Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πτωχευση ιδιοκτητη_ κυρωσεις για Μηχανικο


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, Faethon11 said:

..... δυστυχώς θα τα λύσουν τα δικαστήρια....

Arhe μη ανησυχείς…. Αν σε βάλουν φυλακή ενημερώνεις και θα σου ΄φέρνουμε φραπέδες κρουασάν και όλα τα καλά… και μη φοβού της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες… :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

(στοίχημα ότι του έχουμε κάνει την καρδιά περιβόλι…. )

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ο παλιός δεν μασάει εύκολα, θα το παλέψω κάποια ώρα. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να βάλω τα δικαιολογητικά και δεν έχω το κίνητρο να το κάνω, φαντάζομαι δεν θα είμαι ο μόνος που τυχαίνει, ατυχής η περίπτωση, μακάρι να είχα μια αιτιολόγηση ότι "αφού ο ιδιοκτήτης δεν εμφανίζεται, αφού ο ιδιοκτήτης δεν με πληρώνει, πέρα της προκαταβολής, νομίζω είχα κόψει ένα παραστατικό παλιά, τότε εγώ δεν ασχολούμαι με τα δικαιολογητικά που πρέπει να συνοδεύουν την δήλωση. " αν είναι όπως τα λέει ο Didonis...θα πρέπει να ανεβάσω τα δικαιολογητικά. Πρόβλημα, βέβαια, εμένα μου γεννιέται ένα ερώτημα, εφόσον η δήλωση δεν περαιώνεται, γιατί να πρέπει να ανεβάσω τα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα να τα ανεβάσεις. Βασικά θα είσαι καλυμμένος έχοντας ολοκληρώσει όλες τις υποχρεώσεις απέναντι τους (έστω και χωρίς να έχεις πληρωθεί ή εξοφληθεί).

Αυτό με το κίνητρο είναι μεγάλη κουβέντα. Εγώ προσωπικά πάντως, θα το έκλεινα.

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν θα "κλεισει" προς το παρον.

Θα παει στο τμημα πτωχευσεων να του πουνε σε ποιό σταδιο ειναι η πτωχευση και εάν υπαρχει Συνδικος.

Αν υπαρχει, ειναι καθαρα θεμα εντολής απο τον Συνδικο και τον Εισηγητη της πτωχευσης.

εδιτ

και απο αυτον θα πληρωθεις

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

______________________________________________________________

να είσαι καλά Δημήτρη, ευχαριστώ για την απάντηση σου

Directionless, ευχαριστώ

 

_______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πιστεύω ότι τα αρχεία που πρέπει να ανέβουν στο σύστημα χωρίζονται στις παρακάτω κατηγορίες:

- υπ. δηλώσεις του ιδιοκτήτη (εξουσιοδότηση και περιγραφή αυθαιρεσίων και περί εκτός εξαιρέσεων), όπου έχεις την ευθύνη να ανεβάσεις αυτά που θα σου δώσει ο ιδιοκτήτης

- σχέδια, μελέτες φωτογραφίες κλπ (που είναι η εργασία σου έναντι αμοιβής και όταν πληρωθεί, ανήκει στον πελάτη και υποχρεούσαι να την ανεβάσεις)

- ΑΠΥ (όπου υποχρεούσαι να κόψεις όταν πληρωθείς και όχι νωρίτερα)

- φωτοτυπίες από άδειες κλπ (άντε αυτά τα βρίσκεις 😎)

ο αιτών είναι πάντα ο πελάτης που είναι υποχρεωμένος να συλλέξει για σένα (τον διαχειριστή της δήλωσης) τα παραπάνω δικαιολογητικά και όταν τα έχεις στην κατοχή σου, υποχρεούσαι να τα ανεβάσεις εντός όποιας προθεσμίας ορίζει ο νόμος.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.