Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διέλευση σωλήνων θέρμανσης από κοινόχρηστο χώρο


sergio1990

Recommended Posts

εγω βλέπω ότι οι σωλήνες ανεβαίνουν όροφο. Αν ξεκινάνε από το πίσω μπαλκόνι (του διαμερίσματος) που στο καλό πάνε? Πάντως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Οι σωλήνες πρέπει να περάσουν μέσα από το διαμέρισμα και να καταλήξουν κατευθείαν στον συλλεκτήρα.

Υπάρχουν διάφορες σχετικές διτάξεις. Πρώτα ο κανονισμός της πολυκατοικίας, Μετά πολεοδομικές διτάξεις, ΤΟΤΕΕ κλπ.

Εγώ θα ξεκίναγα με τη συνέλευση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις τέτοια προχειροδουλειά είναι σαν να λες στους συνιδιοκτήτες ξεσκίστε με στις καταγγελίες. Απαράδεκτο το αποτέλεσμα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

Ξεκινάς από τη γενική συνέλευση με το καλό και καταλήγεις σε δικηγόρο για τα περαιτέρω. Όσο καλοπροαίρετος και να είσαι, εάν βλέπεις τέτοια ασχήμια έξω από τη πόρτα σου γίνεσαι κακός....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το λύσετε τώρα που είναι νωρίς σαν πολυκατοικία. (Αν πέσετε σε στραβόξυλο τότε κινήστε νομικά.)

Τεχνικά σίγουρα θα υπάρχει καλύτερη λύση.

Καταλαβαίνετε τι θα γίνει αν όλα τα διαμερίσματα κάνουν το ίδιο πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

@Arche και @maneni, κάθε διαμέρισμα έχει αυτόνομο δίκτυο σωλήνων θέρμανσης, το οποίο ενώνεται έξω από το διαμέρισμα (στον κοινόχρηστο χώρο του ορόφου) με το κεντρικό σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας (θα επισυνάψω φωτογραφία αργότερα). Ο ατομικός λέβητας φυσικού αερίου είναι στο πίσω μπαλκόνι του γείτονα, από όπου φεύγουν αυτοί οι μαύροι σωλήνες και μπαίνουν στον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας στο επίπεδο της σκάλας (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει σε αυτό το topic). Ένας άλλος γείτονας μου από τον 3ο έχει κάνει το ίδιο πράγμα (χρόνια πριν), αλλά αυτός τουλάχιστον έχει βάλει χάλκινους σωλήνες (με μαύρη επένδυση), οπότε το αποτέλεσμα είναι καλύτερο (από άποψη ασφάλειας και αισθητικής).

@yian, ναι υποθέτω έχεις δίκιο σχετικά με την γενική συνέλευση. Φοβάμαι όμως πως οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας θα αδιαφορήσουν, καθώς δεν αφορά τον όροφο τους (γενικά υπάρχει αδιαφορία για τα κοινά στην πολυκατοικία).

@41ex, όπως ανέφερα και παραπάνω, ένας γείτονας μου από τον 3ο έχει κάνει το ίδιο πράγμα εδώ και χρόνια. Δεν γνωρίζω αν είναι νομικά ή/και τεχνικά σωστή αυτού του είδους η λύση ... Προσπαθώ να βγάλω πρώτα άκρη για το τι ισχύει πριν κάνω κάτι πιο δραστικό.

Link to comment
Share on other sites

ένα πράγμα είναι το αισθητικό και η κρέμαση "όπως να ' ναι". Αλλο είναι ότι αφού είχε δικό του μπαλκόνι ας τους πέρναγε από το σπίτι του. Ας έβγαινε κύριος πλησίον του κουτιού που βρίσκονται η βάνες της αυτόνομης. Ας έκανε ωραίο "πέρασμα" στο χώρο, σωστή στερέωση. Και άσπρο μονωτικό λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Δυστυχώς, ο εν λόγο γείτονας είναι τσιγκούνης, ακόμα και για τον εαυτό του. Τσιγκουνεύτηκε να δώσει μερικά ευρώ παραπάνω για μια πιο αξιοπρεπή χάλκινη εγκατάσταση ... τώρα να πληρώσει πολύ περισσότερα για να περάσει τους σωλήνες από το διαμέρισμα του είναι μάλλον απίθανο.

Edited by sergio1990
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

Ότι συνηθίζεται να περνάνε οι σωλήνες από το κλιμακοστάσιο είναι γεγονός. Ο μοναδικός λόγος είναι ότι δεν τους θέλουν μέσα στο σπίτι (για αισθητικούς λόγους)  για αυτό κ όταν βολεύει τους περνάνε από το κλιμακοστάσιο. Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει. Νερό έχουν μέσα. Το πρόβλημα είναι καθαρά αισθητικό. Που στην συγκεκριμένη περίπτωση η εγκατάσταση έχει τα χάλια της.

Κανονικά έπρεπε να είχε πάρει συναίνεση.

Εγώ θα έλεγα να του ζητήσεις τουλάχιστον να κάνει  μία γυψοσανίδα για να  τους κρύψει. Δεν μπορεί να μην τον ενοχλούν κ αυτόν.. Αν δεν δεχτεί καλά ξεμπερδέματα.. Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν είναι φρόνιμο να μαλώνεις με τους γείτονες. Μπορεί στο μέλλον να χρειαστείς κ εσύ συναίνεση για κάτι κ από πείσμα να μην σου την δίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Arche said:

Η Μεγάλη μου Ερώτηση όμως είναι μια! Τι δουλειά έχει αυτή η σωλήνα στον κοινόχρηστο διάδρομο της πολυκατοικίας?...

Είπες έβαλε ατομικό λέβητα φυσικού αερίου στο μπαλκόνι το δικό του. Οπότε σωλήνα στον διάδρομο γιατί έπρεπε να περάσει??

Εκτροπή από το κολλεκτερ της συγκεκριμένης στάθμης ορόφου (και διαμερίσματος). Σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις που μετατρέπονται σε αυτόνομες φυσικού αερίου συνήθως αυτή είναι η πρακτική στην Ελλάδα. Τους εξυπηρετεί η όδευση από την πλευρά των παραθύρων του κλιμακοστασίου, προκειμένου να καταλήξουν στα πίσω μπαλκόνια (όπου και τοποθετούνται οι επίτοιχοι λέβητες Φ. Α.). 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

@olga, συμφωνώ στο ότι πρέπει να προσπαθούμε να τα πάμε καλά με τους γείτονες μας, αλλά όχι και να κάνει ο καθένας ότι θέλει. Δεν μπήκε καν στο κόπο να με ειδοποιήσει ότι θα περάσει τους σωλήνες πάνω από την πόρτα μου (για συναίνεση δεν το συζητάω καν). Μου κάνει εντύπωση πάντως πως υπάρχει η δυνατότητα να βάλει κανείς απλή πλαστική σωλήνα για θέρμανση ... η συνεχής συστολή/διαστολή του σωλήνα λόγο θερμοκρασίας δεν θα οδηγήσει στο σπάσιμο του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.