Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πακέτο κάλυψης ΕΦΚΑ για μισθωτό χημικό μηχανικό χωρίς ΤΕΕ


chengauth

Recommended Posts

 Καλησπέρα σας! Είμαι χημικός μηχανικός.Πρόσφατα με προσέλαβαν σε εταιρεία καλλυντικών στο τμήμα παραγωγής.Στη σύμβαση που υπέγραψα το καδ της επιχείρησης αναγράφει 2042 (στο ΙΚΑ είναι το 2452)Παρασκευή αρωμάτων και παρασκευασματων καλλωπισμου.Στην ειδικότητα αναγράφει χημικός μηχανικός με κωδικό 229100.Δεν είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και δεν έχω εργαστεί ποτέ με την ειδικότητα του χημικού μηχανικού. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι πακέτο κάλυψης έχω στον εφκα με βάση το καδ της επιχείρησης και την ειδικότητα που αναγράφονται στην σύμβαση μου.Δηλαδη τα ποσοστά εισφορών εργαζόμενου και εργοδότη.Προσπαθησα να το ψάξω στο σάιτ του ΙΚΑ και βρήκα μια άκρη αλλά δεν ξέρω αν είναι έγκυρη.Εβαλα το καδ και την μισθολογική περίοδο και μου έβγαλε όλες τις συναφείς με το καδ ειδικοτητες.Επελεξα την ειδικοτητα 229110(όχι 229100 όπως αναγράφεται στην σύμβαση γιατί δεν υπάρχει σαν επιλογή η τελευταια) ήτοι Χημικοί μηχανικοι, χημικής κατεργασίας βιομηχανικών προιοντων αλλά έχει ειδικές περιπτώσεις πακέτων κάλυψης που με μπέρδεψαν. Έχει εγκυρότητα η αναζήτηση μου και αν ναι σε ποια από τις ειδικές περιπτώσεις αντιστοιχεί η ασφάλιση μου δηλαδή ποιο πακέτο κάλυψης? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μάθω αυτό που ψαχνω ?Ελπίζω να μην σας κουρασα. Ευχαριστώ.

Υ.Γ.  -  Παραθέτω και το screenshot των ειδικών περιπτώσεων ασφάλισης σε.περιπτωση που είναι έγκυρη η αναζήτηση μου.

Screenshot_2019-10-20-22-22-42-884_com.android.chrome.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για κράτος δεν είσαι Χημ. Μηχανικός μέχρι να γραφτείς σε ΤΕΕ. Ως υπάλληλο γραφείου έπρεπε να σε γράψουνε μέχρι να την πάρεις.. με λιγότερες εισφορές ΕΦΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Για να εργάζεσαι ως μισθωτός μηχανικός πρέπει είτε να σε ασφαλίζουν με το ΚΠΚ 045 ή 046. Και για να ασφαλιστείς ως μηχανικός πρέπει να είσαι μέλος ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Τελικά με έχουν προσλάβει με πακέτο 045 ήτοι 19.75% (εισφορές εργαζόμενου) όπως δλδ έναν μισθωτό  μηχανικό ΤΕΕ. Το λογιστήριο δεν με ρώτησε καν αν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ απλά είδε το πτυχίο μου και με βάση αυτό έκρινε πως θα καλύψουν.Δεν ξέρω αν μου χρειαστεί το 4% εφαπαξ που καλύπτει η ασφάλεια μου.θα προτιμούσα να μου τα έδιναν στο χέρι αυτά τα χρήματα.

Τελοσπαντων αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 11/10/2019 at 4:44 PM, chengauth said:

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Τελικά με έχουν προσλάβει με πακέτο 045 ήτοι 19.75% (εισφορές εργαζόμενου) όπως δλδ έναν μισθωτό  μηχανικό ΤΕΕ. Το λογιστήριο δεν με ρώτησε καν αν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ απλά είδε το πτυχίο μου και με βάση αυτό έκρινε πως θα καλύψουν.Δεν ξέρω αν μου χρειαστεί το 4% εφαπαξ που καλύπτει η ασφάλεια μου.θα προτιμούσα να μου τα έδιναν στο χέρι αυτά τα χρήματα.

Τελοσπαντων αυτά!

