Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι φαίνεται στην όψη;


thanar

Recommended Posts

Θανάση , μπορείς να να κανεις κατι ....

να κοψεις την όψη σου όπου θέλεις και να προβαλεις το έδαφος που βρίσκεται πιο μετά απο την όψη με μια διαφορετική γραμμή και να γραψεις προβολή Φ.Ε . Είναι ενας τρόπος κι αυτός!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτή μια ιδέα, Χρύσα. Δεν βολεύει όμως πολύ, γιατί το οικόπεδό μου είναι... "γεωειδές"! Δεν υπάρχει ευθεία τομή που να βολεύει να δείξω το έδαφος με σχετικά απλό τρόπο. Οικοδομή ορθογώνια, οικόπεδο εντελώς παράγωνο... Θα χρειαστεί πολύ δουλειά "στο χέρι", τουλάχιστον με το σχεδιαστικό που χρησιμοποιώ για την ώρα. Είμαι κοντά σε νέα λύση για το θέμα, και θα σας ανεβάσω ένα διάγραμμα κάλυψης να δείτε πώς έχει γίνει, μετά από όλες αυτές τις επεμβάσεις!

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω, όμως έχοντας 4 οψεις και 2 τομές εξακολουθει να μην ειναι σαφη η θεση του κτιριου στο οικόπεδο, ενοειται οτι τα οικοπεδα δεν ειναι απαραιτητα τετραγωνα!!!! τι τραβας!!!!! :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενημερώνω πως αυτή δεν είναι η πρώτη μου άδεια, καθώς είμαι πάνω από 5 χρόνια στο επάγγελμα. Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι η τομή και τι η όψη. Όταν όμως κάποιοι "μηχανικοί" που διενεργούν "έλεγχο" μου ζητάν να κάνω όψη ώστε να φαίνεται η διαμόρφωση από μακρυά, παράλληλη προς τη πλευρά του οικοπέδου, έτσι ώστε να φαίνεται "καλά" η διαμόρφωση, με αποτέλεσμα το κτίριο να μην το βλέπω κάθετα, καθώς είναι σε διαφορετική γωνία από την πλευρά του οικοπέδου, τότε να μη ρωτήσω 2-3 πραγματάκια;

 

Και όλα αυτά όχι σε Αρχιτεκτονική Επιτροπή!

 

Επομένως, καταλήγω στο εξής: Η Όψη γίνεται σε επαφή με το κτίριο, κόβοντας το διαμορφωμένο έδαφος τεθλασμένως αν απαιτείται, πλην όμως ο μηχανικός στην Πολεοδομία διατηρεί το δικαίωμα να ζητήσει την τομή του εδάφους σε διαφορετική απόσταση από το κτίριο, στην οποία περίπτωση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον ορισμό "Οψοτομή" και να δείξουμε στο διάγραμμα κάλυψης πού αυτή γίνεται.

 

Φίλε thanar, μάλλον έχεις μπλέξει. Λοιπόν προσπάθησε να κάνεις αυτό που έχεις καταλάβει ότι σου ζητάνε. Κάνε την όψη ''κόβοντας'' το έδαφος στην απόσταση που συνήθως κάνεις από το κτίριο. Μετά με διακεκομμένη γραμμή βάλε το έδαφος που βρίσκεται πίσω από την νοητή γραμμή τομής αυτής της όψης σου (σαν να κάνεις την ίδια όψη τέμνοντας το έδαφος από διαφορετική απόσταση από το κτίριο. Στη κάτοψη ονόμασε, όψη-Α & όψη Α' και βάλε τα σύμβολα της όψης σου εκεί που τέμνεις (πραγματικά-νοερά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.