Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Adapt/Fcalc-Win: Θερμικές απώλειες λόγω αερισμού


EvanSarris

Recommended Posts

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός στο θέμα. Είμαι Διπλ. Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός (συνταξιούχος) και οι μελέτες θέρμανσης δεν είναι το πεδίο μου. Αλλά επειδή θέλω να επιλέξω σώματα σε μια ανακαίνιση του 1ου ορόφου στο διώροφο που μένω, έβλεπα τον υπολογισμό θερμικών απωλειών που έχει κάνει ένας συνάδελφος ΤΕΙ το 2014 με το πρόγραμμα ADAPT/FCALC-Win σύμφωνα με το DIN 4701/83 (για ολόκληρο το διώροφο) και μου δημιουργήθηκαν αρκετά ερωτηματικά όσον αφορά στις απώλειες λόγω  αερισμού.

Έψαξα στο Internet και βρήκα αρκετές μελέτες με το λογισμικό αυτό. Η παρουσίαση είναι τυποποιημένη και φυσικά ίδια σε ολες. Δεν στέκομαι στις επιλογές του μελετητή ως προς τις τιμές των παραμέτρων υπολογισμού, τις δέχομαι όπως τις έλαβε ο μελετητής. Οι ερωτήσεις μου αφορούν την ορθότητα του λογισμικού (με κάθε επιφύλαξη για την ενδεχόμενη άγνοιά μου)

Λοιπόν οι θερμικές απώλειες είναι το άθροισμα των απωλειών θερμοπερατότητας με τις προσαυξήσεις τους και των απωλειών αερισμού. Δέχομαι σαν σωστό τον τρόπου υπολογισμού των πρώτων αλλά για τις απώλειες αερισμού έχω επιφύλαξη:

Όπως αναφέρει η τυποποιημένη μελέτη στο "ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ & ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ", οι απώλειες αερισμού υπολογίζονται εναλλακτικά (δηλ. όποιες είναι πιο μεγάλες, όπως είναι λογικό), από

  1. τις απώλειες "λόγω χαραμάδων"
  2. τις απώλειες λόγω απαιτούμενου αερισμού

Στην εισαγωγή είναι σαφές ότι δεν προσθέτουμε αυτά τα δύο για να βγάλουμε τις απώλειες αερισμού QL. Αυτό όπως έψαξα λέει φυσικά και η βιβλιογραφία. Όμως στα  φύλλα υπολογισμού κάθε χώρου το λογισμικό τα προσθέτει! Είναι λάθος ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω; 

Αυτό είναι το κύριο ερώτημά μου. Αλλά έχω και δύο δευτερεύουσες παρατηρήσεις:

  1. Η ορολογία (η ονομασία των παραμέτρων) στα φύλλα υπολογισμού είναι διαφορετική από την ορολογια της εισαγωγής
  2. Σε ένα απλό Excel, βάζοντας στους τύπους τις τιμές των παραμέτρων που επέλεξε ο μελετητής, βγάζω πολύ διαφορετικά νούμερα. Επειδή μπορεί να κάνω λάθος, παραθέτω ένα παράδειγμα από ένα υπνοδωμάτιο με ΝΑ προσανατολισμό με μία μπαλκονόπορτα διαστάσεων 1,8x2,2μ.

 

ΑΠΟ ΧΑΡΑΜΑΔΕΣ (Ένα άνοιγμα)

       
Συντελεστής διείσδυσης αέρα α 3    
Συνολική περίμετρος ανοίγματος ΣΙ 8    
Χαρ.Αρ.Χώρου R 0,9    
Χαρ.Αρ.Κτιρίου Η 0,6    
Διαφορά θερμοκρασίας Δt 22    
Συντ. Γων.Παραθύρων ΖΓ 1    
Απώλειες χαραμάδων W QL 285    
Απώλειες χαραμάδων Kcal/h QL 245 363,5  αναφέρει η μελέτη 
         
ΑΠΟ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΕΡΑ        
Όγκος χώρου V 57    
Αριθμός εναλλαγών ανά ώρα n 4    
         
Όγκος εισερxόμενου αέρα V 229    
Ειδική θερμότητα του αέρα kJ/(kg.K c 1    
Πυκνότητα του αέρα kg/m3 ρ 1,2    
Διαφορά θερμοκρασίας Δt 22    
Απώλειες από εναλλαγές αέρα W QL 6035    
Απώλειες από εναλλαγές αέρα Kcal/h QL 5193 1459  αναφέρει η μελέτη

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια ενός πιο ειδικού από μένα, πού ίσως χρησιμοποιεί το ADAPT στις μελέτες του. Αυτό γίνεται σε όλες τις μελέτες με το συγκεκριμένο λογισμικό και ελπίζω να κάνω κάποιο λάθος εγώ (όπως είναι το πιθανότερο).

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"Ο χρήστης μπορεί να επέμβει στον υπολογισμό καθώς του δίνεται η δυνατότητα να αλλάξει τις τιμές R (ή r), H και ZΓ ....... Aν κάποια από τις τιμές αυτές μηδενιστεί τότε οι απώλειες χαραμάδων μηδενίζονται, ενέργεια που θα πρέπει να γίνει όταν υπάρχει εξαναγκασμένος αερισμός (οπότε και υπερπίεση στο χώρο)"

image.thumb.png.12c841294e4bc18e995d08f8b5311803.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λες ότι ο μελετητής έπρεπε να μηδενίσει τις απώλειες λόγω χαραμάδων και να λάβει υπ΄'οψη του μόνο τις απώλειες από εναλλαγές αέρα, όπως και αν γίνονται αυτές. 

