Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση σε κοινόχρηστο χώρο


Vasilis Koukidis

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα σας, έχω πρόθεση να προχωρήσω στην αγορά μια γκαρσονιέρας και αντιμετωπίζω το παρακάτω θέμα. Εδώ να αναφέρω επίσης ότι δεν είμαι μηχανικός.

Η γκαρσονιέρα λοιπόν που θέλω να αγοράσω αναφέρεται πως είναι 33 τετραγωνικά μέτρα στο συμβόλαιο όπως επίσης και στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Η πραγματική διάσταση της γκαρσονιέρας όμως είναι 41 τετραγωνικά μέτρα καθώς έχει δημιουργηθεί μπάνιο σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας πριν αρκετά χρόνια σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του μεσίτη. 

Αφού συμφωνήσαμε στην τιμή και είπαμε να προχωρήσουμε στην μεταβίβαση ο μεσίτης μου είπε πως θα βάλουμε μια γυψοσανίδα κρύβοντας το μπάνιο για να κάνουμε την τακτοποίηση και την μεταβίβαση χωρίς να πάρουμε συναίνεση από το 50+1% τον ιδιοκτητών της πολυκατοικίας. Σε ερώτηση μου για το εάν εγώ θα μπορέσω να το τακτοποιήσω μετά η απάντηση του είναι ότι θα μπορώ κανονικά. 

Ο μηχανικός όμως που ρώτησα εγώ μου είπε, ότι αν γίνει τώρα μεταβίβαση χωρίς να τακτοποιηθούν τα επιπλέον τετραγωνικά μέτρα μετά δεν θα έχω ποτέ την δυνατότητα να τακτοποιήσω αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά μέτρα γιατί θα θεωρείται ότι δημιουργήθηκαν μετά την αγορά του ακινήτου. Επίσης θα με υποχρεώσουν να το γκρεμίσω και εάν δεν τον κάνω θα πληρώνω πρόστιμο κάθε χρόνο. 

Ο μεσίτης συνεχίζει να ισχυρίζεται ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και ότι θα μπορώ να το τακτοποιήσω όποτε το επιθυμώ αφού γίνει η μεταβίβαση. 

Γνωρίζετε τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση; 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και το χρόνο σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σταματάς να ασχολείσαι με τον μεσίτη ο οποίος το μόνο που θέλει είναι να πουλήσει μη έχοντας καμία ευθύνη και ρωτάς μόνο τον μηχανικό που θα βάλεις και θα πληρώσεις εσύ για να σου ελέγξει την προς αγορά, γκαρσονιέρα. Γυψοσανίδες και τέτοιες ανεύθυνες λύσεις να προτείνει για το δικό του σπίτι που θα πληρώσει με τα δικά του λεφτά.

Αν η αυθαιρεσία έχει γίνει από κατασκευής της οικοδομής η αυθαιρεσία τακτοποιείται χωρίς καμία συναίνεση. Αυτό το υπογράφει με υπεύθυνη δήλωση ο νυν ιδιοκτήτης.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι υπάρχει μια σχετική διχογνωμία και στους συμβολαιογράφους κατά πόσο θα μεταβιβάσουν διαμέρισμα με  τακτοποιημένο κοινόχρηστο χώρο. Οπότε σε πρώτη φάση σε συμβουλεύω να μην δώσεις καμία προκαταβολή στον μεσίτη και να εξαντλήσεις τον έλεγχο μέσω του μηχανικού σου (όχι με τον μηχανικό του πωλητή) και παράλληλα να απευθυνθείς και στην συμβολαιογράφο σου.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Vasilis Koukidis said:

....

Η γκαρσονιέρα λοιπόν που θέλω να αγοράσω αναφέρεται πως είναι 33 τετραγωνικά μέτρα στο συμβόλαιο όπως επίσης και στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Η πραγματική διάσταση της γκαρσονιέρας όμως είναι 41 τετραγωνικά μέτρα καθώς έχει δημιουργηθεί μπάνιο σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας πριν αρκετά χρόνια σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του μεσίτη. 

