Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φιάλες υγραερίου στην ταράτσα. Επικινδυνότητα έκρηξης


nikosvrilisia

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.
Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.
Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.
Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).
Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.
Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.
Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε εγκατάσταση σε κ.χ. απαιτείται (πέραν των σχετικών αδειοδοτήσεων) απόφαση γενικής συνέλευσης.

Για τα υπόλοιπα, θα σε ενημερώσει δικηγόρος.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikosvrilisia said:

....... 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα 

Κατ' αρχάς, ηρέμησε!

Μάλλον για υγραέριο (κοινώς Πετρογκάζ )  πρόκειται!  Πολλοί το έχουν και μέσα στο σπίτι τους (κουζίνα, σόμπες κλπ)!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας αλλά απ'ότι  μου είπε δεν θα μπούν σε κλειστό χώρο αλλά πανω στην ταράτσα (ακουμπισμένα κάπου).

Νομικά καλύπτεται;;Επίσης σε περίπτωση ατυχήματος εγώ πως καλύπτομαι;

Το θέμα είναι ότι ενώ μπορεί να το βάλει στο μπαλκόνι του προτιμάει από πάνω μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα νομικά, όπως σας είπε και ο tetris, συμβουλευτείτε δικηγόρο (δείτε και τον κανονισμό της πολυκατοικίας)

Για την, πολύ ακραία και σπάνια περίπτωση έκρηξης, σίγουρα ο ανοικτός χώρος είναι πολύ καλύτερος του κλειστού, όπως επίσης και η εγκατάσταση στην ταράτσα από το μπαλκόνι από κάτω σας.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που έπρεπε να ψάξετε είναι ο κανονισμός της "πολυκατοικίας", αν έχετε.

Γενικά δεν επιτρέπετε οποιαδήποτε εγκατάσταση σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς τη συγκατάθεση των συνιδιοκτητών. Υπάρχει πρόβλεψη για εγκατάσταση ετομικής θέρμανσης (και αποκοπή από την κεντρική) αλλά υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή είμαστε διώροφο κτήριο συνεπώς  2 ιδιοκτήτες και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα στο παρελθόν δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας.

Από όσα διάβασα στο ιντερνετ δεν έχω καταλαβει ακριβός αν επιτρέπεται αλλά από την στιγμή που σε έναν κοινόχρηστο χώρο και ειδικά σε ταράτσα  έχεις το δικαίωμα να βάλεις ηλιακό χωρίς να ρωτήσεις κάποιον έτσι καταλαβαίνω ότι έχεις δικαίωμα να βάλεις και αυτό.

Μακάρι να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν επιτρέπεται να βάλει τις μπουκάλες σε ενημέρωσαν παραπάνω. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο όπως ο ηλιακός. Γενικά δε θα έβλεπα με καλό μάτι μπουκάλες υγραερίου να τις χτυπάει όλη μέρα ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονισμός για την εγκατάσταση φιαλών υγραερίου (ΦΕΚ 1257/Β/2003) και σίγουρα δεν επιτρέπεται να είναι εκτεθειμένες, αλλά να τοποθετούνται σε ερμάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.