Σωστά, μπορεί να μηδενίσουμε τις απώλειες "λόγω χαραμάδων" όπως επίσης μπορούμε να βάλουμε άλλες τιμές και σε άλλες παραμέτρους (π.χ. άπειρη αντίσταση στη θερμοπερατότητα των τοίχων) αλλά το θέμα δεν είναι τι βάζουμε εμείς στο πρόγραμμα αλλά τι υπάρχει στην πραγματικότητα και τι κάνει το πρόγραμμα με αυτά που υπάρχουν. Και στην περίπτωσή μου οι χαραμάδες υπάρχουν και εξαναγκασμένος αερισμός δεν υπάρχει.

Οι εναλλαγές του αέρα μπορούν να γίνονται λόγω χαραμάδων ή λόγω εξαναγκασμένου αερισμού αλλά, -κατά τη γνώμη, μου δεν έπρεπε να μετράνε διπλά.

Και επίσης νομίζω ότι το πρόγραμμα δεν βγάζει τις τιμές που βγάζω εγώ με το χέρι (με τις ίδιες τιμές παραμέτρων). Μπορεί να κάνω εγώ λάθος αλλά δεν ξέρω που...

Και κάτι ακόμη: είναι λογικός ο (επιθυμητός) αριθμός εναλλαγών αέρα σε σπίτι να είναι 4 φορές την ώρα?

Edited by EvanSarris
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα της 4Μ, ίσως δε και τα περισσότερα ξένα είναι ανελαστικά ως προς την επιλογή διαφορετικών 
κατά περίπτωση μεθόδων υπολογισμού, δηλαδή στερούνται παραμετροποίησης.
Ειδικά για τα προγράμματα της 4Μ θα πρέπει να ξέρεις ότι εξειδικευμένες απαιτήσεις καλύπτονται
μόνο με έμμεσες μεθόδους όπως π.χ. η τροποποίηση κάποιων συντελεστών για συγκεκριμένο/ους χώρο/ους κ.λ.π.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής του τρόπου υπολογισμού των φορτίων αερισμού
θα πρέπει να μηδενισθεί το ένα φορτίο για να μην προστίθεται στο άλλο. Το απόσπασμα οδηγιών που παρέθεσα άλλωστε
είναι από το εγχειρίδιο της 4Μ. 

Όσον αφορά τα αποτελέσματα αυτά σχετίζονται με τις ενσωματωμένες ρουτίνες υπολογισμού και δεν είναι φυσικά γνωστή
η διαδικασία εκτέλεσης των πράξεων.

Ο αριθμός εναλλαγών αέρα λόγω φυσικού αερισμού νομίζω ότι θεωρείται ίσος με 0,5 εναλ./ωρα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 2:42 ΜΜ, geotsimb said:

Τα προγράμματα της 4Μ, ίσως δε και τα περισσότερα ξένα είναι ανελαστικά ως προς την επιλογή διαφορετικών 
κατά περίπτωση μεθόδων υπολογισμού, δηλαδή στερούνται παραμετροποίησης.
Ειδικά για τα προγράμματα της 4Μ θα πρέπει να ξέρεις ότι εξειδικευμένες απαιτήσεις καλύπτονται
μόνο με έμμεσες μεθόδους όπως π.χ. η τροποποίηση κάποιων συντελεστών για συγκεκριμένο/ους χώρο/ους κ.λ.π.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής του τρόπου υπολογισμού των φορτίων αερισμού
θα πρέπει να μηδενισθεί το ένα φορτίο για να μην προστίθεται στο άλλο. Το απόσπασμα οδηγιών που παρέθεσα άλλωστε
είναι από το εγχειρίδιο της 4Μ. 

Όσον αφορά τα αποτελέσματα αυτά σχετίζονται με τις ενσωματωμένες ρουτίνες υπολογισμού και δεν είναι φυσικά γνωστή
η διαδικασία εκτέλεσης των πράξεων.

Ο αριθμός εναλλαγών αέρα λόγω φυσικού αερισμού νομίζω ότι θεωρείται ίσος με 0,5 εναλ./ωρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες

Έχω επισημάνει τα ερωτήματα/παρατηρήσεις μου στην 4Μ, θα το έβλεπαν και θα με ενημέρωναν, αλλά δεν νομίζω τελικά να ασχολήθηκαν.

Δεν χρειάζεται να δώσουν τον κώδικα μιας ρουτίνας αλλά η ρουτίνα υπολογισμού μιας συνάρτησης δεν μπορει να υλοποιεί μιαν άλλη συνάρτηση!  Είτε με το χέρι είτε με την ρουτίνα πρέπει να βγαίνει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα (με τις ίδιες παραμέτρους φυσικά).

Θα ήταν σωστό να μηδενίσω τις απώλειες από χαραμάδες και να υπολογίσω τις απώλειες λόγω εναλλαγών αέρα με 0,5 εναλ/ώρα που και μένα μου φαίνονται φυσιολογικές? Ο μελετητής επέλεξε 4 εναλ/ώρα και επιπλέον πρόσθεσε τις απώλειες λόγω χαραμάδων.

Edited by EvanSarris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.