Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


Madenlis Chariton

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα της δουλείας διόδου. Το δικαστήριο με υποχρέωσε να επιτρέψω στον γείτονα διάνοιξη διόδου κατόπιν αποζημίωσης. Η δίοδος που όρισε το δικαστήριο να χρησιμοποιεί ο αντίδικος γείτονας διέρχεται από την κεντρική πόρτα του κτήματός μου την οποία εγώ έχω κλειδωμένη μια και το ακίνητο είναι εξοχικό που χρησιμοποιώ κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες. Οπότε ζήτησα από τον γείτονα να έχει κλειδί της πόρτας και να διέρχεται όποτε θέλει κλειδώνοντας όμως την πόρτα όταν αυτός δεν παραβρίσκεται στο κτήμα του. Αυτός όμως αρνείται να δεχτεί και ζητά να ξηλώσω την πόρτα, θεωρεί ότι ο όρος διάνοιξη διόδου σημαίνει ελεύθερο δρόμο. Να σημειώσω ότι η απόφαση του δικαστηρίου δεν διευκρινίζει τίποτα σχετικό. Απλώς η πρόεδρος του δικαστηρίου, η οποία ολοφάνερα μεροληπτούσε υπέρ του αντίδικου, στην ένστασή μου ότι πρέπει το ακίνητό μου να είναι ασφαλές, μου είπε ότι θα υπάρχει πόρτα και ότι ο γείτονας απλώς θα έχει το κλειδί. Αυτό όμως δεν το κατέγραψε στην απόφασή της. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν αυτός που υποχρεώνεται να δώσει δουλεία διόδου σε γείτονά του μπορεί να απαιτήσει η δίοδος αυτή να ασφαλίζεται με πόρτα ή όχι. Αν γνωρίζετε κάτι θα ήμουν ευγνώμων για την απάντησή σας. Ευχαριστώ 

Edited by Madenlis Chariton
Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι νομοθετημενο:

-όποιος ειναι αποκλεισμενος δικαιουται διοδο διελευσης απο τον διπλανο  προκειμενου να εχει προσβαση σε δρομο.

-αυτο γινεται με κοινη συμφωνια των εμπλεκομενων

-αν ο μπροστινος αρνειται, ο αποκλεισμενος του κανει δικαστηριο και παντοτε κερδιζει

[εκτος εάν ο μπροστινός, προτεινει και αποδειξει,  οτι ειναι καλυτερα να περναει απο αλλού]

Παντως,  η διελευση πρεπει να οριζεται με εμβαδο και διαστασεις και να προκαλει την μικροτερη δυνατη οχληση.

Επομενως θα γινει ό,τι γραφει η αποφαση

Κι αν ειναι ασαφης μιλας με τον δικηγορο σου.

και

α] δεν επρεπε να φτασετε μεχρι τα δικαστηρια, αυτο θα πρεπει να σου το εχει πει και ο δικηγορος σου

β] και, ναι, αυτες οι δουλειες, τελικα,  γινονται αιτια για προστριβες, όπως τις προαλλες,  εδω στο φορουμ,

ο μπροστινός παραπονουνταν οτι μπαινει ο γειτονας απο την ακρη που ειναι η πορτα στον δρομο, αλλα την αφηνει ανοιχτη απο "πικα",

ενω κλειδώνει την πορτα που ειναι στο δικο του χωραφι.

Μιλας με τον δικηγορο σου για το τι οριζει επακριβως η αποφαση και αναλογως πραττεις..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Καταλαβαίνω ότι όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν πρόσβαση στην ιδιοκτησία τους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να υποχρεώνεται αυτός που επιβαρύνεται με τη δουλεία διόδου να έχει τη δική του ιδιοκτησία απροστάτευτη. Νομίζω ότι, αν δεν συμμορφώνεται αυτός που απολαμβάνει τη δουλεία διόδου με την ανάγκη να είναι ασφαλής η ιδιοκτησία του γείτονά του, πρέπει το δικαστήριο να του αφαιρεί το δικαίωμα να κάνει χρήση της δουλείας. Δηλαδή τι τον πειράζει να ανοίγει και να κλείνει μια πόρτα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.