Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στεγανοποίηση κενού μεταξύ καμινάδας και οπής πλάκας


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια απορία...θα γίνει τρύπα σε πλάκα για να περάσει καμινάδα από σόμπα...η τρύπα θα είναι Φ 200...αφού περάσει η καμινάδα που είναι Φ180 , θα μείνει ένα κενό...πως μονώνουμε το άνοιγμα περιμετρικά της όλης στην πλάκα? Κάποιοι μου είπαν με τσιμέντο

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το κενό γεμίζει με ελαστομερές υλικό (μαστίχη, κλπ), κι επιφανειακά καλύπτεται με ασφαλτόπανο (τόσο η καμινάδα, όσο και τμήμα της πλάκας περιμετρικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να χτιστεί με τούβλα και να σοβατιστεί, περιμετρικά σε ύψος τουλάχιστον 50 εκ  (καλύτερα μέχρι επάνω)., ώστε να αποφευχθούν ρωγμές που θα προκληθούν από τις ταλαντώσεις από τις ριπές του ανέμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Το κενό γεμίζει με ελαστομερές υλικό (μαστίχη, κλπ), κι επιφανειακά καλύπτεται με ασφαλτόπανο (τόσο η καμινάδα, όσο και τμήμα της πλάκας περιμετρικά)

καλημέρα...αυτό θα γίνει από την πάνω πλευρά της πλάκας...από κάτω θα βάλω κάτι? αν βάλω ελαστομερές υλικό και από πάνω τσιμέντο (έχω κεραμίδια- στέγη πάνω απο την πλακα)?

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της εργασίας που θα γίνει στην πλάκα, θα πρέπει να στεγανώσεις και το τμήμα σε επαφή με τη στέγη. Από κάτω, για να αποφύγεις τις ρηγματώσεις λόγω συστολοδιαστολών, κλείσε τα κενά με ελαστομερή στόκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει καμινάδες αμόνωτες Φ180 για το εσωτερικο του σπιτιού και θα πάρω μονωμένες για μετά την πλάκα...από μαγαζί που πουλάει καμινάδες μου είπε οτι θα γίνει υγροποίηση επειδή θα βγαίνει η αμόνωτη καμινάδα 30 εκατοστα μετά την οροφή και με προβλημάτισε  

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα γίνει η "μάτιση" των δύο? Αν εισέλθει το αμόνωτο εντός του μονωμένου, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, δε υπάρχει πρόβλημα αν η στέγη είναι μονωμένη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα μπούν αρσενικό - θηλυκό...όπως τα υπολόγισα θα βγεί κανα 8-10 εκατοστά η αμόνωτη στην πλάκα και μετά θα μπεί η μονωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αμόνωτη καμινάδα θα σου κάνει υγροποίηση στους γύρω γύρω τοίχους, Έχει δίκιο ο έμπορας...άσε τις τσιγκουνιές και βάλε μονωμένη σε όλο το μήκος της καμινάδας...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς ρε φίλε..η σόμπα ήρθε από εξωτερικό και μου έστειλαν για την εσωτερική διαδρομή αμόνωτη καμινάδα (είναι και θέμα ομορφιάς)...δηλαδή άλλος τρόπος δεν υπάρχει?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.