Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρέπεται λεβητοστάσιο σε μπαλκόνι;


Κώστας Δούλης

Recommended Posts

10 hours ago, *olga* said:

Σε περίπτωση καταγγελίας όμως στην πολεοδομία να περιμένεις κ δική του αντίδραση. Είσαι σίγουρος ότι το δικό σου διαμέρισμα είναι καθαρό από αυθαιρεσίες? Σε τέτοιες περιπτώσεις την πληρώνουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας. Κλείσιμο ημιυπαίθριων, ηλιακοί στην ταράτσα, καμινάδες, σκέπαστρα κ πολλά άλλα είναι αυθαιρεσίες που μπορεί να εντοπιστούν.

Δεν υπάρχουν ηλιακοί δικοί μας και ούτε καμινάδες,κάθε άλλο οι από πάνω πρέπει να έχουν και τζάκια με καμινάδες άλλα σταμάτησαν να τα ανάβουν αφού έβαλαν τον λέβητα στο μπαλκόνι.Εμείς το μόνο που έχουμε είναι κλιματιστικά.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, *olga* said:

Σε περίπτωση καταγγελίας όμως στην πολεοδομία να περιμένεις κ δική του αντίδραση. Είσαι σίγουρος ότι το δικό σου διαμέρισμα είναι καθαρό από αυθαιρεσίες? Σε τέτοιες περιπτώσεις την πληρώνουν όλοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας. Κλείσιμο ημιυπαίθριων, ηλιακοί στην ταράτσα, καμινάδες, σκέπαστρα κ πολλά άλλα είναι αυθαιρεσίες που μπορεί να εντοπιστούν.

γιατι απαγορευονται οι ηλιακοι?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Κώστας Δούλης said:

Δεν υπάρχουν ηλιακοί δικοί μας και ούτε καμινάδες,κάθε άλλο οι από πάνω πρέπει να έχουν και τζάκια με καμινάδες άλλα σταμάτησαν να τα ανάβουν αφού έβαλαν τον λέβητα στο μπαλκόνι.Εμείς το μόνο που έχουμε είναι κλιματιστικά.

Για τα κλιματιστικά έχετε άδεια από την πολεοδομία; Γνωρίζετε ότι απαιτείται; 

Μήπως να δείχνατε κι εσείς την ανοχή που έδειξε ο από πάνω, όταν τοποθετήσατε τα κλιματιστικά σας;

Υπενθυμίζω: 

Ουδείς αναμάρτητος

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pegiavass said:

Για τα κλιματιστικά έχετε άδεια από την πολεοδομία; Γνωρίζετε ότι απαιτείται; ...........

Εγώ δεν το γνωρίζω. Τώρα βέβαια εσείς μπορεί να είστε ποιο ειδικός και να ξέρετε καλύτερα......

 

ΥΓ η ενημέρωση δεν είναι άδεια...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

Εγώ δεν το γνωρίζω. Τώρα βέβαια εσείς μπορεί να είστε ποιο ειδικός και να ξέρετε καλύτερα......

 

ΥΓ η ενημέρωση δεν είναι άδεια...

Απαντάτε σαν να ρώτησα εσάς, ενώ εγώ απευθύνθηκα στον κ. Δούλη. Στη συνέχεια με ειρωνεύεστε. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεστε κατ' αυτόν τον τρόπο. Με γνωρίζετε; Σας έχω ενοχλήσει σε κάτι;

Το ότι η τοποθέτηση κλιματιστικών χρειάζεται πολεοδομική άδεια είναι κάτι που ίσχυε. Αν έχει αλλάξει κάτι, θα μπορούσατε να μας το πείτε με πιο ευγενικό τρόπο. Με την ειρωνεία δεν προσφέρετε κάτι στη συζήτηση. 

Δηλαδή μας λέτε ότι για να τοποθετηθούν μονάδες κλιματιστικών στην - κοινόκτητη - όψη οικοδομής δεν απαιτείται πλέον άδεια; Κι αυτό τι σημαίνει; Μπορεί όποιος θέλει να τοποθετεί ό,τι μηχάνημα θέλει, ελεύθερα;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, pegiavass said:

Απαντάτε σαν να ρώτησα εσάς, ενώ εγώ απευθύνθηκα στον κ. Δούλη. Στη συνέχεια με ειρωνεύεστε. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεστε κατ' αυτόν τον τρόπο. Με γνωρίζετε; Σας έχω ενοχλήσει σε κάτι;

Το ότι η τοποθέτηση κλιματιστικών χρειάζεται πολεοδομική άδεια είναι κάτι που ίσχυε. Αν έχει αλλάξει κάτι, θα μπορούσατε να μας το πείτε με πιο ευγενικό τρόπο. Με την ειρωνεία δεν προσφέρετε κάτι στη συζήτηση. 

