Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
zio7

Δείκτης πυρασφάλειας τοιχοποιίας λεβητοστασίου

Recommended Posts

Καλημέρα. Για το λεβητοστάσιο οικοδομής απαιτείται τοιχοποιία με δείκτη πυραντίστασης 60'. Η τοιχοποιία είναι με τούβλο. Πως μπορούμε να υπολογίσουμε και να αποδείξουμε τι πάχος τούβλου και σοβά απαιτείται για να έχουμε δείκτη πυραντίστασης 60'

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες ΠΔ71/88 αρθρο 14 και 41/18 παραρτημα Δ. Με 9εκ δρομικο με διατρητες πλινθους+επιχρισμα εχεις 60'

Edited by parth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΠΔ71/88 άρθρο 14 το γράφει ξεκάθαρα στο 41/18 παράρτημα Δ που το γράφει?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

συνάδελφε το ΠΔ 71 δεν ισχύει πλέον και το παράρτημα Δ του ΠΔ41 αφορά αντίσδραση και όχι αντίσταση.

Το θέμα με την πυραντίσταση δομικών στοιχείων είναι πολύ σοβραό και δεν βλέπω να απασχολεί κανέναν. Βάση του ΠΔ41 δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η αντίσταση ενός (σύνθετου) δομικού στοιχείου. Μπορείς να μάθεις (από τον κατασκευαστή ή άλλες πηγές) το ΔΠ μεμονωμένου τυποποιημένου υλικού αλλά τι γίνεται με τη σύνθεση υλικών? Και τι γίνεται με τα υλικά που κατασεκυάζονται στο εργοάξιο (πχ επίχρισμα)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 ώρες πριν, zio7 said:

Καλημέρα. Για το λεβητοστάσιο οικοδομής απαιτείται τοιχοποιία με δείκτη πυραντίστασης 60'. Η τοιχοποιία είναι με τούβλο. Πως μπορούμε να υπολογίσουμε και να αποδείξουμε τι πάχος τούβλου και σοβά απαιτείται για να έχουμε δείκτη πυραντίστασης 60'

Οι οπτόπλινθοι, ο σοβάς και τα υπόλοιπα αδρανή υλικά (αναφέρεται στο παράρτημα Δ του 77/88, το οποίο δεν τροποποιήθηκε, ή καταργήθηκε από τα επόμενα) δεν χρειάζονται ειδική πιστοποίηση πυραντίστασης. θεωρούνται γενικά άκαυστα κατηγορίας μηδέν (0).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι στο Παράρτημα Β του ΠΔ 71/88, αυτό ανήκει στο Κεφάλαιο Α οπότε αυτό έχει καταργηθεί με το ΠΔ 41/2018.

Επίσης, ο δείκτης πυραντίστασης ενός δομικού υλικού REI (πίνακας 8 & παράρτημα Γ στο 41/2018) δεν έχει σχέση με την κατάταξη αντίδρασης στη φωτιά (πίνακας 13 & παράρτημα Δ στο 41/2018).

Το ότι ένα υλικό είναι άκαυστο δεν σημαίνει ότι είναι και πυράντοχο με REI60.

Και όπως είπε και ο maneni, είναι δύσκολο να υπολογίσεις την πυραντίσταση ενός σύνθετου δομικού στοιχείου (ίσως μόνο με δοκιμές;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τι κάνουμε με την παθητική? Πως επιλέγουμε πάχος και υλικά πχ για την τοιχοποιία του λεβητοστασίου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρακτικά συνεχίζουμε (κακώς) να υπολογίζουμε την πυραντίσταση των σύνθετων δομικών υλικών με βάση τα Παραρτήματα του ΠΔ 71/88 μιας και η Πυροσβεστική (που πρακτικά κάνει τον έλεγχο της παθητικής αφού συνήθως οι πολεοδομίες δεν σκαμπάζουν από παθητική πυροπροστασία) τα δέχεται. 

Εγώ ψάχνω να βρω από ξένα sites χρήσιμα έντυπα σχετικά με την πυραντοχή σύνθετων δομικών υλικών, αλλά για την ώρα δεν τα χρησιμοποιώ σε μελέτες, καθότι οι κανονισμοί μας μάλλον διαφέρουν ...

Αν ήμουν στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα αυτά που έγραψε ο  parth στο μήνυμα του (άρθρο 14 Π.Δ. 71/88).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.