Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπέργεια δεξαμενή επεξεργασίας λυμάτων μετράει σε κάλυψη, δόμηση, όγκο?


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω να κατασκευάσω δεξαμενή επεξεργασίας λυμάτων, σε εκτός σχεδίου υπάρχοντα βιολογικό εργοστασίου, υπέργεια και ασκεπή, με ύψος 4μ και διάμετρο 6μ.

Μετράει σε κάλυψη, δόμηση και όγκο?

Αν καταλαβαίνω καλά, σύμφωνα με τα άρθρα 12 παρ. 4.δ και 17 παρ. 7.δ. του Ν.Ο.Κ., δεν προσμετράται πουθενά ως ασκεπής κατασκευή για την υποδοχή στοιχείων νερού, που επιτρέπεται στους ακάλυπτους χώρους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια,

Σ.Τ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπέργεια κλειστή δεξαμενή νερού (παλιά στέρνα) μετράει σε κάλυψη δόμηση ή όγκο.

Στην κάλυψη θεωρώ πως μετράει αλλά προβληματίζομαι για δόμηση και όγκο.

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, teo_z said:

Υπέργεια κλειστή δεξαμενή νερού (παλιά στέρνα) μετράει σε κάλυψη δόμηση ή όγκο.

Στην κάλυψη θεωρώ πως μετράει αλλά προβληματίζομαι για δόμηση και όγκο.

Στην περιοχη μου η πολεοδομια τις προσμετρα στον συντελεστη δομησης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει άλλη άποψη για το θέμα; Κι εγώ διαβάζοντας τον ΝΟΚ συμπεραίνω ότι οι δεξαμενές δεν μετράνε σε κάλυψη και δόμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Να επαναφέρω και εγώ το θέμα. Κατά την αυτοψία μου σε ένα ακίνητο για την έκδοση ηλ. ταυτότητας διαπίστωσα την ύπαρξη υπέργειας στεγανής - σκεπαστής δεξαμενής ομβρίων από ωπλισμένο σκυρόδεμα, η οποία δεν παρουσιάζεται στα σχέδια της άδειας. Δεδομένου οτι η οικοδομική άδεια είναι του 2013, που αφορούσε  την νομιμοποίηση αυθαίρετης οικοδομής, δεν δύναται να ρυθμιστεί. Πως το αντιμετοπίζω? Με έκδοση άδειας δόμησης προς νομιμοποιήση?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι η δεξαμενή δεν προϋπήρχε του 2011 και ότι δεν την έδειξαν στα σχέδια της νομιμοποίησης;

Ρίξε μια ματιά στους ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου και τις δορυφορικές της google μήπως φαίνεται σε αυτές ότι η δεξαμενή είναι προγενέστερη του 2011. 

Αν τελικά κατασκευάστηκε μετά το 2011 η περίπτωση νομιμοποίησής της μέσω ΕΕΔΜΚ δυστυχώς δεν καλύπτεται από τις περιπτώσεις της. Άρα, αυτό που μένει ή έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Όντως από αεροφωτογραφία που βρήκα έτους 1997 φαίνεται η δεξαμενή. Θεωρητικά μπορεί να ρυθμιστεί με το ν.4495, αλλά το γεγονός οτι έχει εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης το 2013 και δεν φαίνεται στα σχετικά σχέδια τώρα με προβληματίζει

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.