Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάρκεια ζωής οπλισμένου σκυροδέματος - αναλογία κόστους στο σύνολο της οικοδομής


Alexis Mavrozoumis

Recommended Posts

εφόσον υπάρχει, σε τι κατασταση είναι σήμερα πρώτα θα έπρεπε να το δει Μηχανικός.

Επίσης καθώς ζητάς να γίνει μια εκτιμηση πες που βρίσκεται, τι τιμή ζώνης έχει η περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 9:46 ΜΜ, Alexis Mavrozoumis said:

Π.χ. αν ακούσω ότι αν μείνει η οικοδομή (που είναι του 2012) άλλα 5 χρόνια ως γιαπί ότι είναι πρόβλημα, παύει να με απασχολεί καθότι δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης αποπεράτωσης. Αν επίσης χρειάζομαι άλλα 200 χιλ για να τελειώσει επίσης παύει να με απασχολεί για οικονομικούς λόγους.

Καλησπερα

Οικοδομη σε μπετα ειναι καλο να μη μενει δεδομενου οτι την επομενη κιολας ημερα της σκυροδετησης ξεκιναει να μετραει αντιστροφα η ωφελιμη διαρκεια ζωης του εργου. Ακομα χειρότερα εαν το κτιριο βρισκεται σε ακτινα 1 χλμ απο τη θαλασσα, γιατι ειμαι εντελως σιγουρος οτι δεν υπαρχει κανενα σεναριο επιστημονικης φαντασιας να εχει εφαρμοστει το ΕΝ 206-1. Επομενως ειναι ηδη πολυ πιθανον να υπαρχουν σημαδια διαβρωσης οπλισμου σε ανεπιχριστο οπλισμενο σκυροδεμα. Αρα οποιος λεει με ελαφρά τη καρδία οτι 5-6 χρονια ακομα στα μπετα δεν θα υπαρξει προβλημα, ισως να πρεπει να διατηρει και καμια επιφυλαξη λεω εγω. Διοτι το αλκαλικο περιβαλλον του επιχρισματος ειναι αυτο που δινει τα 50 ετη διαρκεια ζωης, και οχι η επικαλυψη απο μονη της. Αυτο απαντάει και το πρώτο ερωτημα του φιλου μας.

 

Για το δευτερο ερωτημα, ποσο χρειαζεται για να τελειωσει:

Φίλε μου αν επιλεξεις το φθηνοτερο πλακακι, τη φθηνοτερη κουζινα, τα φθηνότερα ειδη υγιεινης και δεν τσιγκουνευτεις βασικες υποδομες (ηλεκτρολογικα, κελυφος, υγρομονωσεις) τοτε το πας καλα και ΙΣΩΣ τα καταφερεις. Αν οχι, εισαι ηδη εκτος μπατζετ με το καλημερα. Προσωπικα στη θεση σου με 2 στρεμματα για να πω οτι ειμαι ανετος, αν δεν ειχα στην ακρη 250.000 για να το τελειωσω (+110.000 για να το αγορασω) δεν θα το κοιτουσα καν. Γιατι εκτος της καθαροαιμης κατασκευής, εχεις και ενα σωρο χαρτουρα να πληρωνεις, και 2 στρεμματα ακάλυπτο να διαμορφωσεις και να συντηρησεις. Αν ηδη ζοριζεσαι στα 150.000, κοιτα κατι αλλο, γιατι αν δεν κοιταξεις θα μπεις στο στροβιλο "κοντα ειμαι, τελειωνω, αλλα 10.000, υπομονη" και η ωμη αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ θα τελειωνεις.

Τελος, αν πραγματικα σε ενδιαφερει καθοριστικα να μαθεις ποσο κοστιζει το οικοπεδο σκετο και ποσο προσπαθουν να σου πουλησουν ανεπιχριστα μπετα 7 ετων, μπορεις να δωσεις ενα μικρο ποσο για εκτιμηση του ακινητου. Θα σου κοστισει MAX 300-400€ και θα ξερεις αν σε παιρνει να διαπραγματευτεις παραπανω. Γιατί η διαπραγματευτικη γραμμη σου ηδη θα επρεπε να ειναι "στ @@ μου τα μπετα, εγω οικοπεδο θελω, οπότε αφαιρω και το κοστος κατεδαφισης απο αυτα που μου ζητατε".

 

Αρα αυτα σκέψου, οπως καλα το πηγαινες στην αρχη και κατα τη γνωμη μου οι παιπαλες και οι δευτερεύουσες λεπτομερειες ειναι κουβεντα να περναμε ωραια την ωρα μας.

