Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάρκεια ζωής οπλισμένου σκυροδέματος - αναλογία κόστους στο σύνολο της οικοδομής


Alexis Mavrozoumis

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Arche said:

στις φωτογραφίες που μας δείξατε βλέπετε τελειωμένο ισόγειο?

όχι αλλά δε νομίζω να αναφέρθηκε πουθενά ότι πρόκειται για τελειωμένο ισόγειο... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tetris said:

Πρώτα ελέγχουμε το αν μας ικανοποιεί η διαρρύθμιση. Κατόπιν, ελέγχεται η νομιμότητα της κατασκευής και το αν η άδεια έχει εκδοθεί ορθώς. 

Στη συνέχεια, και προκειμένου να γίνουν οι εργασίες ολοκλήρωσης, θα πρέπει να αναθεωρηθεί η άδεια, σύμφωνα με τα ισχύοντα κατά το χρόνο αναθεώρησης.

Στις επιφάνειες των θερμομονώσεων δεν μπορεί να γίνει επίχριση, λόγω επιφανειακής παιπάλης (πούδρα, λόγω αλλοίωσης του υλικού)

Κι ένα σφάλμα που (δυστυχώς) κάνουν πολλοί συνάδελφοι. Η σκάλα προς τον όροφο (και το τοιχείο που τη στηρίζει) , φαίνεται να ακουμπάει στα υποστυλώματα. Η επαφή αυτή θα πρέπει να "καταργηθεί" προκειμένου να μην υπάρξουν "απρόβλεπτα" σε περίπτωση σεισμού.

Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται αυτοψία από έμπειρο μηχανικό. 

Επειδή είμαι άσχετος με το αντικείμενο θα μου δώσετε μία βοήθεια παραπάνω με  "τις επιφάνειες των θερμομονώσεων και την παιπάλη"; Βλέπετε να έχει τοποθετηθεί ήδη κάποια θερμομόνωση; Έχω στο μυαλό μου την τοποθέτηση θερμοπρόσοψης μετά τα χτισίματα (που την έχω δει και πρόσφατα σε σπίτι που φτιάχνει μηχανικός) - είναι εντελώς άσχετο αυτό που λέω; Μάλιστα παρατήρησα ότι ο μηχανικός φρόντισε να περάσει και κάτι σωλήνες (σαν σωλήνες υδροροής)  πριν την τοποθέτηση της θερμόπρόσοψης και έτσι θα έχει αισθητικά υπέροχο αποτέλεσμα. Μάλλον προέβλεψε την ανάγκη αν χρειαστεί να περάσει καλώδια να μη χρειαστεί να τρυπήσει τις πλάκες τις θερμοπρόσοψης...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θερμομόνωση στην οροφή και σε κολώνες-δοκάρια. Δεν την έχεις δει??? Αν βάλεις θερμοπρόσοψη, και για να μη ξεφύγεις από τις διαστάσεις, θα πρέπει να ξηλωθεί η ήδη υπάρχουσα. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2019 at 8:34 ΜΜ, Alexis Mavrozoumis said:

 

 Έχει υπόγειο και 150 τμ σε πρώτο και δεύτερο όροφο μέσα σε ένα οικόπεδο 2 στρεμμάτων. πωλείται προς 110.000 ευρώ (733 ανά τμ). Το πρώτο ερώτημα που με απασχολεί έχει να κάνει με την αναλογία κόστους οικοδομής και οικοπέδου

Εσύ το είπες φίλε μου! Ετσι όπως τα λες αφήνεις να ενοειθεί ότι υπάρχει ισόγειο και πρώτος όροφος 150τμ και δεύτερος όροφος.

Φιλική συμβουλή το ισόγειο το λέμε ισόγειο, οχι πρώτο όροφο.

