Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφαλιστικές εισφορές: Οι 6+1 κλίμακες που θα ισχύσουν από το 2020


Engineer

Recommended Posts

Δεν έπρεπε να είναι 220 / 0.2695 ?

με ποιό ποσοστό τα υπολόγισες; (αναφέρομαι στα ολικά ποσά, αυτά που θα έρχονταν το 2021)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

210 ÷ [ 13,33%(ΚΣ) + 6,95%(ΥΓΕΙΑ) ] = 1.035,50€

(τα 220 εμπεριέχουν και 10€ υπέρ ΟΑΕΔ αφού είπαν ότι τα ελάχιστα που ισχύουν τώρα, πάνε σε 220€.... εκτός αν είναι τόσο πρόστυχοι !!!!)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κι εδώ το 26.95 με το οποίο βγαίνουν οι ελάχιστες από τον βασικό; (και με το οποίο τα 220 αντιστοιχούν σε οκτακόσια κάτι ευρώ.)

Link to comment
Share on other sites

Min της ΚΣ είναι 20,00% x 650,00 = 130,00€.

Πότε ισχύει αυτό ? Ισχύει εφόσον 13,33% x (μηνιαίο εισόδημα) < 20,00% x 650,00 = 130,00€.

Εδώ 13,33% x (μηνιαίο εισόδημα) = 13,33% x 1.035,50 = 138,03€ > min, άρα παραμένει το 138,03€ ως εισφορά ΚΣ

Συν εισφορά ΥΓΕΙΑΣ = 1.035,50 x 6,95% = 71,97€

Συν 10,00€ υπερ ΟΑΕΔ

Ητοι: 138,03€ + 71,97€ + 10,00€ = 220,00€

 

Link to comment
Share on other sites

Από προηγούμενη ανάρτηση μου (μάλλον) και με δεδομένο ότι κυκλοφορούν σε άρθρα και οι  αναλογίες ποσών για ΚΣ και ΥΓΕΙΑ ανάλογα τι κλάση θα επιλεχθεί, τα 220€ δεν εμπεριέχουν και τα 10€ του ΟΑΕΔ.

Οπότε έχουμε τα ελάχιστα 175,18€ + 10€ ΟΑΕΔ  = 185€ πάνε σε 220€ + 10€ ΟΑΕΔ = 230€ άρα μιλάμε για αύξηση των ελάχιστων κατά 24% !!!

edit: Διέγραψα/διόρθωσα κάποια διότι είχα εκνευρισθεί με το θέμα και διαβάζοντάς το εκ των υστέρων δυσαρεστήθηκα από τον τρόπο γραφής μου. Οπότε συγνώμη αν κάποιοι το διάβασαν.

Edited by georgegaleos
Δεν μου άρεσε ο τρόπος γραφής μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, χρόνια πολλά στους εορτάζοντες ...

 

Χα... χα... που θα είναι σταθερές οι εισφορές ... @@ίδια θα είναι σταθερές .... πόσο λατρεύω αυτή τη χώρα ... πόση κοροϊδία ... σιγά-σιγά ξεφουρνίζονται τα cookies 

από δημοσιεύματα σημερινά "Αυτόματες αυξήσεις των ασφαλιστικών εισφορών κάθε χρόνο!"

Οι εισφορές θα προσαυξάνονται ετησίως (και ρωτάω εγώ ... μόνο της σύνταξης ή θα πάρει η μπάλα και υγεία και επικουρικό και εφάπαξ ...) με βάση συντελεστή που διαμορφώνεται κατά 50% από το ποσοστό μεταβολής του ΑΕΠ και κατά 50% από το ποσοστό μεταβολής του γενικού Δείκτη Τιμών Καταναλωτή, του προηγούμενου έτους.

π.χ. από το δημοσίευμα ... έτσι να υπάρχει να το βλέπουμε ... όχι τόσο το ποσό αλλά την κοροϊδία ... κάτι ανάλογο με την κοροϊδία των τραπεζών ... όπου δεν είναι τόσο το ποσό αλλά η μίζερη/βρόμικη σκέψη του 

 

"Παράδειγμα, αν το ΑΕΠ του 2020 αυξηθεί κατά 3% και ο πληθωρισμός του 2020 διαμορφωθεί στο 1%, οι εισφορές του 2021, όλων των κατηγοριών θα αυξηθούν κατά 2,5% [1]που προκύπτει ως εξής:

  • 1,5% λόγω του ΑΕΠ (3%Χ50%)
  • 0,5% λόγω του πληθωρισμού (1%Χ50%)"

Καλή χρονιά !!! με το παράδειγμα τα ελάχιστα 210*(1,5%+0,5%) ----> 214,2 ή 50€ το χρόνο ... εεε!!! εδώ στο ετήσιο φαίνεται κάπως άσχημο το ποσό ...

Υ.Γ. αν το ΑΕΠ μειωθεί και υπάρξει αρνητικός πληθωρισμός θα μειώνονται (?)

Αν ανέβει το ΑΕΠ 3% θα ανέβει και το ποσό που βάζουμε στο σπίτι κατά 3% .... 

[1] Μάλλον 2% εννοεί.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου φίλε μου (καλή χρονιά να έχουμε και με υγεία!!!) που ασχολείσαι ακόμα... Αφού είπαμε... λεφτά υπάρχουν.....

όσο για το ερώτημά σου

41 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Αν ανέβει το ΑΕΠ 3% θα ανέβει και το ποσό που βάζουμε στο σπίτι κατά 3% ....

είναι γνωστό τοις πάσι πως αυτό ισχύει.. Το -13% το δικό μου(σου) όταν προστεθεί με το +16% το δικό σου(μου) μας δίνει +3% .... αφού ήρθε η ανάπτυξη.....

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις ασφαλιστικές εισφορές για (220€) θα έχουμε λογικά και ΕΤΕΑΕΠ. Άρα το τελικό ποσό θα πάει γύρω στα 300€.

Στους περισσότερους που ήταν στην χαμηλότερη κλίμακα οι ασφαλιστικές εισφορές θα βγαίνουν παραπάνω.

Μαζί με τα αναδρομικά νομίζω βγαίνουν σύνολο 360€~380€/μήνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν συνυπολογίζεις ετεαέπ και αναδρομικά τότε και το αρχικό ποσό δεν είναι 168. Εκτός αν αυξάνεται και το ΕΤΕΑΕΠ!

Link to comment
Share on other sites

278 ευρω με ετεαεπ.χωρις αναδρομικα....εφαπαξ και επικουρικο παραμενουν σταθερα αν επιλεξεις την κατωτερη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.