Δηλαδή μας λέτε ότι για να τοποθετηθούν μονάδες κλιματιστικών στην - κοινόκτητη - όψη οικοδομής δεν απαιτείται πλέον άδεια; Κι αυτό τι σημαίνει; Μπορεί όποιος θέλει να τοποθετεί ό,τι μηχάνημα θέλει, ελεύθερα;

Είστε εριστικός και αγενής από το πρώτο ποστ σας αλλά δεν έδωσα σημασία,θέλετε να μου πείτε πως τα κλιματιστικά είναι το ίδιο με το λεβιτοστάσιο στο μπάλκονι?Δηλαδή όλος ο κόσμος που έχει κλιματιστικά έπρεπε να πάρει άδεια απο την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, pegiavass said:

Απαντάτε σαν να ρώτησα εσάς, ενώ εγώ απευθύνθηκα στον κ. Δούλη. Στη συνέχεια με ειρωνεύεστε. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου επιτίθεστε κατ' αυτόν τον τρόπο. Με γνωρίζετε; Σας έχω ενοχλήσει σε κάτι;

Το ότι η τοποθέτηση κλιματιστικών χρειάζεται πολεοδομική άδεια είναι κάτι που ίσχυε. Αν έχει αλλάξει κάτι, θα μπορούσατε να μας το πείτε με πιο ευγενικό τρόπο. Με την ειρωνεία δεν προσφέρετε κάτι στη συζήτηση. 

Δεν χρειαζεται αδεια με το αρθρο 30 παρ. η' του 4495, αλλά  δεν σε ειρωνευτηκε κανενας. Απλα σου ειπαν οτι κανεις λαθος...

Και να υπενθυμιζω οτι προσφατα ειχες ποινη, για εκεινο το "δόστου κατι" που ειπες...

 

Δηλαδή μας λέτε ότι για να τοποθετηθούν μονάδες κλιματιστικών στην - κοινόκτητη - όψη οικοδομής δεν απαιτείται πλέον άδεια;

Δεν ετεθη απο κανεναν θεμα για τοποθετηση στην κοινοκτητη οψη. .Για τα μπαλκονια συζητουμε.

Κι αυτό τι σημαίνει; Μπορεί όποιος θέλει να τοποθετεί ό,τι μηχάνημα θέλει, ελεύθερα;

Μιλούσαμε μονον  για κλιματιστικα ...κανενας δεν μιλησε για "ό,τι μηχανημα  θέλει".

Παρακληση, μην  θετετε  υποθετικα ερωτηματα, εις αντικρουση συγκεκριμενης ερωτησης/απαντησης......

Κι ας το τελειωσουμε εδω αυτο το θεμα,  που θυμιζει εκεινο με την "κατσίκα του γειτονα.."

Ας παει ο ενδιαφερομενος στον δικηγορο του.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pegiavass said:

Απαντάτε σαν να ρώτησα εσάς, ενώ εγώ απευθύνθηκα στον κ. Δούλη. Στη συνέχεια με ειρωνεύεστε.

Ο κ Δούλης ρώτησε εσάς που απαντήσατε? Εκτός αν νομίζετε ότι είστε αρμόδιος γιατο επίμαχο θέμα. (αυτή τη φορά πιστεύω δεν βγαίνει ειρωνία...).

.....Σας έχω ενοχλήσει σε κάτι; ......... Κι αυτό τι σημαίνει; Μπορεί όποιος θέλει να τοποθετεί ό,τι μηχάνημα θέλει, ελεύθερα;

Αυτό δεν ισχύει γκαι για το γείτονα? Βέβαια εκεί είχατε γράψει "Οπότε τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος, θα κάτσει να κρυώνει; Εσύ που ενοχλήθηκες από την κατασκευή στο μπαλκόνι ΤΟΥ, σκέφτηκες ότι ίσως να μην είχε άλλη λύση;"

Ο κ Δούλης έχει ένα πρόβλημα (ή "πρόβλημα" αν θέλεις) και απαυθείνθηκε στους αρμόδιους να του δώσουν απάντηση.  Εγώ δε θα εξετάσω εδώ αν οι προβληματισμοί του είναι βάσιμοι ή όχι. Αλλά δε δέχομαι τον "ωχαδερφισμό". Όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει και ο δίπλα δεν πρέπει να ενδιαφερθεί ή να καταγγείλει.  Η λύση του προβλήματος του οποιουδήποτε δεν μπορεί να γίνει πρόβλημα για κάποιον άλλον. Σε μια ευνομούμενη κοινωνία θα ρπέπει να εφαρμόονται οι προβλεεπόμενοι νόμοι.

Προς κ Δούλη. Προβλέπονται ατομικοί λέβητες σε μπαλκόνια (όχι δωμάτια) και ακόμα και αν δεν έχει ανάγκη τη σύμφωνη γνώμη της γεν. συνέλευσης θα έπρεπε ωστόσο να ενημερώσει πριν ξεκινήσει οποισδήποτε εργασίες.  Για τα περαιτέρω αποφασίζεται εσείς....

Link to comment
Share on other sites

o Συνάδελφος έχει δίκιο, κατ' εμένα λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου στο μπαλκόνι απαγορεύεται, όταν κυρίως δεν το δείχνει η άδεια, δεν έχουν μελετηθεί έξοδοι διαφυγής σε περίπτωση πυρκαιάς. Και δηλαδή που το ξέρουμε αν από εκείνο το μπαλκόνι υπάρχει έξοδο διαφυγής??? Που το ξέρουμε αν στο σημείο εκεί πιάσει μια φωτιά δεν εξαπλώνεται στο υπόλοιπο κτίριο? Που ξέρουμε αν θα χτυπήσει ένας κεραυνός το μπαλκόνι?

Και Ναι τμηματα του μπαλκονιού είναι κοινόχρηστη όψη. Οσο αφορά τα κλιματιστικά νομοθεσία υπήρξε μετά το 12 όσο αφορά ότι εμφανίζεται στις όψεις. Νωρίτερα ο καθένας ότι ήθελε έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.