Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροπολογία για την αναγγελία του απασχολούμενου προσωπικού σε οικοδομοτεχνικά έργα


Engineer

Recommended Posts

Καταλαβαίνω, όποιος είναι υπέρ της μαύρης εργασίας θίγεται. Για μένα πάντως είναι καλοδεχούμενο ότι χτυπάει τη μαύρη εργασία.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, stayros said:

Καταλαβαίνω, όποιος είναι υπέρ της μαύρης εργασίας θίγεται. Για μένα πάντως είναι καλοδεχούμενο ότι χτυπάει τη μαύρη εργασία.

Για να απαντήσω στην προηγούμενή μου ερώτηση ΝΑΙ ισχύει το πρόστιμο των 10.500 € αν σε πιάσουν με ανασφάλιστο οικοδόμο!

Για να απαντήσω στον stayros έτσι ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ η μαύρη εργασία. Άντε τώρα σε νησιά ή στην επαρχία να κόψεις πρόστιμο 10.500 €. Θα φοβάσαι για τα παιδιά σου!

Αν το πρόστιμο ήταν π.χ. 500 € ο υπάλληλος θα έκοβε βόλτες για να βαρέσει πρόστιμα.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Julius Caesar said:

Για να απαντήσω στον stayros έτσι ΕΝΘΑΡΡΥΝΕΤΑΙ η μαύρη εργασία. Άντε τώρα σε νησιά ή στην επαρχία να κόψεις πρόστιμο 10.500 €. Θα φοβάσαι για τα παιδιά σου!

Ξέρω πολύ καλά τι λες και έχεις δίκιο σε αυτό. Αν όμως μαζευτεί η μαύρη εργασία στην ηπειρωτική χώρα και μας μείνουν μόνο τα νησιά, πάλι κέρδος είναι.

Στην πραγματικότητα όσοι νόμοι και να βγουν αν στην επιθεώρηση εργασίας είναι 3 και ο κούκος δεν θα αλλάξει τίποτα. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος θεωρεί "αντιλαϊκό" το κόψιμο του ΦΠΑ στις οικοδομές και "φιλολαϊκό" αυτό το μέτρο ώστε να τα συμψηφίσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το μέτρο για να εφαρμοστεί πρέπει να σταματήσουν να κάνουν μερικά χρόνια οι αιτήσεις για κάρτα να εγκριθούν.
Το κόψιμο του ΦΠΑ στις οικοδομές (στην πώληση μόνο και όχι στην κατασκευή), εγώ το βλέπω σαν τρόπο να ευνοήσουν ακόμα περισσότερο τις αγορές ακινήτων από το εξωτερικό (funds, επενδυτές, golden visa, κόκκινα δάνεια, κλπ). Θεωρώ αντιλαϊκό την διαφοροποίηση του ΦΠΑ, ανάλογα τι θέλουν να ευνοήσουν κάθε φορά, καθώς και αντιλαϊκή την ύπαρξη ΦΠΑ>15-18% για οτιδήποτε.
Τα πρόστιμα με την μία, σε τέτοιο βαθμό είναι τραγικά. Ακόμη και σε νέες επιχειρήσεις, έχω δει να μην μπαίνουν κάν στον κόπο να τους ενημερώνουν για τυχόν λεπτομέρειες που πρέπει να κάνουν σωστά. Μέχρι και ευτελή ποσά της τάξης των 5-10€ έχω δει να ταλαιπωρούν κόσμο στα δικαστήρια.

Γενικότερα είμαι κατά της φιλοσοφίας με τις πολλές εισφορές, φόρους, ταμεία, παράβολα και δε συμμαζεύεται....
Ένας γενικός φόρος, με κλίμακα στην βάση του εισοδήματος, των καθαρών κερδών κλπ να καλύπτει τα πάντα. Ένα ενιαίο παράβολο για κάθε υπόθεση και ας τα μοιράσει το κράτος όπως θέλει.
Πάρα πολλή γραφειοκρατεία, μόνο για να δικαιολογούν κάποιοι  την καρέκλα τους.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 9:37 ΠΜ, stayros said:

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος θεωρεί "αντιλαϊκό" το κόψιμο του ΦΠΑ στις οικοδομές και "φιλολαϊκό" αυτό το μέτρο ώστε να τα συμψηφίσει.

Προφανώς έχετε κάποιο θέμα με την ανάγνωση. Κανείς δεν ανέφερε τον όρο "αντιλαϊκό".

Εκτός αν ο ίδιος θεωρείτε ό,τι το φιλελεύθερο αντιλαϊκό...

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το αντιλαϊκό το έγραψα λάθος από μνήμης. Φιλεργατικό και αντιεργατικό θα ήταν το σωστό στη παραπάνω δημοσίευση μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρα για τις οικοδομές πρέπει κάθε μέρα να γράφεται το βιβλίο παρουσιών και μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα να αναγγέλλονται τα στοιχεία στην Εργάνη .

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει άτομο στην οικοδομή που θα είναι επιφορτισμένο με την διαδικασία αυτή και θα παραμένει σε αυτή όλη την διάρκεια του ωραρίου , μήπως περάσει κανένας και το ζητήσει . 

Από την άλλη στην περίπτωση υπογραφής εργολαβικών με συνεργεία , τι θα γίνεται ? Πάλι θα πρέπει να ασχολείται ο κύριος του έργου ή μόνο ο υπεργολάβος ? 

Ακόμα συνεχίζεται το πρόβλημα του κάποιος να δώσει προσφορά εργολαβικά για κάποιο έργο και ταυτόχρονα ο εργοδότης του να μαθαίνει ακριβώς σχεδόν τα έξοδα του , γνωρίζοντας τι ημερομίσθια πληρώνει , οπότε μπαίνουν θέματα εμπορικών πρακτικών .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το προστιμο των οικοδομικών εργων με αυτεπιστασια,αρθρο 2,για την μη αναγγελια στην εργάνη μεχρι τελους του επομενου μηνα ειναι 10.500 η παει συμφωνα με το  άρθρο 24 του ν. 3996/2011 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.