεν" δε υπάρχει ή μάλλον είναι τόσο σωστό, όσο σωστό είναι και το από ανέκαθεν)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

Από πού προκύπτει η υποχρέωση παρουσίας επιβλέποντα κατά τη σκυροδέτηση?  Και πού πρέπει να είναι ο επιβλέπων? Πάνω στην πλάκα, ή να παρατηρεί εκ του μακρόθεν? 

Φιλικα, οσο πιο φιλικα γινεται:

Αν και δεν προκυπτει απο το δικο μου ποστ τετοια δηλωση,  έχειςτην επιλογη ειτε να το βρεις μονος σου , ή αν εισαι τοσο σιγουρος μετα απο 35 χρονια να βαλεις ενα χοντρο στοιχημα ωστε να στο βρω εγω. 

Να το δωσω φορ φρι για αλλη μια φορα αποκλείεται, δεν ειμαι εμμονικος να σε πεισω. Οσο για το τι εχει δει ο καθενας μας, αυτο ειναι εντελως random. Εγω εχω δει ακομα και ανοιγμα καλουπιου-αμεση εκπλυση σε υποστηλωμα, και ακομα πιο χοντρο, ξεκαλουπωμα πλακας πριν τη σκυροδετηση της και κατεδαφιση των υποστηλωματων της προηγουμενης σταθμης. Αλλα και ακομα ακομα ακομα χειροτερο, μαϊμού κραμα σε μεταλλικα στοιχεια με μαϊμουδεμενο πιστοποιητικο σε μια απο τις μεγαλυτερες προμηθευτριες εταιρειες παγκοσμιως. Οπως και μαϊμού συγκολληση σε ετοιμα στοιχεια με μαϊμουδεμενα πιστοποιητικα. Ειναι εντελως τυχαιο τι βλεπει ο καθενας μας λοιπον, και δεν εξαρτάται απο τα χρονια στην πιατσα, αλλα απο το ποσο τυχερος ή ατυχος εισαι. (Τυχερος π.χ. εισαι εσυ που δεν τα ειδες κ ειχες ευκολες δουλειες). Οσο για το δειγματοληπτικο ελεγχο, αυτός ειναι ενα εργαλειο ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις που ειναι αδυνατον να ελεγξεις το συνολο, δηλαδη ποιοτητα χαλυβα οπλισμου ή ποιοτητα σκυροδεματος. Δεν χρησιμοποιείται για ελεγχο διαστασεων, γιατι ειναι εφικτο να τις ελεγξεις ολες.

Ακομη, εγω καποτε ειχα θεσει το ερωτημα τι κανεις οταν τα δοκιμια των 28 ημερων δεν βγαίνουν σε υποστηλωματα, και δεν βγαινει ΟΥΤΕ και η προβλεπομενη πυρηνοληψια. Και εισαι ηδη 2-3 σταθμες πιο πανω. Και αυτο ειναι επισης random αν θα σου τυχει να το δεις. Και φυσικα περιλαμβανεται στις ευθυνες του Επιβλεποντος να βρει λυση.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι η οικοδομή ξεκίνησε το 2011, όπου και πέσανε τα μπετά της θεμελίωσης...

Άρα δεν υπάρχει ελεγκτής δόμησης...άρα καποιος λέει μπαρούφες....ψαχτείτε...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Directionless said:

(Φιλικά πάντα, "εκ του μακροθεν" δε υπάρχει ή μάλλον είναι τόσο σωστό, όσο σωστό είναι και το από ανέκαθεν)

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση/διόρθωση. Το "φιλικά" ήταν περιττό. Εξυπακούεται πως η (καλόπιστη) κριτική είναι πάντα φιλική. Από τους κόλακες φυλάγομαι... 

Επίσης, το να παραδέχεσαι δημόσια τα λάθη σου, αντί να τα θάβεις και να προσποιείσαι ότι δεν έγιναν (συγκεκριμένη σπόντα...), είναι ό,τι πιο έντιμο 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, tetris said:

Επίσης, το να παραδέχεσαι δημόσια τα λάθη σου, αντί να τα θάβεις και να προσποιείσαι ότι δεν έγιναν (συγκεκριμένη σπόντα...), είναι ό,τι πιο έντιμο 

Αν η συγκεκριμένη σπόντα αφορά σε εμένα, θα ήθελα για οικονομία χώρου να μου εξηγήσεις μέσω p.m., σε τι ακριβώς αναφέρεσαι.

Αν αντιθέτως, αφορά σε κάποιον εκ των συμμετεχόντων στην εδώ συζήτηση, τότε ζητώ συγγνώμη για την παρανόηση, καθώς δεν την παρακολούθησα μέχρι τέλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.