Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση περίφραξης


ellh.gr

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα!

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έχω κολλήσει.

Είμαι σε διαδικασία αίτησης ρεύματος και θέλω να περιφράξω για να βάλω πάνω το ρολόι της ΔΕΗ. Στο οικόπεδο είναι δύο  κατοικίες (κάθετη ιδιοκτησία).έχει  περίφραξη με μπετό ως ένα σημείο  και έχουν μείνει ακόμα 7-8 μέτρα που είναι η πρόσοψη του σπιτιού μου για να τελειώσει ο τοίχος.

Mέχρι ένα σημείο ο δρόμος  είναι άσφαλτο και  6 μέτρα πλάτος, αλλά από το σημείο που θέλω να  το τοίχο είναι χωματόδρομος 4 μετρα πλάτος.

Kανονικά δεν πρέπει να συνεχίσω τον τοίχο από εκεί που είχε μείνει;

Ο μηχανικός μου λέει ότι πρέπει να αφήσω 7 μετά πλάτος δρόμου.

Edited by Pavlos33
τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Η περιφραξη γινεται με αδεια και η θεση της φαινεται στο τοπογραφικο της αδειας σαν ανοικοδομησης και περιφραξης.

Γινεται εκει που λεει η αδεια.

Μεταξυ των καθετων δεν επιτρεπεται περιφραξη.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ellh.gr said:

 

Καλησπέρα!

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έχω κολλήσει.

Είμαι σε διαδικασία αίτησης ρεύματος και θέλω να περιφράξω για να βάλω πάνω το ρολόι της ΔΕΗ. Στο οικόπεδο είναι δύο  κατοικίες (κάθετη ιδιοκτησία).έχει  περίφραξη με μπετό ως ένα σημείο  και έχουν μείνει ακόμα 7-8 μέτρα που είναι η πρόσοψη του σπιτιού μου για να τελειώσει ο τοίχος.

Mέχρι ένα σημείο ο δρόμος  είναι άσφαλτο και  6 μέτρα πλάτος, αλλά από το σημείο που θέλω να  το τοίχο είναι χωματόδρομος 4 μετρα πλάτος.

Kανονικά δεν πρέπει να συνεχίσω τον τοίχο από εκεί που είχε μείνει;

Ο μηχανικός μου λέει ότι πρέπει να αφήσω 7 μετά πλάτος δρόμου.

Τηλεδιαγνώσεις δεν μπορούν να γίνουν για τέτοια θέματα. Ότι σου είπε ο επιβλέπων μηχανικός. Αυτόν ακούς και κανέναν άλλο. Αυτός έχει την αποκλειστική ευθύνη εφαρμογής της μελέτης (και της περιτοίχισης φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις!το ξέρω ότι μεταξύ κάθετων δεν επιτρέπεται περίφραξη παρά μόνο με φυτα ,το διάβασα στο φορουμ.γτ όμως στον ίδιο ακριβώς δρόμο που είναι η κάθετη ιδιοκτησία και στα άλλα σπίτια που είναι πάλι στον ίδιο δρόμο να έχει πλάτος (ο δρόμος ) 4-6  μέτρα και εμένα λέει να αφήσω 7 μετρα...αυτό ρωτάω γτ μου φάνηκε περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

Δυο λόγοι που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό:

1.       Οι πολεοδομικοί κανόνες αλλάζουν, παλιά επιτρέπονταν άλλα όρια-αποστάσεις και τώρα έχουν μικρύνει.

2.       Οι γείτονες έχουν κάνει αυθαίρετες κατασκευές χωρίς τη γνώμη του μηχανικού τους.

Προσοχή γιατί το 2 δε σας νομιμοποιεί σε περίπτωση που πράξετε το ίδιο. Κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα ιδίως αν υπάρξει καταγγελία. (παράδειγμα που γνωρίζω από πρώτο χέρι εκτός σχεδίου οικισμός με 50+ σπίτια τακτοποιημένα κι ένας τρέχει με καταγγελία που του έγινε. Το επιχείρημα «μα και οι άλλοι το ίδιο έκαναν» δεν έγινε φυσικά αποδεκτό!)

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 10:01 ΠΜ, 41ex said:

Δυο λόγοι που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό:

 

1.       Οι πολεοδομικοί κανόνες αλλάζουν, παλιά επιτρέπονταν άλλα όρια-αποστάσεις και τώρα έχουν μικρύνει.

 

2.       Οι γείτονες έχουν κάνει αυθαίρετες κατασκευές χωρίς τη γνώμη του μηχανικού τους.

 

Προσοχή γιατί το 2 δε σας νομιμοποιεί σε περίπτωση που πράξετε το ίδιο. Κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα ιδίως αν υπάρξει καταγγελία. (παράδειγμα που γνωρίζω από πρώτο χέρι εκτός σχεδίου οικισμός με 50+ σπίτια τακτοποιημένα κι ένας τρέχει με καταγγελία που του έγινε. Το επιχείρημα «μα και οι άλλοι το ίδιο έκαναν» δεν έγινε φυσικά αποδεκτό!)

 

Οι πολεοδομικές κανόνες είναι οι ίδιοι από παλιά,διάβασα  την τότε απόφαση του νομάρχη που ισχύει μέχρι σήμερα.  σε αυτον  τον δρόμο  που σας λέω όλοι έχουν αφήσει 4-5 μέτρα δρόμο μόνο,μηπως έχει να κάνει ότι αυτός ο δρόμος έχει χαρακτηριστεί σαν ρέμα και ο μηχανικός δεν το ήξερε;δηλαδή στο παλιό συμβόλαιο τον γονέων μου γράφει" 4 μέτρα ρέμα "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.