Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Google Earth και ΕΓΣΑ'87


stsogias

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

μήπως γνωρίζει κανείς ποιά πρέπει να είναι η ρύθμιση στο google earth ώστε να ταυτίζονται οι συντεταγμένες με τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ'87 που χρισημοποιούμε στο Autocad?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο google earth

Πήγαινε σε αυτό http://www.rae.gr/geo/?lang=EN το πρόγραμμα και προσπάθησε να εξοικειωθείς 

με πρώτη κίνηση να απενεργοποιήσεις-αποκλικάρεις  τα layers  

Μετά επέλεξε τα 2 τελευταία εικονίδια της δεξιάς δεύτερης σειράς

Για βοήθεια δες την εικόνα -έτσι θα έχεις και τις συντεταγμένες σε google earth και σε ΕΓΣΑ 87 

171170563_(3).thumb.jpg.491ffad5cd9bc75985d1165a0fea6083.jpg

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Προς stsogias. Αντε και τις πήρες. Να τις κάνεις τι?,  αυτές τις συντ/νες που θα πάρεις, στο ΕΓΣΑ??? Εγω πάντως δεν γνωρίζω !

 

Edited by nbr
  • Like 2
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, nbr said:

 Προς stsogias. Αντε και τις πήρες. Να τις κάνεις τι?,  αυτές τις συντ/νες που θα πάρεις, στο ΕΓΣΑ??? Εγω πάντως δεν γνωρίζω !

Ορθώς!!! Το + εγώ το έβαλα για να ισοφαρίσω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε πολλούς πελάτες μου  που τους συνέταξα  το κτηματολόγιο το 2014-2016

(βάση των σχεδιαγραμμάτων της Ε.Γ.Σ -που ήταν σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ)

οι οποίοι ούτε καν γνώριζαν  που βρίσκονταν  τα χωράφια τους και πως λέγονται τα τοπωνύμιά τους 

το πρόγραμμα RAE με βοήθησε για να τους δώσω παράλληλα με το κτηματολόγιο και ένα αρχείο kmz για να τα βλέπουν στο google earth 

Που είναι το κακό να ρωτάει ο συνάδελφος κάτι σχετικό!

(υπόψη ότι τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι εγώ έβαλα την αρνητική-την οποία δεν χρησιμοποίησα ποτέ)

Γεια σου ΙΑΣΟΝΑ

 

12.jpg

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ καλησπέρα. Εσύ πολύ καλά 'εκανες  και το παρουσίασες το link. Σίγουρα αυτό το "πρόγραμμα" θα είναι kai κάπου χρήσιμο. 

Αυτό ;omvw που εγώ θέλω να αποτρέψω, με την καλή πάντα έννοια, είναι η "δημιουργία" ή η σχεδίαση τοπογραφικών, ναι Τοπογραφικών,  από τις εικόνες αυτές που δίνουν αυτά τα "προγράμματα". 

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιες δηλώσεις στο κτηματολόγιο όταν το σύστημα της ΕΚΧΑ σερνόταν για να μη χάνω χρόνο έκανα τα πολύγωνα στην google earth και μετά έκανα μετατροπή τους σε dxf μέσω του cad map και ανέβαζα σε ώρες μη αιχμής το dxf παίρνοντας το απόσπασμα από την ΕΚΧΑ ή ακόμη και βγάζοντας πίνακα συντεταγμένων με ένα lisp.

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι η μόνη αξιόπιστη λύση είναι η επίγεια μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

ndr

αυτό εξυπακούεται. Θα έχει αποκλίσεις  πάνω από 4-5 μ

Αγαπητέ Παύλο 

Έτσι από περιέργεια! Πως γίνονται αυτά? απαιτούν κάποια νέα έκδοση του Autocad? -Έχω το 2008

Υπόψη ότι στην περιοχή μου ένα μεγάλο τμήμα της δεν απεικονίζεται στο ΕΚΧΑ

Πάντως το kml-kmz για τους λόγους που προανέφερα τους πελάτες μου τους φάνηκε χρήσιμο 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα παραπάνω ωραία που έθεσαν οι απαντόντες συνάδελφοι θα σου έλεγα να έχεις πάντα τα παρακάτω υπόψη σου σε ότι αφορά γεωαναφορά δορυφορικών εικόνων:

Α. Μιλάμε πάντα για σφάλμα διακριτικής ικανότητας των εικόνων. Από ιδία πείρα, μπορώ να σου που ότι το google έχει μία διακριτική ικανότητα στην Ελλάδα της τάξης των 3-5 μέτρων σαν μέσο σφάλμα.

Β. Το google αναφέρεται στο WGS84. Η γεωαναφορά στο ΕΓΣΑ87 γίνεται με την πρόσθεση τριών μεταθέσεων. Αυτό εξ αρχής σου δίνει μία επιπλέον αβεβαιότητα της τάξης του μέτρου.

Συμπερασματικά κατά την άποψη μου, η όλη διαδικασία θα σου δώσει μία ακρίβεια κοντά στα 5 μέτρα.  Πρακτικά, η ακρίβεια των 5 μέτρων δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα για κλίμακες 1:20000 και μικρότερες.

 

Σημείωση : Οι ανωτέρω ακρίβειες αναφέρονται σε οριοζοντιογραφική και όχι υψομετρική πληροφορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.