Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία για απασχόληση Τεχνικού Ασφαλείας & Ιατρού Εργασίας


AMavrikos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Γνωρίζετε με βάση ποια νομοθεσία πρέπει να γίνονται οι έλεγχοι από τους Τ.Α. και Ι.Ε. στα εκάστοτε sites προκειμένου ο ανάδοχος του έργου να είναι καλυμμένος;

Επίσης υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος κατανομής των ωρών που διενεργεί ο εκάστοτε Τ.Α. και Ι.Ε. κατά την διάρκεια του έτους;

Επειδή η νομοθεσία (που έχω δει) δεν είναι σαφής στο συγκεκριμένο θέμα, τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, AMavrikos said:

Γνωρίζετε με βάση ποια νομοθεσία πρέπει να γίνονται οι έλεγχοι από τους Τ.Α. και Ι.Ε. στα εκάστοτε sites προκειμένου ο ανάδοχος του έργου να είναι καλυμμένος;

Τι εννοείς στα εκάστοτε sites ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Προφανώς ο συνάδελφος ρωτάει το πώς θα κατανεμουμε τις 25 η παραπάνω ώρες ανά έτος. Πρέπει υποχρεωτικά να έχουμε επίσκεψη κάθε μήνα? Πρέπει να είναι όλες οι επισκέψεις ίσες? Μπορεί ένας η δύο μήνες να παραλείπονται πχ Αύγουστος η Δεκέμβριο?

Link to comment
Share on other sites

Τη κατανομή των 25 ωρών ή παραπάνω, τη καθορίζει ο ΤΑ.

Ναι υποχρεωτικά κάθε μήνα επίσκεψη (ανάλογα τις ετήσιες ώρες), στην ημέρα και ώρα που έχει καθορίσει ο ΤΑ

Αν η επιχείρηση λειτουργεί 12 μήνες, όχι δεν μπορεί να τις παραλείψει.

Link to comment
Share on other sites

Από που συνάγεται (νόμος, Υ.Α., εγκύκλιος) η υποχρεωτική επίσκεψη κάθε μήνα και η μη παράλειψη κάποιου μήνα ? 

Τη κατανομή των 25 ωρών ή παραπάνω, τη καθορίζει ο ΤΑ και την αποδέχεται ή μη το ΣΕΠΕ. Σημείωση : είναι σύνηθες οι 25 ώρες να κατανέμονται ετήσια ανά δίμηνο (αλλά και τρίμηνο).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι έχω ξεκινήσει σε μια ΕΞΥΠ και σαν πρώτη ανάθεση μου αναθέτουν να επιβλέψω 2 τεχνικούς μιας επιχείρησης, οι οποίοι θα κάνουν συντήρηση σε μια δημόσια δομή. Η ΕΞΥΠΠ μου ανέφερε ότι θα πρέπει ετησίως να παρευρεθώ στο χώρο εργασιών μόνο 5 ώρες.

Απ' ότι βλέπω στη νομοθεσία το ελάχιστο είναι 25 ώρες. Με ποια λογική μου λένε για 5 ώρες ετησίως; 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2023 at 8:55 ΜΜ, Xristos Laxtaras said:

Με ποια λογική μου λένε για 5 ώρες ετησίως;

Με τη λογική ότι λιγότερες ώρες μεταφράζονται σε μικρότερη αμοιβή. Το ελάχιστο είναι αυτό που αναφέρεις.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.