Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά ημιτελούς επαγγελματικού ακινήτου


tve

Recommended Posts

Μια άλλη σκέψη που έγινε (από μέρους μου) είναι μήπως είναι προτιμότερο (από άποψη λιγότερων προβλημάτων, ως προς την αποπεράτωση ενός και μόνο χώρου) να αγοράσω το ποσοστό κάποιου εκ των ιδιοκτητών, στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα το κτίριο.

Να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχει ανάγκη για στέγαση επιχείρισής μου ή άμεση αξιοποίησή του (ενοικίαση).

Πρόκειται για ακίνητο σε μια από τις ελάχιστες περιοχές της Θεσσαλονίκης που δεν έχουν πληγεί από την κρίση και δεν έχουν μειωθεί καθόλου οι τιμές των επαγγελματικών χώρων (τον τελευταίο χρόνο, μάλιστα, έχουν αρχίσει να "τσιμπάνε"), γι' αυτό και το θεωρώ ως ευκαιρία. 

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα ποσοστου απο "εναν" θα σημαινει οτι θα εισαι πλεον συγκυριος στο οικοπεδο και στις διηρημενες ΟΙ που εχουν δημιουργηθει με την συσταση.

Δεν θα παρεις ξεχωριστη ΟΙ. Θα παρεις μεριδιο απο τις πωλησεις [????]

Μετα ταυτα, για να μην μπερδευεσαι με "άλλες σκεψεις"... οταν  αποφασισεις -και πριν καταληξεις- συζητησε τα με τον μηχανικο και τον δικηγορο σου.

Κατα τα λοιπα [δικη μου γνωμη]

εχεις βρει ενα καταστημα

ειναι στο σταδιο..

αγοραζεις με δοσεις και προοδο εργασιων

και περιμενεις την αποπερατωση.

αυτα

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα γράψατε.

Μίλησα με τον λογιστή και τον δικηγόρο μου. Μου εξήγησαν - επιγραμματικά- ότι ίσως προκύψουν δυσκολίες, που θα απαιτήσουν χρονοβόρες διαδικασίες.

@dimitris GM οι συγκεκριμένοι πωλητές θέλουν να πουλήσουν στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα το κτίριο. Θέλουν ουσιαστικά να μεταθέσουν το πρόβλημα σε κάποιον άλλον (σε άλλους, για την ακρίβεια). Με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου ότι δε θα πάρω ξεχωριστή ΟΙ, όπως ανέφερες κι εσύ. Με απλά λόγια, θα έχω ποσοστό επί του συνόλου, όχι κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα/γραφείο που θα προκύψει στο μέλλον.

Με πολιτικό μηχανικό, δεν έχω συζητήσει ακόμη.

Θεωρώ και δε νομίζω ότι κάνω λάθος, ότι μια τέτοια περίπτωση αξίζει μόνο στο ενδεχόμενο σημαντικής διαφοράς τιμής ανάμεσα σ' αυτό το ημιτελές κτίριο (με τα προβλήματα που κουβαλάει) και σε ένα αποπερατωμένο. Είναι η διαφορά που περιέχει το ρίσκο της καθυστέρησης, ταλαιπωρίας, αβεβαιότητας κλπ.

Αυτή τη στιγμή, η διαφορά αυτή είναι μικρή. Αν ένα αντίστοιχο μη προβληματικό ακίνητο κοστολογείται π.χ. 100, για το συγκεκριμένο ζητούν 60 (στην κατάσταση που βρίσκεται) και το οποίο όταν (εάν κι εφόσον...) αποπερατωθεί, θα έχει κοστίσει 90.

Οπότε, ή θα πρέπει να μειωθούν οι οικονομικές απαιτήσεις τους ή δε θα προχωρήσει (εκ μέρους μου).

 

Link to comment
Share on other sites

σε ενα δημοσιο φορουμ,

οπου το ερωτημα ξεκινησε "να αγορασω ημιτελες καταστημα"  συνεχισθηκε σαν "να αγορασω μεριδιο απο εναν"

και μετα "να αγορασω ολη την οικοδομη", με βαση "υποθετικους υπολογισμους" και χωρις "νουμερα και πληρη στοιχεια"

προφανως δεν μπορει να δοθει απαντηση

[Εγω παντως δεν συμφωνω στο να γινεις στα καλα καθουμενα "εργολαβος"

με τα οσα υποθετικα κερδη θα εχεις αλλά και ολα τα ρισκα της υποθεσης αυτης]

καλη συνεχεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν έγραψα ποτέ ότι "θα αγοράσω όλη την οικοδομή". Άλλωστε, αν μπορούσα να το κάνω (οικονομικά), θα έκανα μια μεταφορά χρημάτων και θα τελείωνε η ιστορία. Αυτή είναι - απ' ότι καταλαβαίνω - η μόνη εκδοχή στην οποία δε θα είχα προβλήματα (με συνιδιοκτησίες κλπ.).

Απαντήσεις πήρα, είτε απευθείας, είτε από τα συμφραζόμενα.

Και καταλαβαίνω ότι δεν αξίζει να μπλέξω.

Συμφωνώ ότι δεν μπορεί να λεχθεί κάτι περισσότερο σε ένα δημόσιο φόρουμ, οπότε από πλευράς μου δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.