 

Αυτα

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, [email protected] said:

Καλησπερα

Οικοδομη σε μπετα ειναι καλο να μη μενει δεδομενου οτι την επομενη κιολας ημερα της σκυροδετησης ξεκιναει να μετραει αντιστροφα η ωφελιμη διαρκεια ζωης του εργου. Ακομα χειρότερα εαν το κτιριο βρισκεται σε ακτινα 1 χλμ απο τη θαλασσα, γιατι ειμαι εντελως σιγουρος οτι δεν υπαρχει κανενα σεναριο επιστημονικης φαντασιας να εχει εφαρμοστει το ΕΝ 206-1. Επομενως ειναι ηδη πολυ πιθανον να υπαρχουν σημαδια διαβρωσης οπλισμου σε ανεπιχριστο οπλισμενο σκυροδεμα. Αρα οποιος λεει με ελαφρά τη καρδία οτι 5-6 χρονια ακομα στα μπετα δεν θα υπαρξει προβλημα, ισως να πρεπει να διατηρει και καμια επιφυλαξη λεω εγω. Διοτι το αλκαλικο περιβαλλον του επιχρισματος ειναι αυτο που δινει τα 50 ετη διαρκεια ζωης, και οχι η επικαλυψη απο μονη της. Αυτο απαντάει και το πρώτο ερωτημα του φιλου μας.

 

Για το δευτερο ερωτημα, ποσο χρειαζεται για να τελειωσει:

Φίλε μου αν επιλεξεις το φθηνοτερο πλακακι, τη φθηνοτερη κουζινα, τα φθηνότερα ειδη υγιεινης και δεν τσιγκουνευτεις βασικες υποδομες (ηλεκτρολογικα, κελυφος, υγρομονωσεις) τοτε το πας καλα και ΙΣΩΣ τα καταφερεις. Αν οχι, εισαι ηδη εκτος μπατζετ με το καλημερα. Προσωπικα στη θεση σου με 2 στρεμματα για να πω οτι ειμαι ανετος, αν δεν ειχα στην ακρη 250.000 δεν θα το κοιτουσα καν. Γιατι εκτος της καθαροαιμης κατασκευής, εχεις και ενα σωρο χαρτουρα να πληρωνεις, και 2 στρεμματα ακάλυπτο να διαμορφωσεις και να συντηρησεις. Αν ηδη ζοριζεσαι στα 150.000, κοιτα κατι αλλο, γιατι αν δεν κοιταξεις θα μπεις στο στροβιλο "κοντα ειμαι, τελειωνω, αλλα 10.000, υπομονη" και η ωμη αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ θα τελειωνεις.

 

Αρα αυτα σκέψου, οπως καλα το πηγαινες στην αρχη και κατα τη γνωμη μου οι παιπαλες και οι δευτερεύουσες λεπτομερειες ειναι κουβεντα να περναμε ωραια την ωρα μας.

 

Αυτα

Ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα απάντηση και ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Ακριβώς επί των ερωτημάτων που έθεσα εξ' αρχής. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν τα 250χιλ αναφέρονται άσχετα του κόστους κτήσης της οικοδομής ή υπολογίζεις μέσα και αυτό. Προσωπικά δε με απασχολεί να διαμορφώσω άμεσα ένα χώρο 2 στρεμμάτων. Αυτό μπορεί να περιμένει δίχως να με επηρεάσει καθόλου. Η οικοδομή με ενδιαφέρει να τελειώσει και προσωπικά αν τελικά καταλήξω σε αυτή, θα το κάνω δίχως τσιγκουνιές. Θα γίνει μία διαμόρφωση ενός μικρού μέρους του εξωτερικού χώρου και μόνο. Το υπόλοιπο σε δεύτερο χρόνο με το καλό. 

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Arche said:

εφόσον υπάρχει, σε τι κατασταση είναι σήμερα πρώτα θα έπρεπε να το δει Μηχανικός.

Επίσης καθώς ζητάς να γίνει μια εκτιμηση πες που βρίσκεται, τι τιμή ζώνης έχει η περιοχή.

Ναι λογικό δίκαιο έχεις. Είναι πληροφορίες που θα μου δώσει ο μηχανικός αυτές. Περισσότερο με ενδιέφερε να έβρισκα στο περίπου πόσο μπορεί να έχει κοστίσει η οικοδομή και μόνο (άσχετα με το οικόπεδο)  μέχρι τώρα και πόσα θα χρειαστώ περίπου μέχρι την αποπεράτωσή της. Ρώτησα μήπως εμπειρικά μπορούσα να βρω κάποια απάντηση, καθότι έψαξα σε διάφορα σάιτ αλλά χρειάζεται να αναφέρω μάλλον και τεχνικά χαρακτηριστικά τα οποία δεν κατέχω και έτσι δεν κατέληξα κάπου...

