Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για ανώμαλη δικαιοπραξία


Recommended Posts

Παιδιά γειά σας!

Μου ζητήθηκε να κάνω ένα τοπογραφικό για ανώμαλη δικαιοπραξία.

Ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης ενός οικοπέδου (εντός σχεδίου) και έχει αγοράσει δύο διπλανά κληροτεμάχια.

Θα πρέπει να κάνω δυο διαφορετικά τοπογραφικά?(ένα για κάθε κληροτεμάχιο που προστίθεται στο οικόπεδο?)

Τι ακριβώς πρέπει να φαίνεται σε ένα τέτοιο τοπογραφικό? (υπάρχει κάτι ιδιαίτερο?)

Από τον δήμο μου δώσανε το ρυμοτομικό του χωριού (σε autoCAD!) στο οποίο όμως τα όρια των κληροτεμαχίων φαίνεται να βγαίνουν εκτός οικοδομικής γραμμής. Έτσι τα εμβαδά τους που αναφέρονται στα συμβόλαια είναι μέγαλύτερα από αυτά που προκύπτουν βάσει σχεδίων.

Τι πρέπει να δείξω εγώ στο τοπογραφικό?

Υπ΄όψιν ότι στο οικόπεδο του ιδιοκτήτη υπάρχει μια μικρή αποθήκη ενώ στα κληροτεμάχια κανένα κτίριο. Και ότι στο μέλλον ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου θέλει να χτίσει κατοικία στο τελικό οικόπεδο που θα προκύψει από την ανώμαλη δικαιοπραξία.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

αν και όπως περιγράφεις την κατάσταση δεν είναι απολύτως σαφές το ερώτημα σου

καλό είναι όταν φτιάχνουμε τοπογραφικό για επικυρώσεις ανωμάλων δικαοπραξιών να είμαστε πολύ προσεκτικοί να δείχνεις ότι αναφέρει το κανονικό η υποτιθέμενο ιδιωτικό συμφωνητικό

με άλλα λόγια να είναι ένα διάγραμμα για να βοηθηθεί τι δικαστήριο στην απόφασή του για επικήρωση ανώμαλης δικαοπραξίας

μην γράψεις τίποτε παραπάνω (υπ.δηλώσεις-βεβαιώσεις κλπ)

αφού οι πελάτες τελειώσουν με τα δικαστήρια τότε θα συντάξεις πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα.

σε πολλές περιοχές επικηρώσεις ανωμάλων διακοπτραξιών γίνονται χωρίς διαγράμματα με περιγραφές τμημάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.