Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πτωχευση ιδιοκτητη_ κυρωσεις για Μηχανικο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας. Τακτοποιούσα το 2011 το ακίνητο μιας εταιρίας ΟΕ. Βρέθηκα με τον νομ. Εκπρόσωπο μου ανάθεσε, έδειξε, μέτρησα το αυθαίρετο πατάρι. Η αυθαιρεσία είναι ότι σε ένα κατάστημα σε Δήμο της Αθήνας, η ιδιοκτήτρια εταιρία κατά την κατασκευή του κτιρίου περίπου το 2004 έφτιαξε ένα πατάρι στο κατάστημα στην πρόσοψη του ακινήτου, περίπου 80τμ. Ο Νομιμος εκπρόσωπος της εταιρίας ενώ τους επόμενους τρεις μήνες που ακολούθησαν πλήρωσε το παράβολο και λίγες δόσεις, μετά εξαφανίστηκε. Δεν υπήρχε απάντηση στις ειδοποιήσεις να πληρώσει δόσεις, δεν απαντούσε το τηλέφωνο. Μαθαίνω ότι η εταιρία είχε πτωχεύσει, είχε μάλιστα οφειλές προς το Δημόσιο και δικαστήρια. Τα χρόνια περνούσαν, αρχές του 2019 πέτυχα τηλεφωνικά τον ιδιοκτήτη και του είπα ότι τα πρόστιμα έχουν μειωθεί με τον 4495 και μου είπε ότι τον ενδιαφέρει να το εξοφλήσει αν μπορεί. Εγινε η διαδικασία, η μετάβαση από τον Ν.4014/11 στον Ν.4495/17. Πληρώθηκε μάλιστα το ποσό προς ΤΕΕ τα 25€. Κατόπιν χάνεται πάλι, ενώ τον ειδοποιούσα. Και 7 μήνες τώρα η δήλωση βρίσκεται σε αρχική υποβολή, έχει μεταβεί στις διατάξεις του Ν.4495 και δεν γίνεται τίποτα. Οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν με τίποτα να πληρώσουν το ξέρω καλά. Και ο υπεύθηνος Μηχανικός της δήλωσης είμαι εγώ. Θα ήθελα να μάθω όποιος ξέρει μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις προς τον Μηχανικό? Γιατί όμως να υπάρξουν?! Δεν ευθήνομαι εγώ που δεν περαιώνεται και εγω δεν έχω πληρωθεί. Δεν μπορώ να προχωρήσω τη διαδικασία, ούτε τις δόσεις δεν πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Arche said:

... Οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν με τίποτα να πληρώσουν το ξέρω καλά. Και ο υπεύθηνος Μηχανικός της δήλωσης είμαι εγώ. Θα ήθελα να μάθω όποιος ξέρει μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις προς τον Μηχανικό? ...

Ως διαχειριστής Μηχανικός Υπαγωγής του ακινήτου σε νόμο για «τακτοποίηση» έχεις την ευθύνη να έχεις λάβει εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής για να το κάνεις όπως και για να έχεις κάνει τις όποιες μεταφορές σε νεότερους νόμους.

Φυσικά είναι δικό σου θέμα να έχεις φροντίσει να πληρωθείς για τις υπηρεσίες που θα προσφέρεις ή προσέφερες.

Το τι θα πληρώσει ή δεν πληρώσει ο φερόμενος ιδιοκτήτης εργοδότης σου είναι δικό του ζήτημα και δεν σε αφορά καν. Το αν θα ακυρωθεί ή οποιαδήποτε άλλη συνέπεια να έχουν αφορά τους ίδιους κι όχι εσένα αφού έχεις βάλει σε περαίωση την υπαγωγή που τελικά σου ανέθεσαν.

Απορώ πως και το ρωτάς αφού είναι αυτονόητο αυτό. Μα εντελώς αυτονόητο.