Και κατόπιν τούτων αναθεωρώ, ούτε που βρίσκεται δεν ξέρω, αν η τιμή τα 110.000€ που μας είπες ειναι καλή, διατηρώ πλεον κάποιες αμφιβολίες

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 7:54 ΠΜ, tetris said:

Υπάρχει θερμομόνωση στην οροφή και σε κολώνες-δοκάρια. Δεν την έχεις δει??? Αν βάλεις θερμοπρόσοψη, και για να μη ξεφύγεις από τις διαστάσεις, θα πρέπει να ξηλωθεί η ήδη υπάρχουσα. 

Καλησπέρα! Ναι κατάλαβα. την είδα τη θερμομόνωση. Δεν ξέρω βέβαια αν πλέον (μετά από 6-7 χρόνια που έχουν περάσει) είναι ακόμα λειτουργική. Είδα και τι είναι η παιπάλη που μου αναφέρατε. Αν η θερμομόνωση είναι λειτουργική και μπορώ να αποφύγω τη θερμοπρόσοψη προφανώς και δε θα το σκεφτώ καν. Αλλά αυτό θα φανεί...

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 9:32 ΠΜ, Arche said:

Εσύ το είπες φίλε μου! Ετσι όπως τα λες αφήνεις να ενοειθεί ότι υπάρχει ισόγειο και πρώτος όροφος 150τμ και δεύτερος όροφος.

Φιλική συμβουλή το ισόγειο το λέμε ισόγειο, οχι πρώτο όροφο.

Και κατόπιν τούτων αναθεωρώ, ούτε που βρίσκεται δεν ξέρω, αν η τιμή τα 110.000€ που μας είπες ειναι καλή, διατηρώ πλεον κάποιες αμφιβολίες

Καλησπέρα! Ναι έχεις δίκιο. Λάθος το είπα. Υπόγειο, υπερυψωμένο ισόγειο και πρώτο όροφο ήταν το σωστό. Ευχαριστώ για τη διόρθωση!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Alexis Mavrozoumis said:

Καλησπέρα! Ναι κατάλαβα. την είδα τη θερμομόνωση. Δεν ξέρω βέβαια αν πλέον (μετά από 6-7 χρόνια που έχουν περάσει) είναι ακόμα λειτουργική. Είδα και τι είναι η παιπάλη που μου αναφέρατε. Αν η θερμομόνωση είναι λειτουργική και μπορώ να αποφύγω τη θερμοπρόσοψη προφανώς και δε θα το σκεφτώ καν. Αλλά αυτό θα φανεί...

Η θερμομόνωση ίσως δεν επαρκεί για τα νέα δεδομένα (ΚΕΝΑΚ). Αν όμως θελήσεις να επιχρίσεις πάνω στην υπάρχουσα, θα πρέπει να απομακρύνεις προσεκτικά την επιφανειακή παιπάλη (ειδικά στην οροφή) προκειμένου να επιτύχεις επαρκή πρόσφυση, ώστε να μη σου πέσει (κάποια στιγμή) ο σοβάς στο κεφάλι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tetris said:

Η θερμομόνωση ίσως δεν επαρκεί για τα νέα δεδομένα (ΚΕΝΑΚ). Αν όμως θελήσεις να επιχρίσεις πάνω στην υπάρχουσα, θα πρέπει να απομακρύνεις προσεκτικά την επιφανειακή παιπάλη (ειδικά στην οροφή) προκειμένου να επιτύχεις επαρκή πρόσφυση, ώστε να μη σου πέσει (κάποια στιγμή) ο σοβάς στο κεφάλι. 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Φαντάζομαι ότι όποιος μηχανικός αναλάβει θα το χειριστεί αναλόγως δίχως να χρειάζεται να κάνω τέτοιου τύπου υποδείξεις ε?

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Arche said:

δεν υπάρχει θερμομόνωση στην οροφή

Δεν υπάρχει θερμομόνωση στην οροφή του ισογείου. Στον πρώτο όροφο όμως υπάρχει θερμομόνωση. Αλλά ακόμα κι αν δεν είχε υποθέτω ότι χρειάζεται προσοχή ώστε να απομακρυνθεί η παιπάλη από όλες τις εξωτερικές επιφάνειες. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.