Πληρώνεις τσάμπα ένα 4% παραπάνω τη στιγμή αυτή. Πήγαινε στο λογιστήριο και πες τους να σου αλλάξουν στην Εργάνη και στον εφκα τα πακέτα. Δεν είναι δύσκολο. Το δύσκολο φαντάζομαι είναι να πάρεις πίσω αυτά που σου έχουν κρατήσει μέχρι τώρα. Πχ να κανεις ένα αίτημα για επιστροφή καταβληθεντων. Ο εργοδότης πληρωνει τα ίδια για αυτό και δεν τον νοιάζει αν πάρει μηχανικό η υπάλληλο γραφείου. Από την άλλη εσύ πληρώνεις 19,75% ενώ θα μπορούσες 15.75%. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, George Matrozos said:

Πληρώνεις τσάμπα ένα 4% παραπάνω τη στιγμή αυτή. Πήγαινε στο λογιστήριο και πες τους να σου αλλάξουν στην Εργάνη και στον εφκα τα πακέτα. Δεν είναι δύσκολο. Το δύσκολο φαντάζομαι είναι να πάρεις πίσω αυτά που σου έχουν κρατήσει μέχρι τώρα. Πχ να κανεις ένα αίτημα για επιστροφή καταβληθεντων. Ο εργοδότης πληρωνει τα ίδια για αυτό και δεν τον νοιάζει αν πάρει μηχανικό η υπάλληλο γραφείου. Από την άλλη εσύ πληρώνεις 19,75% ενώ θα μπορούσες 15.75%. 

Προσωπική μου άποψη είναι πως το κάνουν για να φαίνεται ότι απασχολούν μηχανικό και όχι κάποιον ανειδίκευτο αν και πάλι τίθεται το ερώτημα σε τυχόν επικείμενο έλεγχο θα δουν ότι δεν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ, τι γίνεται τότε? Να πω πάντως υπογραφή μου δεν μπαίνει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2019 at 1:36 PM, chengauth said:

Προσωπική μου άποψη είναι πως το κάνουν για να φαίνεται ότι απασχολούν μηχανικό και όχι κάποιον ανειδίκευτο αν και πάλι τίθεται το ερώτημα σε τυχόν επικείμενο έλεγχο θα δουν ότι δεν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ, τι γίνεται τότε? Να πω πάντως υπογραφή μου δεν μπαίνει πουθενά.

Έχει να κάνει με το τι θες να είσαι και το τι θες να εξελιχθείς. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να γραφτείς τότε για να έχεις δικαίωμα υπογραφής τότε ίσως καλύτερα που σου πληρώνουν αυτό.αν πάλι δεν γράφει τίποτε στο ΤΕΕ δεν είσαι μηχανικός δεν έχεις κανένα δικαίωμα και ούτως ή άλλως είσαι σαν να έχει σπουδάσει στο πανεπιστήμιο.δηλαδή δίπλα σου θα είναι ένας χημικός Πανεπιστημίου που θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με σένα και θα πληρώνει τέσσερις μονάδες λιγότερο ασφαλιστικές εισφορές

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, George Matrozos said:

Έχει να κάνει με το τι θες να είσαι και το τι θες να εξελιχθείς. Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να γραφτείς τότε για να έχεις δικαίωμα υπογραφής τότε ίσως καλύτερα που σου πληρώνουν αυτό.αν πάλι δεν γράφει τίποτε στο ΤΕΕ δεν είσαι μηχανικός δεν έχεις κανένα δικαίωμα και ούτως ή άλλως είσαι σαν να έχει σπουδάσει στο πανεπιστήμιο.δηλαδή δίπλα σου θα είναι ένας χημικός Πανεπιστημίου που θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με σένα και θα πληρώνει τέσσερις μονάδες λιγότερο ασφαλιστικές εισφορές

Τείνω στο ότι δε θα μου χρειαστεί μελλοντικά. Ελάχιστες δουλειές πληρώνουν το πτυχίο σου στη σημερινή Ελλάδα. Το μόνο που μετραει είναι η πρακτική εμπειρία αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό και άρα στην κρίση κάθε εργοδότη στο πώς αξιολογεί κάθε βιογραφικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έστω και μελλοντικά να φαίνεται στα χαρτιά ότι έχω απασχοληθεί με την ιδιότητα του χημικού μηχανικού το αντίκτυπο στο μισθολογικό κομμάτι εξαρτάται καθαρά από το πόση βαρύτητα δίνει ο εκάστοτε εργοδότης. Δεν πάει να χεις κάνει διδακτορικό, μάστερ κτλ (ξέρω συνάδελφό μου οπότε ξέρω για τι μιλάω) αν ο εργοδότης δεν το πάρει υπόψη του τότε δεν μεταφράζεται σε τίποτα απολύτως ο κόπος σου. Και για να σου απαντήσω δε θα μου χρειαστεί η υπογραφή πουθενά.Σαν υπεύθυνος παραγωγής μπορεί ο καθένας ( ναι και ο ανειδίκευτος εργάτης) να υπογράψει (επίσης έχω συνάδελφό ανειδικευτο υπεύθυνο παραγωγής με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας όμως).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.