Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρέπεται λεβητοστάσιο σε μπαλκόνι;


Κώστας Δούλης

Recommended Posts

Υπάρχουν άνθρωποι που συζητούν, υπάρχουν και κάποιοι που αρέσκονται να ερίζουν, όπως ο dimitris GM, η ανάρτηση του οποίου καταδεικνύει εμμονή μαζί μου και είναι γεμάτη αντιφάσεις.

Και να συμπληρώσω: ο κ. Δούλης δεν απευθύνθηκε στους ειδικούς. Έθεσε ένα θέμα προς συζήτηση σε ένα δημόσιο χώρο συζήτησης (φόρουμ). 

Φόρουμ είναι χώρος συζήτησης, αναφερόμενης σε συγκεκριμένο χώρο και θεματολογία.  Ο διαχειριστής θέτει τους κανόνες, τους οποίους όλοι πρέπει να σέβονται. Το "δεν δικαιούσαι να εχεις γνώμη επειδή δεν είσαι μηχανικός" δε μπορεί να είναι κανόνας όμως. Αν δε θέλεις να συμμετέχουν μη μηχανικοί, μην επιτρέπεις την εγγραφή τους στο φόρουμ. Από τη στιγμή που έγινε δεκτή η εγγραφή μου, έγινε δεκτό το δικαίωμα συμμετοχής μου στις δημόσιες συζητήσεις. Από τη μεριά μου, δεν συμμετέχω παρά μόνο στα "θέματα ιδιωτών", αφού στα εξειδικευμένα θέματα δε θα είχα ούτε να προσφέρω κάτι, ούτε να ωφεληθώ, ως μη μηχανικός. 

Το φόρουμ το "ανακάλυψα" όταν έψαχνα λύση σε απορία μου όταν κατασκεύαζα το σπίτι μου, αλλά υπάρχουν κάποια θέματα τα οποία εξακολουθούν να μου φαίνονται ενδιαφέροντα. Ως φαίνεται, η παραμονή μου σ' αυτό το φόρουμ αρχίζει να με βλάπτει μάλλον, παρά να με ωφελεί.

Υπόσχομαι να μη σας ξαναενοχλήσω. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα διότι μετά απο τόσο καιρό ήρθε να το ελέγξει η πολεοδομία και το έκρινε όχι μόνο παράνομο αλλά και επικίνδυνο με τσουχτερά πρόστιμα και εννόειται κατεδαφίσιμο εντός ενός ορίου.Βέβαια από ότι κατάλαβα έγινε ένσταση κάπου σε μια αρμόδια αρχή που θα έρθει να το ξανακοιτάξει ως επιτροπή για να κρίνει αν θα είναι οριστικά κατεδαφίσιμο.Πάντως απο την πολεοδομία μου είπαν πως δεν υπάρχει ούτε 1% περίπτωση να τους το άφησουν αυτό στο μπαλκόνι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΚΚ/Β-Έγγραφο 28750/3-6-2013 "Μηχανήματα και λοιπά στοιχεία σε ανοικτούς εξώστες" - ΔΟΚΚ/Β-Έγγραφο 28750/3-6-2013 "Μηχανήματα και λοιπά στοιχεία σε ανοικτούς εξώστες"

‎Παρασκευή, ‎7 ‎Ιουνίου ‎2013, ‏‎3:00:00 μμ

 ΔΟΚΚ/Β-Έγγραφο 28750/3-6-2013 "Μηχανήματα και λοιπά στοιχεία σε ανοικτούς εξώστες" Δείτε το σχετικό έγγραφο

 

ΘΕΜΑ: Μηχανήµατα και λοιπά στοιχεία σε ανοικτούς εξώστες κτιρίων

ΣΧΕΤ: (α) το Φ16/1180/22-4-13 έγγραφο της ∆ΙΠΕΧΩΣΧ – Αποκεντρωµένης ∆ιοίκησης Αττικής

