Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία εύρεσης εργασίας μηχανικού στην Αγγλια


Recommended Posts

Χαίρετε στην ομάδα

Τελειώνω μηχανικός περιβάλλοντος τον ερχόμενο Φεβρουάριο και πλέον εχω μετακομίσει στην Αγγλία όπου σκοπεύω να ξεκινήσω την αναζήτηση εργασίας στο πεδίο μου. Ωστόσο δεν γνωρίζω τιποτα περί νομοθεσίας και δικαιωμάτων. Στην Ελλάδα γνωρίζω ότι για να εργαστεί κάνεις σαν μηχανικός πρέπει να δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ και να ξεκινήσει να πληρώνει τις εισφορές. Επίσης από όσο γνωρίζω, για τους τίτλους σπουδών που έχουν αποκτηθεί στο εξωτερικό είναι απαραίτητη η αναγνώριση τους για να μπορεί κάποιος να εργαστεί στην Ελλάδα. Στην Αγγλία υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ΤΕΕ όπου πρέπει να γραφτούμε για να έχουμε το δικαίωμα να εργαστούμε; Επίσης πρέπει πρώτα να αναγνωρίσω το πτυχίο μου εδώ για να μπορώ να εργαστώ;

Τέλος οποία συμβουλή και πληροφορία θα ήταν πολύ σημαντική για το ξεκίνημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις εργασία σε κάποια εταιρεία όπου σίγουρα κάποιος άλλος θα είναι chartered engineer στο αντίστοιχο επιμελητήριο της ειδικότητάς σου, οπότε δεν τίθεται θέμα δικαιωμάτων κτλ. Για παράδειγμα, υπάρχουν 3-4 επιμελητήρια για τις διάφορες ειδικότητες πολιτικών μηχανικών. Όλο και κάτι θα υπάρχει και για την δική σου ειδικότητα.

Αυτά με τα τραγελαφικά περί δικαιωμάτων ισχύουν μόνο στην μπανανία της Ελλάδας, όπου είτε θα έχεις απεριόριστα δικαιώματα από την πρώτη μέρα, ή καθόλου εις τον αιώνα τον άπαντα.

Με τον καιρό, μπορείς να εξελιχθείς με βάσει την εμπειρία σου και διαρκή σεμινάρια και εκπαιδεύσεις που θα παρακολουθείς ώστε να γίνεις και εσύ chartered στο αντίστοιχο επιμελητήριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο ΤΕΕ είναι το Engineering Council και περιλαμβάνει αυτούς τους συλλόγους όπου μόνο τα τακτικά ή ομότιμα μέλη τους μπορούν να εγγραφούν σε αυτό. Για αρχή μετέφρασε πτυχίο και αναλυτική, δες το λινκ που αναφέρω όπου μέσω αυτού θα βρεις τον αντίστοιχο σύλλογο. Έπειτα μπες στο site τους και διάβασε τον τρόπο που γίνεσαι μέλος. Έπειτα το βασικότατο απ' όλα είναι να έχεις εμπειρία από τη Βρετανία.

Τα ΕΔ σε αυτό το στάδιο που βρίσκεσαι θα πρέπει να είναι το τελευταίο που θα σε απασχολήσει. Βρες εργασία, πάρε εμπειρία, και οι συνάδελφοί σου θα σε κατατοπίσουν από τη πρώτη εβδομάδα για το τι και πως.   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είναι εξαιρετικά σημαντικές για το ξεκίνημα εδώ. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω  και από την εμπειρία σας πως βλέπετε την κατάσταση με τους μηχανικούς στη Αγγλία, υπάρχει ζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Vardas Konstantinos said:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είναι εξαιρετικά σημαντικές για το ξεκίνημα εδώ. Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω  και από την εμπειρία σας πως βλέπετε την κατάσταση με τους μηχανικούς στη Αγγλία, υπάρχει ζήτηση;

Δεν υπάρχει δημόσιο έργο μικρο-μεγάλο που να μην εχει περιβαλλοντολογική μελέτη.

Ζήτηση υπάρχει, πλούσιος μην περιμένεις να γίνεις.

Υπομονή αρκετή, η πρώτη δουλειά είναι δύσκολη να βρεθεί, μετά ομως ολα γίνονται πιο εύκολα.

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, bilya63 said:

Δεν υπάρχει δημόσιο έργο μικρο-μεγάλο που να μην εχει περιβαλλοντολογική μελέτη.

Ζήτηση υπάρχει, πλούσιος μην περιμένεις να γίνεις.

Υπομονή αρκετή, η πρώτη δουλειά είναι δύσκολη να βρεθεί, μετά ομως ολα γίνονται πιο εύκολα.

Ναι, και εγώ με όσους έχω μιλήσει μου λένε ότι η πρώτη δουλειά είναι το ζόρι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Arche said:

ρε φιλε μας δουλεύεις? Αν θες να γίνεις μηχανικός στην Αγγλία πήγαινε σε κανένα Αγγλικό site να γράψεις!

Εννοείται ότι έχω ψάξει σε φορούμ και σε ιστοσελίδες που είναι Άγγλοι μηχανικοί. Δεν νομίζω όμως να είναι κακό να ρωτήσω και την γνώμη μηχανικών που έχουν σπουδάσει στην Ελλάδα αλλά δουλεύουν στην Αγγλία.

Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Vardas Konstantinos said:

Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω  και από την εμπειρία σας πως βλέπετε την κατάσταση με τους μηχανικούς στη Αγγλία, υπάρχει ζήτηση;

Ναι, για την ώρα. Κυρίως με εμπειρία, αν και πάλι σε 3-4 χρόνια αποκτάς καλή εμπειρία εδώ στο αντικείμενο (που θα την έπαιρνες στην Ελλάδα -έτσι πως είναι τώρα τα πράγματα- πάρα πολύ δύσκολα), οπότε εξελίσσεται η καριέρα.

*Για περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν αντίστοιχα θέματα στο forum. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.