Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

"Κυκλικό" κείμενο στο autocad


giobarista

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα

Θέλω βοήθεια στο πως θα καταφέρω να κάνω ένα περιστροφικό κείμενο που στο ρέντερ θα μοιάζει με ετικέτα. Δλδ σκεφτείτε σαν να έχω σχεδιάσει ένα μπουκάλι κοκακόλας και να ήθελα να φτιάξω την ετικέταπου τυλίγει το μπουκάλι. Μιλάω πάντα για σχέδιο στο autocad

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giobarista said:

... πως θα καταφέρω να κάνω ένα περιστροφικό κείμενο που στο ρέντερ θα μοιάζει με ετικέτα...

  • Με το χέρι. Χαρτί μολύβι και κάνεις ότι σου αρέσει αρκεί να έχεις καλή ευχέρεια στο ελεύθερο σχέδιο

 

Με υπολογιστή. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι.

  • Επιλέγεις κάποιους από τους εντιτορ κειμένου και μερικοί έχουν σχετικές διαμορφώσεις.
  • Επιλέγεις κάποιο από τα προγράμματα σαν το φώτοσοπ και έχουν ειδικές επιλογές για αυτά. Το GIMP είναι δωρεάν να το κατεβάσεις.
  • Με κινητό. Σε εκατομμύρια απ που υπάρχουν και για αντρόιτ και για ιος σίγουρα θα υπάρχουν και μερικά που να κάνεις κάτι σαν αυτό.

 

Αν με αυτά δεν βρίσκεις λύσει ή δεν το κατέχεις καθόλου το ζήτημα, πας σε γραφίστα, πληρώνεις και σου κάνει ότι θες.

 

ΕΔΙΤ

Υ.Γ.

Το θέμα σου αρχικά το είχες βάλει αρχιτεκτονικό σχέδια κλπ. Αν εννοείς ότι θέλεις να το κάνεις φωτορεαλιστικα 3D (με γεωμετρία, υφή υλικών, φωτισμοί από διάφορες μεριές και τις ανάλογες σκιές και ανακλάσεις κλπ.) και θες ανάλογο πρόγραμμα τότε να ξέρεις ότι θα κάνεις πολυυυυυυυυυυυυ καιρο να μάθεις κάποιο από αυτά τα προγράμματα.

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

έχεις καλή εμπειρία σε 3D σχεδιασμό στο AutoCad?

έχεις εμπειρία καλή γενικά στο Autocad κι ας μη είναι 3D?

 

Y.Γ

είμαι μοναχοπαίδι απ όσο ξέρω μέχρι τώρα :mrgreen:

 

Υ.Γ.

και μη κάνεις παράθεση όλου του προηγούμενου κειμένου. (κανόνες φόρουμ κλπ κλπ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2019 at 8:28 ΜΜ, Didonis said:

έχεις καλή εμπειρία σε 3D σχεδιασμό στο AutoCad?

έχεις εμπειρία καλή γενικά στο Autocad κι ας μη είναι 3D?

 

Y.Γ

είμαι μοναχοπαίδι απ όσο ξέρω μέχρι τώρα :mrgreen:

 

Υ.Γ.

και μη κάνεις παράθεση όλου του προηγούμενου κειμένου. (κανόνες φόρουμ κλπ κλπ)

Έχω εμπειρία φρέσκια και από 3D

ΥΓ τι εννοείς να μην παραθέτω όλο το κείμενο

 

Το arc txt το γνωρίζω απλά σε αυτό που θέλω να κάνω είναι ετικέτα που τυλίγει το αντικείμενο ρίξε μια ματιά στη φώτο

large.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, giobarista said:

 

πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάτι.

Αυτο που θες ειναι σε 3D ή σε 2D?

Υπάρχει δεύτερο αντικείμενο 3D κτλπ?

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, bilya63 said:

πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάτι.

Αυτο που θες ειναι σε 3D ή σε 2D?

Υπάρχει δεύτερο αντικείμενο 3D κτλπ?

Καλησπέρα. Αυτο που θέλω είναι 3D. Σκέψου ότι εγώ έχω σχεδιάσει το μπουκάλι και θέλω φτιάξω όλη την ετικέτα με τα κείμενα της και να τυλίγει το μπουκάλι. Μια surface που θα τυλίγει το μπουκάλι μπορώ να κάνω, η ερώτησή μου είναι πως θα φτιάξω τα κείμενα στην ετικέτα.

 

 Σκεφτείτε ότι όπου γράφει HARIO το έχω κάνει σαν ένα solid ενώ θα ήθελα να είναι και να φαίνεται σαν αυτοκόλλητο

syphon complete RR.dwg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giobarista said:

 Σκεφτείτε ότι όπου γράφει HARIO το έχω κάνει σαν ένα solid ενώ θα ήθελα να είναι και να φαίνεται σαν αυτοκόλλητο

syphon complete RR.dwg 1 MB · 2 downloads

αυτο δεν γίνεται σε autocad με απλό text. Αν δεν κανω λάθος το 3ds max εχει επιλογές τέτοιες. 

Το καλύτερο ειναι να φτιάξεις 1:1 αυτό που θες σε photoshop ή αλλο πρόγραμμα κ να το εισαγεις ως υλικό στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ AUTOCAD ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΣ, ΚΑΘΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται. Διόρθωσε το κείμενό σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.