Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιμέτρηση σοβατίσματος σε υπόγειο κατάστημα


akisb

Recommended Posts

Θέλω να διαμορφώσω ένα  υπόγειο χώρο 225 μ2 και είμαι σε αναζήτηση προσφορών για σοβάτισμα όλων των τοίχων εκτός της οροφής

Οι προσφορές που έχω πάρει μέχρι στιγμής είναι πολύ διαφορετικές λόγω του τρόπου επιμέτρησης και θα ήθελα την γνώμης σας.

1η προσφορά 6200 

225mx 4 = 1000m2              (Πολλαπλασιάζει το εμβαδό x 4 και δεν μετράει ακμές,κολώνες,δοκάρια κλπ)

1000m2 - 225m2 = 775 m2 . (Αφαιρείται το ταβάνι)

775m2 * 8 €/m2 = 6200 euros   

2η προσφορά    3200

225mx 8€ /m2 =1800  

70m x 20€/m = 1400      (Τιμή για δοκάρια τρέχον μέτρο) 

3η προσφορά  Σοβάτισμα με χέρι (Οι άλλες προσφορές είναι με πρέσα)

Δεν έγινε επιμέτρηση αλλά μου έδωσε τις παρακάτω τιμές

Επιφάνειες: 10€/m2

Δοκάρια:       20€ Τρέχον μέτρο

Κολώνες με 4 πλευρές:      100€ έκαστη

Κολώνες με 2 πλευρές:       60€ έκαστη

Οι τιμές της τρίτης προσφοράς βγαίνει στα 4300€ χωρίς τα υλικά

 

Επειδή έχω πελαγώσει μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να προσέξω;Γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση και τι άλλο πρέπει να ζητήσω μέσα στις εργασίες (πλέγματα,γωνιοκρανα σοβά κλπ) για να είμαι καλυμμένος;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς ξανά προσφορές με ίδιο τρόπο μέτρησης ΌΛΟΙ.

Σεντόνι ή μη, τρέχοντα κοψίματα κλπ....

Ζητάς και γραπτά τεχνικές προδιαγραφές του σοβατίσματος

+ πόσα μεροκάματα ΙΚΑ θα απαιτηθούν (αναλυτικά Χ μάστοραμ Χ Βοηθού κλπ κλπ)

 

αν δεν το κατέχεις μιλάς με τον Μηχανικό σου για να μη πληρώνεις κατοστάρικα και βάλε συν κακοτεχνίες .

Link to comment
Share on other sites

H' για "ασφάλεια" και "σιγουριά" αναθέτετε τη συγκεκριμένη εργασία (και όποια άλλη σκέφτεστε) σε έναν επαγγελματία μηχανικό. Αυτός ξέρει αφενός μεν, πως θα πάρει προσφορές, πως θα καταλήξει στην συμφερότερη, πως θα φτιάξει συμφωνητικό με το "μάστορα" κ.λπ., αφετέρου δε, πως θα παραλάβει το έργο, πως θα παραστεί στην επιμέτρηση, πως θα προασπίσει το συμφέρον σας κ.λπ.

Η όποια αμοιβή του, θα καλυφθεί από τα προβλήματα, που είναι απολύτως βέβαιο ότι, θ' αντιμετωπίσετε και το χρόνο που θα χρειαστεί ν' αφιερώσετε....

 

Link to comment
Share on other sites

Η 2η προσφορα ειναι απο μηχανικο αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι ουτε τον κ%$@ μου προσπαθω να το ψαξω και μονος μου οσο μπορω.

Ο μηχανικος μου ειπε για την 1η προσφορα οτι αυτος που μου την εκανε θα βαλει τα μισα λεφτα τσεπη.

Δεν ξερω αν ισχυει απλα αναρωτιεμαι τι τιμες παιζουν στην Αθηνα με βαση την εμπειρια σας και αν τα 3200 ειναι πολυ χαμηλη τιμη ωστε να με κανει να σκεφτω οτι πληρωνεις παιρνεις..

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό δεν είναι η τιμή, αλλά η αξιοπιστία του εργολάβου. Αυτό πρέπει να δεις πρώτα. Και στη συνέχεια θα καθορίσεις τον τρόπο της προσφοράς, δίνοντας σε κάθε προσφέροντα μια λίστα με τις απαιτήσεις σου ως προς την ποιότητα του έργου. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με επιμετρήσεις, ζήτα τιμή κατ' αποκοπήν, που είναι και ο πιο εύκολος τρόπος σύγκρισης. Η κάθε προσφορά θα πρέπει να συνοδεύεται από την ανωτέρω λίστα υπογεγραμμένη από τον προσφέροντα.

  Για τον αριθμό των ημερομισθίων, δεν υπάρχει εκ των προτέρων δέσμευση. Αν γίνει "μπέρδεμα", προσκομίζεις επιμέτρηση στο ΙΚΑ. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις, είναι να συμφωνήσεις τις ελάχιστες τιμές, και η δέσμευση αυτή να περιληφθεί στην προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ειμαι σχετικος με τα σοβατισματα η λιστα με τις απαιτησεις μου σε οτι αφορα την ποιοτητα του εργου τι θα περιλαμβανει;

Τα υλικα;Τον τροπο εργασιας;

Και αν ναι τι πρεπει να προσεξω;

Ως προς την ελαχιστη τιμη εννοεις να συνταξουμε ενα ιδιωτικο συμφωνητικο που να λεει πανω κατω οτι το εργο θα ολοκληρωθει με την τιμη που συμφωνηθηκε ακομα και αν εγινε λαθος υπολογισμος απο την πλευρα του μηχανικου;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς δεν είσαι σχετικός, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό (μηχανικό με εμπειρία κατασκευών). Περισσότερα δεν μπορούμε να κάνουμε από εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.