Link to comment
Share on other sites

κόστος υπογείου δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς , δεν γνωρίζω και πόσα τοιχεία μπετόν έχει, κόστος υπολογίζεται με μεγαλύτερη ακρίβεια με τον Μηχανικό που λες, δύσκολα θα βρεις υπεύθηνη και έγκαιρη άποψη online στο Michanikos ή όπου τη ζητήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπολογίζεται, νομίζω ότι είναι μια πολιτική της κοινότητας ότι τιμές δεν λέγονται

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Arche said:

κόστος υπογείου δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς , δεν γνωρίζω και πόσα τοιχεία μπετόν έχει, κόστος υπολογίζεται με μεγαλύτερη ακρίβεια με τον Μηχανικό που λες, δύσκολα θα βρεις υπεύθηνη και έγκαιρη άποψη online στο Michanikos ή όπου τη ζητήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπολογίζεται, νομίζω ότι είναι μια πολιτική της κοινότητας ότι τιμές δεν λέγονται

Α συγνώμη. Νόμιζα ότι ένας υπολογισμός στο περίπου, εμπειρικά δεν θα ήταν κάτι που απαγορεύεται να ειπωθεί. Όπως μου τα λες μάλλον ο μηχανικός και μόνο θα μου απαντήσει.. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@Alexis Mavrozoumis

Εκτιμηση δεν μπορει να γινει γιατι ειναι αλλη η αγορα στο Αιγιο, αλλη στη Μυκονο, αλλη στην Κερκυρα, αλλη στην Αττικη, αλλη στην Κομοτηνη και αλλη στην Κρητη. Κατασκευαστικο κοστος παιζει απο 600 εως 1.500 €/m2. Αυτο ΔΕΝ περιλαμβανει εργολαβικο ωφελος, δηλαδη προϋποθετει οτι το project management το κανεις εσυ. Αν δεν το κανεις εσυ και το αναθεσεις σε αλλον, προσαυξανεται κατα 20-30%.

Θα υπολογισεις οτι τα μπετα ειναι το 25% του καθαρου κατασκευαστικού κοστους

Στο τελικο κατασκευαστικο κοστος θα υπολογισεις ενα επιπλεον 10% για χαρτουρα (Επιβλεψη, κλεισιματα φακελων σε υπηρεσιες κλπ) και τελη συνδεσεων (νερο-ρευμα-αποχετευση)

 

Αυτα

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, [email protected] said:

@Alexis MavrozoumisvrozoumiMavrozoumisvrozMavrozoumisvrozoum

Εκτιμηση δεν μπορει να γινει γιατι ειναι αλλη η αγορα στο Αιγιο, αλλη στη Μυκονο, αλλη στην Κερκυρα, αλλη στην Αττικη, αλλη στην Κομοτηνη και αλλη στην Κρητη. Κατασκευαστικο κοστος παιζει απο 600 εως 1.500 €/m2. Αυτο ΔΕΝ περιλαμβανει εργολαβικο ωφελος, δηλαδη προϋποθετει οτι το project management το κανεις εσυ. Αν δεν το κανεις εσυ και το αναθεσεις σε αλλον, προσαυξανεται κατα 20-30%.

Θα υπολογισεις οτι τα μπετα ειναι το 25% του καθαρου κατασκευαστικού κοστους

Στο τελικο κατασκευαστικο κοστος θα υπολογισεις ενα επιπλεον 10% για χαρτουρα (Επιβλεψη, κλεισιματα φακελων σε υπηρεσιες κλπ) και τελη συνδεσεων (νερο-ρευμα-αποχετευση)

 

Αυτα

Κατάλαβα απόλυτα. Σε μας πάει περίπου στα 1100 ευρώ/τ.μ. μία αξιοπρεπής κατασκευή. Αν λοιπόν από τα 110000 ευρώ υποθέσουμε ότι τα 40.000-50.000 είναι τα μπετά θέλω άλλα 120.000-150.000 μόνο για την οικοδομή. Συν 30.000 - 40.000 χιλ. για τον εξωτερικό χώρο (όχι όλο). Χοντρικά μιλώντας πάντα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Στην οροφή του (συγκεκριμένου) ισογείου δεν απαιτείται μόνωση. Η επιφάνεια του σκυροδέματος (αν δεν είναι εμφανές) δεν χρειάζεται κάποια ειδική προεργασία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 10/28/2019 at 10:38 PM, [email protected] said:

