Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παροχή υπηρεσιών με πελάτη εταιρεία στις ΗΠΑ


Roy_Hobbs

Recommended Posts

καλησπέρα, για την περίπτωση παροχής υπηρεσιών (σύνταξη τεχνικής έκθεσης) με πελάτη εταιρεία στις ΗΠΑ:

1. χρεώνω ΦΠΑ?

2. το τιμολόγιο σε ποια γλώσσα θα πρέπει να είναι?

3. πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω να σου πω για αυτα που ρωτας, προσεξε ομως το εξης. Ο πελάτης αυτός αν σου βάλει λεφτα σε Ελληνική τράπεζα και πας να τα πάρεις. Προμήθεια η τράπεζα θα σου πάρει περίπου το 10%. Η κάθεμια άλλο νούμερο παίρνει, νομίζω περίπου 10% κρατά η Αττικής.

Φιλικα
Arche

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθυνθείς σε λογιστή για σίγουρη απάντηση.

Εγώ γνωρίζω με επιφύλαξη ότι

1. Οχι

2. Ελληνική και αν θέλεις συμπληρώνεις και αγγλικά

 

ΥΓ @Arche ώρες ώρες λες κάτι κουφά........ Διάβασε το συννημμένο.

 

4400_special_credit_terms.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους δύο. 

@Arche μου φαίνεται ότι οι ελληνικές τράπεζες δε χρεώνουν τόσο βαριές προμήθειες στα εμβάσματα. Στις τράπεζες του εξωτερικού είναι μεγαλύτερες, αλλά εκεί είναι υποχρέωση του πελάτη

@maneni λογιστή με εμπειρία σε τέτοια θέματα, είναι λίγο δύσκολο να βρει κανείς. Προσπαθώ να βρω καμιά άκρη με προσωπική αναζήτηση. Μέχρι τώρα (στο θέμα του ΦΠΑ) κι εγώ εκεί έχω καταλήξει, ότι δεν πρέπει να χρεώσω ΦΠΑ, αλλά με πολύ μεγάλη επιφύλαξη :confused:

Link to comment
Share on other sites

@Roy_Hobbs καλημέρα,

Αν και δεν μπορώ να βοηθήσω, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω ορθά, συμπλήρωσε/διευκρίνησε λίγο περισσότερο τις πληροφορίες που δίνεις. 
Θεωρώ ότι θα βοηθήσουν οι επιπλέον αυτές πληροφορίες να λάβεις μια πιο ορθή απάντηση.
Βέβαια αυτά που αναφέρω παρακάτω μπορεί να είναι και άσχετα...
Γράφεις:

On 11/14/2019 at 1:29 AM, Roy_Hobbs said:

με πελάτη εταιρεία στις ΗΠΑ

* Ο πελάτης "εταιρεία στις ΗΠΑ" είναι ελληνική εταιρεία με έδρα στις ΗΠΑ ή όχι ?
* Ο τόπος παροχής της υπηρεσίας είναι η Ελλάδα ή η ΗΠΑ ?
* Το ποσό του συμφωνητικού είναι σε ευρώ ή σε δολάρια (νομίζω ότι είναι χρήσιμη η πληροφορία διότι ίσως πρέπει να γνωρίζεις με ποια ισοτιμία θα "ευρωποιήσεις"😀 το νόμισμα) ?

Υ.Γ. Συμβουλέψου σε κάθε περίπτωση λογιστή.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@maneni κοιτούσα τώρα την απόδειξη από ένα βιβλίο που αγόρασα πρόσφατα από το αμερικάνικο amazon (τιμολόγηση από Seattle, WA). Έχει κανονικά VAT 24% και η απόδειξη περιέχει ειδικό πινακάκι για το VAT αρχικά σε USD και μετά την αντιστοίχηση σε ευρώ. Σε παλιότερες βέβαια αντίστοιχες αποδείξεις δε χρέωναν VAT :confused:. Βέβαια μπορεί να παίζει και το σενάριο ότι αγόρασα το βιβλίο σαν ιδιώτης και όχι σαν επαγγελματίας (όπως και τις άλλες φορές βέβαια)

@georgegaleos πολύ σωστές οι παρατηρήσεις

1. η εταιρεία είναι αμερικάνικη

2. ο τόπος παροχής της υπηρεσίας είναι η Ελλάδα, το γραφείο μου βασικά όπου γράφω την τεχνική έκθεση

3. το ποσό του συμφωνητικού είναι σε USD

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, maneni said:

όταν αγοράζεις κάτι ΗΠΑ δεν έχει ΦΠΑ. Οπότε δεν μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό στο αντίστροφο.

Ασχετο ως επιχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roy_Hobbs said:

κοιτούσα τώρα την απόδειξη από ένα βιβλίο που αγόρασα πρόσφατα από το αμερικάνικο amazon (τιμολόγηση από Seattle, WA)

 

Να σε ρωτήσω κάτι : μήπως και ενώ τιμολογήθηκε από Seattle, το είχες παραγγείλει από το Amazon global; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.