Είναι σαν να ρωτάει Λογιστής αν θα πληρώσει ο ίδιος κάποιο πρόστιμο αν πελάτης του που του έκανε την φορολογική δήλωση δεν πληρώνει τα χρεωστούμενα του στο Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως ως μηχανικός έχεις μόνο την υποχρέωση να ανεβάσεις στο σύστημα όλα τα απαραίτητα στοιχεία εντός της προθεσμίας που δίνει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

εδώ έχουμε το μπέρδεμα τώρα Φαέθωνα. Το προηγούμενο μήνυμα κόλαγε στο Διδώνη και αυτό σε εσένα. Το συστημα ως στιγμής μου δείχνει 12 αρχεια να υπολειπονται να καταθεσω. ΥΔ εκπροσωπου ιδιοκτητριας εταιριας και αναθεση σε εμενα το Μηχανικο να τακτοποιησω ειχα παρει, οταν ανελαβα το 2011. Φανταζομαι αυτες με καλύπτουν ακομα ως Μηχανικο. Να βάλω τις ίδιες στη δηλωση του Ν.4495/17 τωρα που μεταφερθηκε η δηλωση????

(Δεν εχω δει αν ατ αρχεια τα ειχα ανεβασει οταν ηταν ακομα στο 4014 και αν μεταφερθηκαν, δηλαδη δεν έχω δει αν μεταξύ των 12 δικαιολογητικών που μου ζηταει τώρα ο 4495, αναφέρει και την ΥΔ ιδιοκτητ. Και την εξουσιοδοτ. ή τις έχει πάρει από 4014 και του αρκούν αυτές.)

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Να συμπληρώσω πως ως μηχανικός έχεις μόνο την υποχρέωση να ανεβάσεις στο σύστημα όλα τα απαραίτητα στοιχεία εντός της προθεσμίας που δίνει ο νόμος.

και αν τα αρχεία που απαιτούνται από οποιοδήποτε νόμο  δεν τα ανεβάσει στο σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ,  από ποιόν πιστεύεις ότι μπορεί να αναζητηθούν ευθύνες? 

από τον ίδιο τον  ιδιοκτήτη που τον εξουσιοδότησε και έκτοτε ούτε  πλήρωσε τα πρόστιμα αλλά ούτε και τον ίδιο τον μηχανικό ή θεωρείς ότι μπορούν να αναζητηθούν και από το ίδιο το ΥΠΕΝ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

... έχεις την ευθύνη να έχεις λάβει εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής για να το κάνεις όπως και για να έχεις κάνει τις όποιες μεταφορές σε νεότερους νόμους.

...

Προσοχή.

Δες με την δέουσα επιμέλεια αυτό που σου γράφω εδώ.

Καλό είναι (έως πρέπει) να έχεις εξουσιοδότηση για ΚΑΘΕ υπαγωγή.

πχ

Αν το ίδιο ακίνητο αρχικά μπήκε στον 4014 μετά στον 4178 και μετά στον 4495 θες

εξουσιοδότηση για 4014

εξουσιοδότηση για μεταφορά της ΑΑ δήλωσης στον 4178

εξουσιδότηση για μεταφορά της ΑΑ δήλωσης στον 4495

όλες με γνήσιο υπογραφής και φυσικά με ημερομηνία πρίν ή έως την ημερομηνία που έγινε η διαδικασία για να μη θεωρηθεί ότι ήταν δική σου πρωτοβουλία χωρίς εντολή του φερόμενου ιδιοκτήτη.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχουμε πει οτι,  εαν εχει πληρωθει το παραβολο και αποβιωσει ο πελατης, νομιμα συνεχιζουν οι κληρονομοι του στο ονομά του

Εδω εχουμε "πτωχευση"
Η εταιρια συνεχιζει να εκπροσωπειται πλεον μεσω του συνδικου της πτωχευσης.

Παρατυπα ο νομιμος εκπροσωπος της  πτωχευσάσης ΟΕ εδωσε όποιες εντολες εδωσε.

Να συννενοηθεις με τον συνδικο της πτωχευσης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

και αν τα αρχεία που απαιτούνται από οποιοδήποτε νόμο  δεν τα ανεβάσει στο σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ,  από ποιόν πιστεύεις ότι μπορεί να αναζητηθούν ευθύνες? 

από τον ίδιο τον  ιδιοκτήτη που τον εξουσιοδότησε και έκτοτε ούτε  πλήρωσε τα πρόστιμα αλλά ούτε και τον ίδιο τον μηχανικό ή θεωρείς ότι μπορούν να αναζητηθούν και από το ίδιο το ΥΠΕΝ!

Φίλε μου, όσον αφορά τον ιδιοκτήτη δυστυχώς θα τα λύσουν τα δικαστήρια.

Πάντως στον νόμο δεν βρήκα τι θα συμβεί αν δεν ανέβουν τα δικαιολογητικά....αν και δεν μπορώ να πω ότι τον έψαξα διεξοδικά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.