Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΚΟ 2 - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΔ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΠΡΟΣΟΨΗ


james18

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι χρόνια εγγεγραμμένος στο forum, αλλά πρώτη φορά συμμετέχω.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την ανάρτηση των δικαιολογητικών στην πλατφόρμα του ΕΚΟ2.

Συγκεκριμένα και ενώ έχω ολοκληρώσει όλες τις εργασίες και βρίσκομαι στην ανάρτηση των δικαιολογητικών (ΕΚΟ2 2018), η πλατφόρμα ζητάει και την ΑΠΔ της θερμοπρόσοψης που έχω κάνει.

Όταν είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής μου, κατόπιν υπόδειξης της μηχανικού μου, για να καταθέσω τη χειρόγραφη ΑΠΔ, προφανώς κράτησαν την ΑΠΔ και μου έδωσαν μία απόδειξη παραλαβής χειρόγραφης ΑΠΔ και ένα έντυπο μεταβολής στοιχείων οικοδομοτεχνικού έργου (αποπεράτωση ιδιωτικού έργου).

Ανάρτησα αυτά στην πλατφόρμα (η μηχανικός μου) και συνεχίζει να μου στέλνει μήνυμα σφάλματος η εφαρμογή ότι χρειάζεται να αναρτήσω την πρωτότυπη ΑΠΔ. ( Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε Παραστατικά καταβολής ασφαλιστικών εισφορών και την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (όχι αντίγραφο). )

Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω τώρα; Και έχει γίνει όλο αυτό για ένα ένσημο μόνο. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να προχωρήσει η εκταμίευση; Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω την ΑΠΔ, ούτως ή άλλως τα 25 ευρώ του ενσήμου δεν πρόκειται να τα πάρω.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by james18
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις τα 25€ μπορείς να ανεβάσεις μία ΥΔ του ωφελούμενου που θα λέει ότι δεν επιθυμεί να πληρωθεί το κόστος των ενσήμων. Αν μπορείς να αλλάξεις κ τα στοιχεία από την καρτέλα των παραστατικών να το κάνεις. Αν κ συνήθως την έχουν κλειδωμένη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, *olga* said:

Αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις τα 25€ μπορείς να ανεβάσεις μία ΥΔ του ωφελούμενου που θα λέει ότι δεν επιθυμεί να πληρωθεί το κόστος των ενσήμων. Αν μπορείς να αλλάξεις κ τα στοιχεία από την καρτέλα των παραστατικών να το κάνεις. Αν κ συνήθως την έχουν κλειδωμένη. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια συνήθως για θερμοπρόσοψη με σκαλωσιές πόσα ενσημα πανω κάτω βγαίνουν σε ένα μέσο διαμέρισμα? Τα 14 που χει βγάλει συνάδελφος για 90τ.μ δεν είναι πολλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.