Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατατέθηκε τροπολογία για παραταση μεταφοράς δηλωσεων 4178


Recommended Posts

Στο ΥΠΕΚΑ έχει αναρτηθεί η είδηση με τις κοινές δηλώσεις Χατζηδάκη - Στασινού και αναφέρονται μεταξύ άλλων τα εξής:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=6700&language=el-GR

Χατζηδάκης:  «Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Δεν θα υπάρξει κάποιο κενό σε σχέση με τους ιδιοκτήτες και σε σχέση με τους μηχανικούς που σχετίζονται με το συγκεκριμένο ζήτημα».

 
Στασινός: "Επίσης, θέσαμε το ζήτημα της παράτασης για τα σχέδια του Ν.4178 που παραμένει σε εκκρεμότητα."
 
 
Πιστεύω πως ένας υπουργός προχωρά σε δημόσιες δηλώσεις, αναρτημένες στο σάιτ του υπουργείου του, όταν έχει αποφασίσει να προχωρήσει. Αλλιώς θα αναφερόταν διαφορετικά στο ζήτημα. Επομένως αν υπήρχε σκέψη για μη παράταση της υποβολής αρχείων του 4178 αυτό θα αναφερόταν ειδικότερα - ελπίζω. Αλλιώς ο υπουργός θα είναι εκτεθειμένος αύριο γιατί είπε δημοσίως πως "δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και κανένα κενό για ιδιοκτήτες και μηχανικούς".
 
Επίσης πέρα από το ΤΕΕ το έχει επισημάνει και ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ με απόλυτη σαφήνεια σε πρόσφατο αίτημα του. Η παράταση στην υποβολή των αρχείων αυτή τη στιγμή λειτουργικά δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ούτε έχει οικονομική συνέπεια προς το κράτος. Δεν έχει αντίκτυπο σε κάτι παρά μόνο στο κεφάλι των μηχανικών. Δεν είναι παράταση φορολογικών δηλώσεων..
 
Όμως συνεχίζω να απορώ για ποιο λόγο δεν δημοσιεύεται ένα δελτίο τύπου που να αναφέρει καταρχήν πως πρόκειται να δοθεί πχ 4μηνη ή 6μηνη παράταση για το 4495 και για την υποβολή αρχείων του 4178 η οποία θα εφαρμοστεί με τροπολογία αργότερα. Αυτό είναι ακατανόητο ειδικά αφού ήδη έχουν προηγηθεί δημόσιες δηλώσεις.
 
Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 Γι' αρχή, θα έχετε περιθώριο έως και το ερχόμενο Πάσχα.... Για όλα....

Εσύ φίλε μου προφανώς και εξ' αρχής τα έχεις όλα ολοκληρωμένα και πολύ καλά έκανες!

Εγώ σε πολλά  είχα αφήσει εκκρεμότητες αλλά τώρα τα έκλεισα όλα -αλλά κουράστηκα αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Nαι Βασίλη, όλα τα έχω εδώ και αρκετό καιρό έτοιμα. Και να φανταστείς ότι, δεν ήταν λίγες οι δηλώσεις και το 50% αυτών ήταν στην επαρχία... Εργάζομαι σε κάθε δήλωση που αναλαμβάνω, με τέτοιον τρόπο και μεθοδολογία, ούτως ώστε το πολύ μέσα σε 15 - 20 ημέρες από την υπογραφή της σύμβασης με τον πελάτη και την είσπραξη της προκαταβολής, να είναι όλα έτοιμα, να έχω παραδώσει τον αντίστοιχο φάκελλο και να έχω εξοφληθεί. Κι αυτό είναι ένα "φανερό" πλεονέκτημα....

P.S. Δεν κουράζομαι... "Φασόν" δουλειά είναι η διαδικασία ολοκλήρωσης κάθε φακέλου με τα αναγκαία....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.