Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικος Πωλησης


Κωνσταντινος Αλεξ

Recommended Posts

Καλημερα σας! Σπουδαζω Μηχανολογος Μηχανικος σε ΤΕΙ, σε λιγο καιρο παιρνω πτυχιο! Παρατηρω στις αγγελιες σε διαφορα site πως αρκετες εταιριες ζητανε μηχανικους πωλησης! Η ερωτηση ειναι η εξης:Γιατι υπαρχει τοση ζητηση σε μηχανικους πωλησης , μεγαλυτερη απο οτι παρατηρω σε μηχανικους σε αλλες θεσεις? Πολλες φορες μαλιστα απο οτι καταλαβαινω ειναι επιφανεις εταιριες, οι οποιες ομως στη διαρκεια του χρονου επαναλαμβανουν την αγγελια τους. Ειναι τοσο δυσκολη η συγκεκριμενη θεση που οι εταιριες προσλαμβανουν και απολυουν ευκολα, η δεν προθυμοποιουνται οι ιδιοι οι μηχανικοι να εργαστουν σε τετοιες θεσεις λογω των ταξιδιων και ισως της πολυπλοκοτητας των?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο καλός μηχανικός πωλήσεων πρέπει να συνδυάζει πολύ καλή εξειδικευμένη γνώση των ειδών που πουλάει, αλλά και εμπορικές ικανότητες.

Οι τεχνικές γνώσεις αποκτώνται μετά από εξειδικευμένα σεμινάρια που προσφέρουν οι εταιρείες αλλά και από εμπειρία.

Οι εμπορικές ικανότητες είναι επίσης κάτι που μαθαίνει κάποιος αλλά πρέπει να διαθέτει και κάποιο έμφυτο ταλέντο.

Συνήθως στις εμπορικές εταιρίες, πρωτεύοντα λόγο εξέλιξης έχουν οι εμπορικές ικανότητες και δευτερευόντως οι τεχνικές γνώσεις.

Προσωπικά, όχι μόνο δεν διαθέτω εμπορικό ταλέντο, αλλά μάλλον απεχθάνομαι τις ικανότητες αυτές.

Έτσι, παρότι τεχνικά μπορώ να πώ ότι έφτασα κοντά στην κορυφή του αντικειμένου που ασχολήθηκα, δεν είμαι και τόσο υπερήφανος από την επαγγελματική μου εξέλιξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το επεξηγηματικο μυνημα σου! Εγω παροτι δουλευω εδω και 12 χρονια σαν πωλητης, (προφανως εχω αργησει καταφορα στις σπουδες μου),απο εταιριες οπως sightseeing buses μεχρι και τουριστικα κοσμηματοπωλεια ατην αθηνα, με βεβαιωμενα ενσημα και συστατικες επιστολες, διαθετω lower-zertifikat σε αγγλικα -γερμανικα και μητρικη μου γλωσσα τα ρωσικα,Θα θεωρουσες οτι θα μπορουσα να στειλω βιογραφικο σε μια τετοια εταιρια για θεση πρακτικαριου? Το αναφερω αυτο διοτι ολες εταιριες στις αγγελιες τους ζητουν ατομα με εμπειρια σε βιομηχανικες πωλησεις τουλαχιστον 2 ετων και οχι-σπουδαστες πρακτικαριους ?Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο που μου διεθεσες διοτι πραγματικα δεν εχω κανενα γνωστο πλεον απο σχολη να ρωτησω , αρκετοι τα παρατησαν και αλλοι εχουν τελειωσει πια....

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Κωνσταντινος Αλεξ
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς και πρέπει. Βέβαια αν έχεις μπροστά σου στρατιωτικές υποχρεώσεις είναι μειονέκτημα.

Κατά τα άλλα, όπως σου είπα, φαίνεται και από τις ζητήσεις "βιομηχανικές πωλήσεις" ότι το κυρίως ζητούμενο είναι οι πωλήσεις καθώς με το "βιομηχανικές" δεν προσδιορίζουν το προϊόν που θα πουλάς (μπορεί να είναι οτιδήποτε, άρα οι τεχνικές γνώσεις είναι τελείως αόριστες και δεν τους ενδιαφέρει αν τις έχεις).

Έτσι ξεκίνησα και γω, με απλή αγγελία εφημερίδας, χωρίς γνωριμία και μετά 10 χρόνια σπουδών, λόγω διαφόρων άσχετων εργασιών στη διάρκεια των σπουδών μου.

Αυτό που έχει σημασία είναι ένα καλό βιογραφικό, όσο (και αν) γίνεται προσαρμοσμένο στον παραλήπτη, και καλή παρουσία στο interview, εφόσον σε καλέσουν.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

@antloukidis οι πορείες μας είναι ίδιες. Απλά θέλω να προσθέσω οτι θέλουν μηχανικούς γιατί έχουν το τεχνικό υπόβαθρο να εμβαθύνουν στη γνώση του αντικειμένου αποκτώντας έτσι και την αξία συμβούλυο ως προς τον πελάτη. Τουλάχιστον οι δικοί μας πελάτες το εκτιμούν πολύ αυτό!

Επίσης να μην ξεχνάμε τα μπόνους επί των πωλήσεων ππου μπορεί να φτάσουν σε πολύ ψηλό σημείο!

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 6:19 ΜΜ, kusta80 said:

@antloukidis οι πορείες μας είναι ίδιες. Απλά θέλω να προσθέσω οτι θέλουν μηχανικούς γιατί έχουν το τεχνικό υπόβαθρο να εμβαθύνουν στη γνώση του αντικειμένου αποκτώντας έτσι και την αξία συμβούλυο ως προς τον πελάτη. Τουλάχιστον οι δικοί μας πελάτες το εκτιμούν πολύ αυτό!

Επίσης να μην ξεχνάμε τα μπόνους επί των πωλήσεων ππου μπορεί να φτάσουν σε πολύ ψηλό σημείο!

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2019 at 12:07 ΜΜ, Κωνσταντινος Αλεξ said:

Το ''περίεργο'' της όλης υπόθεσης είναι οτι βλέπω πάρα πολλές αγγελιές για μηχανικούς πώλησης..''περίεργο'' υποθετικά για ένα κλάδο που έχει κρίση, αρκετή προσφορά επίσης...η ερώτηση είναι η εξής : δεν βρίσλουν οι εταιρίες κατάλληλους εργαζόμενους για αυτήν την θέση απο άποψη εμπορικών ικανοτήτων η οι ίδιοι οι μηχανικοί αποφεύγουν αυτές τις θέσεις για κάποιο λόγο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.