 (β) η παρ. 5 του άρθρου 2 του ν. 4067/12 (Ν.Ο.Κ)

 (γ) η παρ. 38 του άρθρου 2 του ν. 1577/85 (Γ.Ο.Κ/85)

 (δ) το 38330/16-9-08 έγγραφο της ∆ΟΚΚ

 Σε απάντηση του (α) σχετικού εγγράφου, σας γνωρίζουµε τα εξής:

Στην έννοια του ανοικτού εξώστη (µπαλκόνι), σύµφωνα µε την (β) σχετική διάταξη δεν

προσδιορίζεται η χρήση του, όπως γινόταν µε την (γ) σχετική διάταξη, σύµφωνα µε την οποία ο

εξώστης προοριζόταν για την «µετακίνηση και την προσωρινή παραµονή ανθρώπων».

Σηµειώνεται ότι το (δ) σχετικό έγγραφό µας, είχε εκδοθεί βάσει της (γ) σχετικής διάταξης.

 Μετά την ισχύ του ν. 4067/12 (Ν.Ο.Κ), θεωρούµε ότι θα πρέπει πλέον να κρίνεται ιδιαιτέρως από

τις αρµόδιες υπηρεσίες (Υ∆ΟΜ – Σ.Α) η κάθε συγκεκριµένη περίπτωση, λαµβάνοντας υπόψη το

ιδιαίτερο θεσµικό πλαίσιο που υφίσταται για τα πάσης φύσεως µηχανήµατα, το µέγεθος, το είδος

και την αναγκαιότητα τοποθέτησής τους στους ανοικτούς εξώστες, καθώς και τις απαιτούµενες

συναινέσεις των άλλων συνιδιοκτητών, εφόσον πρόκειται για κοινόκτητα τµήµατα του κτιρίου

(όψεις, φέρων οργανισµός).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,επανέρχομαι μετά από σχεδόν 2 χρόνια με δικηγόρους και ταλαιπωρία.Συγκαλέστηκαν 2 συποθα και τα 2 είχαν την ίδια ετυμηγορία πως το καθ εξής αυθαίρετο στο μπαλκόνι είναι επικίνδυνο και κατεδαφιστέο.Η διευθύντρια της πολεοδομίας όμως άφησε να εννοηθεί οτί αφού πάει στην αποκεντρωμένη δοιίκιση ΙΣΩΣ να μην κατεδαφιστεί.

Και έρχομαι τώρα εγώ να ρωτήσω τους ειδικούς και αν θέλετε με βοηθάτε.

Ποια είναι η διαδικασία αφού πάει στην αποκεντρωμένη?

Υπαρχεί περίπτωση να μην κατεδαφιστεί και απλά η κυρία που το έχει να πληρώνει μόνο τα πρόστιμα που της επιβλήθηκαν?

Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη αν γίνει ένα μπαμ στο λεβητοστάσιο?Η πολεοδομία με παρεπέμψε στην πυροσβεστική και η πυροσβεστική μου είπε πως δεν είναι δικό της θέμα.Η πολεοδομία δεν έχει την ευθύνη?

Ευχαριστώ εκ των προτερών για όποια βοήθεια.

 

ΥΓ: να σημειώσω πως μιλάμε για λέβητα πετρελαίο σε μπαλκόνι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αγωγή κ.λπ. έχετε κάνει;

 

Όχι αλλά από ότι καταλαβαίνω για να κινηθούν πιο γρήγορα οι καταστάσεις ίσως χρειαστεί.Δηλαδή πρέπει πρώτα να γίνει το κακό σε αυτή τη χωρά και μετά το κράτος να πάρει μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα υπόλοιπα είναι "σαχλαμάρες" ή με άλλα λόγια "σε δουλειά να βρισκόμαστε"... Ένα δικαστήριο εκδίδει αποφάσεις, που δεν μπορεί να τις αμφισβητήσει ουδείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.