Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διέλευση σωλήνων θέρμανσης από κοινόχρηστο χώρο


sergio1990

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ο γείτονας μου πρόσφατα έκανε εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα του. Τοποθέτησε καυστήρα φυσικού αερίου στο πίσω μπαλκόνι του και τράβηξε πλαστικές σωλήνες για να τον συνδέσει με το σύστημα θέρμανσης του διαμερίσματος του. Οι σωλήνες αυτές περνάνε από τον κοινόχρηστο χώρο του ορόφου, πάνω από την πόρτα του διαμερίσματος μου, όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες που έχω επισυνάψει. Με ανησυχεί η στιβαρότητα και αντοχή όλης αυτής της κατασκευής ... δεν θέλω να ξυπνήσω μια μέρα με νερά να τρέχουν πάνω από την πόρτα μου.

Συνεπώς, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει: Ποιος οργανισμός ή αρχή είναι αρμόδια για την ρύθμιση και επίλυση τέτοιων ζητημάτων; Να αναφέρω στο σημείο αυτό ότι έχω απευθυνθεί ήδη στο Φυσικό Αέριο Αττικής και την ΕΔΑ Αττικής, αλλά η μόνη απάντηση που πήρα είναι ότι δεν έχουν αρμοδιότητα σε τέτοια ζητήματα. Κάθε βοήθεια ή/και καθοδήγηση είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

20190828_184619.jpg

20190828_184629.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας του ακινήτου πολεοδομίας. Αυθαίρετα το έκανε ο γείτονάς σας και χωρίς την απαιτούμενη εκ του νόμου συναίνεση. Θα τον "ταρακουνήσουν" λιγάκι.... Για να λυθεί οριστικά μόνο με αγωγή κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το αισθητικό αποτέλεσμα (που θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο πρόβλημα) δεν ενοχλεί???

Edited by antloukidis
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Quote

Μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία της οικείας του ακινήτου πολεοδομίας. Αυθαίρετα το έκανε ο γείτονάς σας και χωρίς την απαιτούμενη εκ του νόμου συναίνεση. Θα τον "ταρακουνήσουν" λιγάκι.... Για να λυθεί οριστικά μόνο με αγωγή κ.λπ.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είχα ρωτήσει πριν κανένα μήνα την πολεοδομία Αργυρούπολης σχετικά αυτό το ζήτημα, και μου είπαν πως δεν έχουν κάποια αρμοδιότητα, τώρα τι να πω ... Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε ποιος είναι αυτός ο νόμος;

 

Quote

Το αισθητικό αποτέλεσμα (που θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο πρόβλημα) δεν ενοχλεί???

Το αισθητικό αποτέλεσμα σίγουρα με ενοχλεί! Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο στο οποίο μπορώ να "πατήσω";

Edited by sergio1990
formatting
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω καταρχήν καταγγελία στην πολεοδομία μην κάνεις. Αν κάνεις η πολεοδομία ελέγχει όλο το ακίνητο και οχι μόνο τη σωλήνα που φαίνεται. Οπότε θα μπορούσες αν είσαι σίγουρος εσύ και κάποιος γείτονας πιθανόν που έχετε κάποια φιλική σχέση οτι, δεν έχετε καμία αυθαιρεσία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Arche για την συμβουλή! Έχω ακούσει διάφορα για την πολεοδομία, όπως ότι θα ελέγξει όλη την πολυκατοικία και όχι  μόνο τον χώρο που της υποδείξεις, κάτι το οποίο μπορεί να στρέψει όλους εναντίον μου (αν αρχίσουν να πέφτουν τα πρόστιμα). Θα ήθελα να το αφήσω σαν τελευταία λύση. Μήπως υπάρχει κάποιος νόμος ή οδηγία που να ορίζει ότι χρειάζεται και η συναίνεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες ότι η καταγγελία δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, μεγαλύτερο ίσως, ίσως δημιουργήσει, να μείνει έτσι η σωλήνα τώρα? Αντιαισθητικό σίγουρα είναι. Σε έναν ωραίο διάδρομο, με σποτ οροφής, ωραία πόρτα ασφαλείας. Εκεί ειδικά που περνά στη σκάλα είναι ...

όσο για το διάδρομο ας πω 2 κουβεντες μιας που τις γράφω,

χάθηκε να βάλει άσπρο μονωτικό στη σωλήνα να μην φαίνεται έτσι?

Η Μεγάλη μου Ερώτηση όμως είναι μια! Τι δουλειά έχει αυτή η σωλήνα στον κοινόχρηστο διάδρομο της πολυκατοικίας?...

Είπες έβαλε ατομικό λέβητα φυσικού αερίου στο μπαλκόνι το δικό του. Οπότε σωλήνα στον διάδρομο γιατί έπρεπε να περάσει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.