Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνιμο υδροδοτικό πυρ/κό δίκτυο με παροχή από το δίκτυο πόλης


foustdim

Recommended Posts

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

άνοιξε στο www.fireservice.gr (είναι το site της Πυροσβεστικής) στην νομοθεσία για νέα κτίρια Άρθρο 3.

Στο τέλος, στις διευκρινήσεις παράγραφος 3.1.3 αναφέρει ότι είναι στην διακριτική ευχέρεια της Πυροσβεστικής να πει πόσες Πυροσβεστικές

Φωλιές λειτουργούν ταυτόχρονα. (εξαρτάται από την απόσταση του έργου από την ΠΥ, από το μέγεθος κλπ)

 

Από την άλλη η ΤΟΤΕΕ προβλέπει την λειτουργία πάνω από 1 Φωλιά (κατηγορίας ΙΙ) ταυτόχρονα αλλά δεν είναι και τόσο σαφής.

 

Γνώμη μου λοιπόν είναι για να μην έχεις το όποιο πρόβλημα μετά (πχ.με το μέγεθος του πυροσβεστικού συγκροτήματος ή της δεξαμενής) να κάνεις μια ερώτηση στην οικεία Πυροσβεστική Υπηρεσία γιατί έχει γίνει αλλαλούμ με τις διαδικασίες (υποθέτω ότι είσαι στο στάδιο της Άδειας Δόμησης).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ευτυχώς χρειάζομαι μόνο ένα κλάδο λόγω της διάταξης του κτιρίου. Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από μία έκθεση επιθεώρησης η Π.Υ. ζήτηση την κατασκευή ενός συστήματος με 6 κεφαλές. Οπότε έχω μερικές απορίες.

 

1) Υπολογισμούς δίνουμε;

2) Οι προϋποθέσεις - οδηγίες που έχει για τα δίκτυα sprinkler ισχύουν και όταν έχω 6 κεφαλές;

 

και συγκεκριμένα α) Διακλάδωση στο δυσμενέστερο σημείο με βάνα ελέγχου; β) αντεπίστροφο γ) ανιχνευτής ροής κτλ ή είναι μόνο για τα κανονικά δίκτυα (γιατί εκεί με την αρίθμηση το παράρτημα τα μπερδεύει λίγο)

Link to comment
Share on other sites

υπολογισμους δινω παντα, δεν ξερω αν τα ελεγχει μηχανολόγος ή πυροσβέστης αλλα ποτε δεν μου εχουν βαλει παρατήρηση

Edited by parth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό τριήμερο. Έχω περίπτωση μονίμου υδροδοτικού κατηγορίας κατηγορίας ΙΙ με δύο κλάδους. Η συνολική ελάχιστη παροχή πρέπει να είναι 380 συνολικά και όχι για κάθε κλάδο σωστά ;Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο η 3/81. Μόνο στις κατηγορίες Ι & ΙΙΙ έχουμε πρόσθετη ελάχιστη παροχή σε περίπτωση περισσοτέρων του ενός κλάδου. 

380λιτ η συνολική παροχή για να λειτουργεί τουλάχιστον 1 ΠΦ κατηγορίας ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας παιδιά,

σε βιομηχανικό χώρο που είναι πάνω από 2500 τμ χρειάζεται εγκατάσταση μόνιμου υδροδοτικού συστήματος.

Σύμφωνα με το παράρτημα Β της 1589 παράγραφο 5α μπορεί το υδροδοτικό δίκτυο να χρησιμοποιηθεί αν πληρεί κάποιες προδιαγραφές πίεσης και ροής.

Η ερώτηση μου είναι πως τεκμηριώνω - πιστοποιώ ότι πράγματι πληρούνται τα ελάχιστα.

380 λίτρα ανά λεπτό για 30 λεπτά.

4.4 bar πίεση.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις βεβαίωση πίεσης απο το δήμο για το συγκεκριμένο τμήμα που βρίσκεται το κτήριο.... και μετά ξεκινάς υπολογισμούς για να δείς οτι η τελευταία (πιο απομακρυσμένη) πυρ. φωλιά που θα τοποθετεί, έχει την  απαιτούμενη πίεση και εκροή !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.