Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολόγος Βιομηχανίας


Avla

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ. Τελειώνοντας τις σπουδές μου έκανα πρακτική σε τεχνικό γραφείο που εκπονεί άδειες γενικά για κτηριακά αλλά ασχολείται και με φωτοβολταϊκά. Συνεχίζω να βρίσκομαι εκεί από τον Ιούνιο που ορκίστηκα και τώρα τον Οκτώβριο μου έκαναν σύμβαση στα 598 καθαρά. Πριν κάνα μήνα έψαχνα δουλειά γτ με είχαν ανασφαλιστω και γενικά δεν αντλούσα και καμιά ιδιαίτερη σημασία εκεί μέσα και άρα ένιωθα να μην υπάρχει εξέλιξη. Στο ίδιο διάστημα που έψαχνα δουλειά είχα πάει για συνέντευξη σε βιομηχανία και φεύγοντας περίμενα πως δεν έχω ελπίδες..μου τηλεφώνησαν πριν κάτι μέρες πήγα από το γραφείο τους και τελικά με δέχτηκαν. Χάρηκα πάρα πολύ εκείνη τη στιγμή γιατί θα ήθελα να έφευγα από το γραφείο.Δουλεύουν 8ωρο 5 μέρες στα 7 με κυλιόμενες βάρδιες. Έδωσα τα χέρια όμως από εκεί και πέρα χώρις να έχω υπογράψει κάτι ακόμα. Μισθός στα 840 καθαρά. Όμως ακούω ότι θα είναι πολύ δύσκολα γενικά η δουλειά στη βιομηχανία και ότι η αμοιβή θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη.Ειμαι σε ένα δίλημμα στο τι από τα δύο να επιλέξω.Ειμαι 24 χρόνων και θα ήθελα από άτομο που έχει δουλέψει σε βιομηχανία αν αξίζει να πάω και να αφήσω το γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, μην κοιτας αποκλειστικα τα λεφτα αλλα σκεψου τι σου αρεσει.

Ειναι πολυ σημαντικο να ξυπνας το πρωι και θελεις να πας στη δουλεια Vs να σερνεσαι με το ζορι και να μην την παλευεις με την καμια.

Στη βιομηχανια αποκτωντας εμπειρια ανεβαινεις και μισθολογικα ειτε στη ιδια ειτε σε αλλη βιομηχανια και μπορεις να φτασεις σε μισθους 2, 3  χιλιαδες ευρω.

Επισης υπαρχει σταθεροτητα μισθου σε αντιθεση με το γραφειο που αν δεν παει καλα κανα 2 μηνες ξεχνα τους μισθους σου και θα βγαζεις καιδουλεια...

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε  τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kusta80 said:

Καταρχας, μην κοιτας αποκλειστικα τα λεφτα αλλα σκεψου τι σου αρεσει.

Ειναι πολυ σημαντικο να ξυπνας το πρωι και θελεις να πας στη δουλεια Vs να σερνεσαι με το ζορι και να μην την παλευεις με την καμια.

Στη βιομηχανια αποκτωντας εμπειρια ανεβαινεις και μισθολογικα ειτε στη ιδια ειτε σε αλλη βιομηχανια και μπορεις να φτασεις σε μισθους 2, 3  χιλιαδες ευρω.

Επισης υπαρχει σταθεροτητα μισθου σε αντιθεση με το γραφειο που αν δεν παει καλα κανα 2 μηνες ξεχνα τους μισθους σου και θα βγαζεις καιδουλεια...

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε  τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτοί που σου είπαν ότι θα είναι δύσκολο τι ακριβώς εννοούσαν;

Στο γραφείο είμαι βέβαιος ότι δουλεύεις περισσότερες ώρες και πιθανόν με περισσότερη πίεση. Επιπλέον αντιμετωπίζεσαι ως βοηθός και όχι ως υπεύθυνο μέλος του προσωπικού.

Εάν δεν τίθενται θέματα κόστους μεγαλύτερης απόστασης ή κινδύνων για την υγεία είσαι σε πολύ καλό δρόμο αν από τα 598 πας στα 840, πάντα με σύμβαση και με συγκεκριμένο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Αυτοί που σου είπαν ότι θα είναι δύσκολο τι ακριβώς εννοούσαν;

Στο γραφείο είμαι βέβαιος ότι δουλεύεις περισσότερες ώρες και πιθανόν με περισσότερη πίεση. Επιπλέον αντιμετωπίζεσαι ως βοηθός και όχι ως υπεύθυνο μέλος του προσωπικού.

Εάν δεν τίθενται θέματα κόστους μεγαλύτερης απόστασης ή κινδύνων για την υγεία είσαι σε πολύ καλό δρόμο αν από τα 598 πας στα 840, πάντα με σύμβαση και με συγκεκριμένο ωράριο.

Στο γραφείο έτσι είναι απλώς ακούω ότι το ποσό 840 θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερο από θέμα ωραρίου κυλιόμενης βάρδιας και συνθήκες εργασίας. Παρόλα αυτά τείνω προς το εργοστάσιο απλώς είμαι πολύ επιφυλακτικός για την επιλογή μου. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όποιος γνωρίζει περαιτέρω ας αφήσει ένα σχόλιο, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και για το γραφείο τα 600 είναι λίγα. Άσε που το κυλιόμενο έχει τουλάχιστον μια αρχή και ένα τέλος, ενώ στο γραφείο (που ο εργοδότης το βλέπει και σαν καφενείο του) το ωράριο και οι απαιτήσεις συχνά δεν έχουν τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα 840 για αρχή. Πάρε αυτό που θέλεις από την εταιρεία (μια αρχική εμπειρία & προϋπηρεσία) & αν δε σε εκτιμήσουν & στο δείξουν, θα έχεις κάτι να πατήσεις (νέος, junior προϋπηρεσία, χαμηλός μισθός για την επόμενη δουλειά κοντά στα 1000) ώστε να γίνεις αποδεκτός από άλλη βιομηχανία ή να χρησιμοποιήσεις την προϋπηρεσία σε άλλο τομέα π.χ. ΑΠΕ. Από την άλλη, η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, όποτε αν πατήσεις σε καλύτερο μισθό τώρα, ενδέχεται το μέλλον να είναι καλύτερο. Δική σου η απόφαση.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Καλά είναι τα 840 για αρχή. Πάρε αυτό που θέλεις από την εταιρεία (μια αρχική εμπειρία & προϋπηρεσία) & αν δε σε εκτιμήσουν & στο δείξουν, θα έχεις κάτι να πατήσεις (νέος, junior προϋπηρεσία, χαμηλός μισθός για την επόμενη δουλειά κοντά στα 1000) ώστε να γίνεις αποδεκτός από άλλη βιομηχανία ή να χρησιμοποιήσεις την προϋπηρεσία σε άλλο τομέα π.χ. ΑΠΕ. Από την άλλη, η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, όποτε αν πατήσεις σε καλύτερο μισθό τώρα, ενδέχεται το μέλλον να είναι καλύτερο. Δική σου η απόφαση.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.