Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κεκλιμένη στέγη από σκυρόδεμα: Κεραμίδι για θερμομόνωση ή όχι;


Γ. Δημόπουλος

Recommended Posts

5 λεπτά πριν, Γ. Δημόπουλος said:

.... να τοποθετηθεί ή όχι κεραμοσκεπή αν ο κύριος στόχος είναι η μείωση της θερμοκρασίας του χώρου το καλοκαίρι;

μπορείς να το κάνεις και σίγουρα θα συμβάλει θετικά σε αυτόν τον στόχο σου. 

Τώρα αν είναι η βέλτιστη λύση με βάση κόστος - απόδοση στόχου είναι άλλο ζήτημα και θέλει μελέτη.

 

Αν έχεις χώρο όμως ακάλυπτο στο γεωτεμάχιο σου ειδικά στην Νότια πλευρά του φύτευση και πλάτανο ή καστανιά ή γενικά δέντρα..... θα είναι μόνο θέμα χρόνου πότε θα έχουν τα κατάλληλο ύψος να συμβάλουν και αυτά στην ευεξία του μικροκλίματος της οικίας σου και της σκιάς που θα σου προσφέρουν.

 

Τέλος....

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

Άλλωστε με αυτή τη σκέψη έχω στη νότια πλευρά μια τεράστια λεύκα που σκιάζει το σπίτι το καλοκαίρι ενώ το χειμώνα ρίχνει τα φύλλα της και μας λούζει ο ήλιος.

Πάω για κεραμίδι διότι είναι λίγα τα μέτρα και μικρό το κόστος. Ευχαριστώ για τη βοήθεια._

Edited by Γ. Δημόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με μιά ψυχρή βαφή το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο.

Μπορείς να βάλεις μία ανακλαστική μεμβράνη (αλουμίνιο πχ) πριν τα κεραμίδια 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, skidoo23 said:

Σε σχέση με μιά ψυχρή βαφή το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο.

Μπορείς να βάλεις μία ανακλαστική μεμβράνη (αλουμίνιο πχ) πριν τα κεραμίδια 

μα αν είναι χειρότερο το αποτέλεσμα τότε γιατί να βάλω κεραμίδια (έστω και με ανακλαστική μεμβράνη);

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλεις ανακλαστική θα είναι καλύτερο.

 

edit : το καλύτερο είναι  να βάλεις εξτρα θερμομόνωση , όπως σου είπαν και παραπάνω.

Αμα θες κεραμίδια τουλάχιστον βάλε ανακλαστική

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα κεραμίδια δεν τα θέλω διότι δεν μου αρέσουν αισθητικά.

Ο λόγος που το συζητάω είναι διότι οι περισσότεροι μου λένε να βάλω τώρα κεραμίδι διότι θα αναγκαστώ στη συνέχεια να βάλω. Οπότε να μην πληρώνω τώρα για πλάκα μια ψυχρή βαφή  ή hyperdesmo ή κάτι παρόμοιο.

Αν ήξερα ότι παρόμοιο αποτέλεσμα θα είχα αν χρησιμοποιήσω ψυχρή βαφή σαφώς δεν θα έβαζα κεραμίδι...

Edited by Γ. Δημόπουλος
Link to comment
Share on other sites

H βαφή δεν αντέχει για πάντα , και έχει και (μικρή) αρνητική επίδραση στη θέρμανση το χειμώνα.

Η θερμομόνωση έχει μόνο θετικά.

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις κεκλιμένη πλάκα, η τοποθέτηση επικάλυψης είναι μονόδρομος. Και για λόγους υγρασίας (δεδομένου ότι οι κεκλιμένες δεν δονούνται επαρκώς κατά τη σκυροδέτηση), και για τους λόγους που αναφέρεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, αν κατάλαβα σωστά:

Βάζω μόνωση (λέω για πετροβάμβακα διότι θα έχω και καμινάδα ανοξείδωτη) 3-5 cm και αφήνω κενό για αερισμό πάνω από τη μόνωση >2 εκ. Επίσης τοποθετώ μια ανακλαστική μεμβράνη για τα νερά κάτω από τα κεραμίδια. Κεραμίδι επιλέγω κάποιο ανοιχτόχρωμο με στιλπνή επιφάνεια (πχ της Χαλκίδος τα επισμαλτωμένα με χρώμα ώχρα ή χαλαζία). Τοποθετώ υδροροές στις δυο πλευρές και στις άλλες δύο απλώς βάζω μια σειρά κόντρα κεραμίδια.

Αυτά για να ξέρω κάπως τι χρειάζεται μην μου λένε ότι ναναι οι τεχνίτες.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.