....

Σου λέει μπούρδες επικίνδυνες και φυσικά χωρίς καμία ευθύνη.

 

Αν δεν γίνει τακτοποίηση τώρα προ αγοράς θα θεωρηθεί άκυρο και το συμβόλαιο μεταβίβασης στην ηλεκτρονική ταυτότητα του ακινήτου.

Πάρε συμβουλές μόνο απο τον Μηχανικό σου που θα έχει και την ευθύνη υπογραφής.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 

Αν η αυθαιρεσία έχει γίνει από κατασκευής της οικοδομής η αυθαιρεσία τακτοποιείται χωρίς καμία συναίνεση. Αυτό το υπογράφει με υπεύθυνη δήλωση ο νυν ιδιοκτήτης.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι υπάρχει μια σχετική διχογνωμία και στους συμβολαιογράφους κατά πόσο θα μεταβιβάσουν διαμέρισμα με  τακτοποιημένο κοινόχρηστο χώρο. Οπότε σε πρώτη φάση σε συμβουλεύω να μην δώσεις καμία προκαταβολή στον μεσίτη και να εξαντλήσεις τον έλεγχο μέσω του μηχανικού σου (όχι με τον μηχανικό του πωλητή) και παράλληλα να απευθυνθείς και στην συμβολαιογράφο σου.

Παυλο αυτο <<Αν η αυθαιρεσία έχει γίνει από κατασκευής της οικοδομής η αυθαιρεσία τακτοποιείται χωρίς καμία συναίνεση>> που το αναφέρει ο νόμος? Μιλάω μόνο για το σκέλος της τακτοποιησης και όχι της μεταβίβασης. Γιατι για κλειστο παρκινγκ  γνωστού μου  με χιλιοστά που είχε γίνει κατοικία εκ- κατασκευής και έχει λίγο (περίπου 30cm μεγαλύτερους τοίχους  πρός την pilotis λόγω επένδυσης πέτρας) και έχει πάρει  εκ- κατασκευης και λίγο απο την κυρία είσοδο της πολυκατοικίας του είπε η μηχανικός οτι θελει συναινεση και μάλιστα 100% ακόμα και για την τακτοποίηση. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

α] αρθρο 98 παρ. 5 /α

β] Ομοιως και για την πυλωτη

 

Αλλού ειναι τα προβληματα... όπου καποιοι συμβολαιογραφοι,  για να γινει μεταβιβαση, "ερμηνευουν" οτι -δηθεν- απαιτειται απο τον νομο και  τροποποιηση της συστασης.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

"Αν η αυθαιρεσία έχει γίνει από κατασκευής της οικοδομής η αυθαιρεσία τακτοποιείται χωρίς καμία συναίνεση. Αυτό το υπογράφει με υπεύθυνη δήλωση ο νυν ιδιοκτήτης."

****************

****************

Διαγραφή κειμένου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι αγοραστης.

Την τακτοποιηση την κανει ο ιδιοκτητης και εσυ την ελεγχεις με τον δικο σου μηχανικο.

Αλλά, πριν απο ολα, να συνεννοηθειτε με τον συμβ/φο,  οτι γινεται συμβολαιο μετα την τακτοποιηση

Δεν δινεις προκαταβολη πριν γινει η τακτοποιηση και βεβαιωθεις οτι γινεται το συμβολαιο.

 Να μιλησεις με τον δικηγορο σου οπωσδηποτε.

 Και,  άσε τον μεσιτη να λεει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιτρεπτή η αναζήτηση μηχανικών στο δημόσιο φόρουμ.

Μπορείς εύκολα να βρεις μόνος σου Μηχανικό της επιλογής σου.

Το θέμα ολοκληρώθηκε και κλειδώνει

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.