Καλησπερα

Οικοδομη σε μπετα ειναι καλο να μη μενει δεδομενου οτι την επομενη κιολας ημερα της σκυροδετησης ξεκιναει να μετραει αντιστροφα η ωφελιμη διαρκεια ζωης του εργου. Ακομα χειρότερα εαν το κτιριο βρισκεται σε ακτινα 1 χλμ απο τη θαλασσα, γιατι ειμαι εντελως σιγουρος οτι δεν υπαρχει κανενα σεναριο επιστημονικης φαντασιας να εχει εφαρμοστει το ΕΝ 206-1. Επομενως ειναι ηδη πολυ πιθανον να υπαρχουν σημαδια διαβρωσης οπλισμου σε ανεπιχριστο οπλισμενο σκυροδεμα. Αρα οποιος λεει με ελαφρά τη καρδία οτι 5-6 χρονια ακομα στα μπετα δεν θα υπαρξει προβλημα, ισως να πρεπει να διατηρει και καμια επιφυλαξη λεω εγω. Διοτι το αλκαλικο περιβαλλον του επιχρισματος ειναι αυτο που δινει τα 50 ετη διαρκεια ζωης, και οχι η επικαλυψη απο μονη της. Αυτο απαντάει και το πρώτο ερωτημα του φιλου μας.

 

Για το δευτερο ερωτημα, ποσο χρειαζεται για να τελειωσει:

Φίλε μου αν επιλεξεις το φθηνοτερο πλακακι, τη φθηνοτερη κουζινα, τα φθηνότερα ειδη υγιεινης και δεν τσιγκουνευτεις βασικες υποδομες (ηλεκτρολογικα, κελυφος, υγρομονωσεις) τοτε το πας καλα και ΙΣΩΣ τα καταφερεις. Αν οχι, εισαι ηδη εκτος μπατζετ με το καλημερα. Προσωπικα στη θεση σου με 2 στρεμματα για να πω οτι ειμαι ανετος, αν δεν ειχα στην ακρη 250.000 για να το τελειωσω (+110.000 για να το αγορασω) δεν θα το κοιτουσα καν. Γιατι εκτος της καθαροαιμης κατασκευής, εχεις και ενα σωρο χαρτουρα να πληρωνεις, και 2 στρεμματα ακάλυπτο να διαμορφωσεις και να συντηρησεις. Αν ηδη ζοριζεσαι στα 150.000, κοιτα κατι αλλο, γιατι αν δεν κοιταξεις θα μπεις στο στροβιλο "κοντα ειμαι, τελειωνω, αλλα 10.000, υπομονη" και η ωμη αληθεια ειναι οτι ΔΕΝ θα τελειωνεις.

Τελος, αν πραγματικα σε ενδιαφερει καθοριστικα να μαθεις ποσο κοστιζει το οικοπεδο σκετο και ποσο προσπαθουν να σου πουλησουν ανεπιχριστα μπετα 7 ετων, μπορεις να δωσεις ενα μικρο ποσο για εκτιμηση του ακινητου. Θα σου κοστισει MAX 300-400€ και θα ξερεις αν σε παιρνει να διαπραγματευτεις παραπανω. Γιατί η διαπραγματευτικη γραμμη σου ηδη θα επρεπε να ειναι "στ @@ μου τα μπετα, εγω οικοπεδο θελω, οπότε αφαιρω και το κοστος κατεδαφισης απο αυτα που μου ζητατε".

 

Αρα αυτα σκέψου, οπως καλα το πηγαινες στην αρχη και κατα τη γνωμη μου οι παιπαλες και οι δευτερεύουσες λεπτομερειες ειναι κουβεντα να περναμε ωραια την ωρα μας.

 

Αυτα

Καλησπέρα,

 

Θα ήθέλα να ευχαριστήσω για τη συμβολή σε αυτό το νήμα καθώς και τον φίλο που το ξεκίνησε.

Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση όπουν αν και αρχικά είμαι υπέρμαχος του χτισίματος από την αρχή, λόγω ανάγκης άρχισα να καλοβλέπω την περίπτωση του ημιτελούς και βλέπω πως οι πωλητές συνήθως δεν λαμβάνουν καθόλου υπόψιν τους την ηλικία των εκτεθιμένων σε φυσικά στοιχεία σκελετών ή τους αντισεισμικούς κανονισμούς.

Εάν διαβάζει κάποιος μηχανικός που να δραστηριοποιείται στα μεσόγεια (Αττικής) και δεν έχει αλλεργία σε νέες τεχνολογίες δόμησης παρακαλώ όπως μου στείλει ένα μήνυμα. Σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστώ βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.