Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναστολή ΦΠΑ για 3 χρόνια για οικοδομικές άδειες που εκδόθηκαν από 1.1.2006


Engineer

Recommended Posts

Κι αν είναι δεξιός ο Κούλης, τότε εγώ είμαι ο Σαργολόγος το '23 που υπέγραψε στην Komidern στη Μόσχα.....

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Anton_civeng said:

Κι αν είναι δεξιός ο Κούλης, τότε εγώ είμαι ο Σαργολόγος το '23 που υπέγραψε στην Komidern στη Μόσχα.....

Είναι σίγουρα πιο αριστερός (ο Κούλης -για το Σαργολογο δεν ορκίζομαι) από τον Αλέξη, όπως φαίνεται.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Μα,...

όπως γίναν αυτοί, δεν μπαίνουν πλέον στην κλίμακα αριστερο-δεξιοφροσύνης,....

έμποροι ιδεών και εφαρμοστές εντολών έχουν γίνει .....!!

Κάτι αντίστοιχο με τον Σαργολόγο που την έκανε στο Αμέρικα-Αμέρικα με τις 1500 χρυσές λίρες του Πατερούλη,  κι άφησε πίσω του ως βαριά κληρονομιά   την υπογραφή του που τίμησε δεόντως το ΚΚΕ διεκδικώντας την αυτονόμηση - απόσπαση της Μακεδονίας -Θράκης από τον Ελλαδικό κορμό από το 1923.... !!

Ε..!  ...το  ΚΟΚΚΙΝΟ κερασάκι στην τούρτα της προδοσίας έβαλε ο Αλέξης την 17 Ιούν.  '18 με τις Πρέσπες, έτσι για να τιμήσει τις χαμένες μάχες τους ......

αλλά τεσπα (που λένε στα άπταιστα Ελληνικά  :)) για να μη μας πούνε και offtopic_ιστές .....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Μια και πολιτικοποιήσατε το θέμα του ΦΠΑ στις μεταβιβάσεις νεόδμητων , να θυμίσω ότι όταν ο ΦΠΑ το 2006 ήταν 17 % και ο ΦΜΑ 9-11 , είτε με ΦΠΑ , είτε με ΦΜΑ ήταν μία η άλλη το τελικό κόστος για τον αγοραστή .

Το 2010 ο ΓΑΠ εκεί που ανέβαζε όλους του φόρους και τον ΦΠΑ και έβαζε και καινούργιους παντού και τα χαράτσια στα ακίνητα του ήρθε η φλασιά να μειώσει τον ΦΜΑ κατά 80 % σχεδόν από το 11 στο 3 % . Προφανώς τότε εξυπηρετούσε συμφέροντα και διέλυσε τον ανταγωνισμό . Δυστυχώς η δικαιοσύνη τότε δεν τον ρώτησε το γιατί .

Σήμερα την βρίζει https://www.capital.gr/epikairotita/3390058/g-papandreou-dusforia-gia-apofasi-tou-efeteiou-uper-tou-e-faltsiani

Η αναστολή του ΦΠΑ ήταν στοιχειώδης πράξη φορολογικής δικαιοσύνης και επαναφοράς του ανταγωνισμού στην αγορά ακινήτων . 

 

Οσο για τους Κινέζους , τα σαπάκια πουλήθηκαν ως σαπάκια . Την διαφορά από τα 250000 την πήραν οι 3-4 μεσάζοντες εδώ και εκεί .

Και τώρα το έξυπνο χρήμα σαρώνει την Ελλάδα και τους υπερφορολογημένους πολίτες της .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.