Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή σχέδιο κατοικιας


Spiros1908

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν μπήκα σωστά θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει 1) Σε οικία ημιτελές έχει βγει η άδεια με τ διαρρύθμιση της οικίας αλλά τώρα που θέλω ν ξεκινήσω εργασίες θέλω να αλλάξω τ διαρρύθμιση πόσο θ Μ στοιχίσει αυτό;; Και 2) έχω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με ισόγειο τ οποίο κατοικείται κ δύο οροφοδιαμερισματα από επάνω (1 όροφος έχει άλλον ιδιοκτήτη) 2 όροφος δικό μ. Για ν Φέρω τ ρεύμα στο διαμέρισμα Μ πόσο στοιχίζει και αν γίνεται ν έρθει μόνο για τ διαμερίσμα Μ αφού ο πρώτος είναι ημιτελές και ο ιδιοκτήτης του δν θέλει να δώσει λεφτά. ευχαριστω εκ τον προτέρων!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε Σπύρο,
Στο 2ο είναι ιδιοκτησιακό το ζήτημα. Στην περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζοντίου δεν μπορείς να συνδέσεις ένα ρολόι σε δυο ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Στο 1ο θα πρέπει να πάρεις προσφορές από Αρχιτέκτονες ή άλλους συνάδελφους μηχανικούς με δυνατότητα υπογραφής αρχιτεκτονικών για να επιλέξεις έναν συνεργάτη. Θα χρειαστεί να παράσχεις την κάτοψη της οικοδομικής άδειας και την αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης.

ΥΓ: Πσ χρν γλτνς αν δν γρφς τ φνντ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2019 at 5:05 ΠΜ, Spiros1908 said:

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν μπήκα σωστά θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει 1) Σε οικία ημιτελές έχει βγει η άδεια με τ διαρρύθμιση της οικίας αλλά τώρα που θέλω ν ξεκινήσω εργασίες θέλω να αλλάξω τ διαρρύθμιση πόσο θ Μ στοιχίσει αυτό;; Και 2) έχω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με ισόγειο τ οποίο κατοικείται κ δύο οροφοδιαμερισματα από επάνω (1 όροφος έχει άλλον ιδιοκτήτη) 2 όροφος δικό μ. Για ν Φέρω τ ρεύμα στο διαμέρισμα Μ πόσο στοιχίζει και αν γίνεται ν έρθει μόνο για τ διαμερίσμα Μ αφού ο πρώτος είναι ημιτελές και ο ιδιοκτήτης του δν θέλει να δώσει λεφτά. ευχαριστω εκ τον προτέρων!!

1. Για την ημιτελή οικία: ποιος θα είναι ο μηχανικός που θα αναλάβει; o renzo piano ή ο μηχανικός μηχανικοπουλος; Το κόστος το επιλέγεις ο ίδιος. Προσεχε μόνο μην ξεκινήσεις εργασίες"τωρα" οπως λες χωρίς μηχανικό και σε τρεχουν σε αυτόφορα...

2. Αν εννοείς οτι θελεις να συνδέσεις το ισόγειο με τον δευτερο ξεχνα το. Λεγεται ρευματοκλοπή,  θα σε τσιμπήσουν θα πονέσεις...  και από ΔΕΔΔΗΕ  και από Δήμο.

Αν εννοείς οτι θελεις να συνδέσεις τον δεύτερο με νέα παροχή δεν σε αφορά τι κάνει ο πρώτος. Αρκεί να έχεις την εγκατάσταση ολοκληρωμένη με πιστοποιητικό ηλ/γου για να συνδεθείς με το νέο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.