Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση, ΑΘ, κουφώματα με πλήρη μελέτη.


Hei

Recommended Posts

52 λεπτά πριν, georges81 said:

εγώ θα πρότεινα την μόνωση, δεδομένου οτι η διαφορά τιμής είναι μικρή στο θερμομωνωτικό υλικό, κ εάν δν  έχεις θέματα λόγω των επιπλέον cm να πας σε χοντρότερη, ίσως 10ρα too much για ελλάδα? μπορεί αλλά είπαμε η διαφορά είναι μικρη. Κ μιας κ είσαι σε μονοκατοικία βάλε στα πλάνα σ αργοτερα φωτοβολτικό με συμψηφισμό, ανάλογα με τα kw που καις. θα το δεις στη πορεια.

Μόνωση σε όλη την ταράτσα εννοείς; 

Λόγω του ότι θα κατασκευαστεί στέγη την αποφύγαμε. Και για μείωση κόστους βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να μην πω ψέματα, αλουμινίου θέλω. 

Όμως σε αντίστοιχα χαρακτηριστικά με pvc το κόστος εκτοξεύεται. 

Σκέφτομαι να κάνω εκπτώσεις στην απόδοση και να θυσιάσω ένα καλύτερο pvc για ένα χειρότερο αλουμινίου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου overkill....το αντίθετο λέω!

Με την Α.Θ. μπορείτε να έχετε κλιματισμό σε όλο το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να μην βάλω εννοείς. Μάλιστα. 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια σειρά αλουμινίου που να είναι αποδοτικά για το μέρος που μένω και να μην είναι πανάκριβα; 

Να πιάνουν τα στάνταρ ενεργειακής απόδοσης δηλαδή. 

Οι διαστάσεις μου είναι στο πρώτο ποστ. 

Μου πρότειναν 57 σειρά της elvial.  

Edited by Hei
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Hei said:

.....

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια σειρά αλουμινίου που να είναι αποδοτικά για το μέρος που μένω και να μην είναι πανάκριβα....

Αποφεύγουμε να προτείνουμε εταιρίες διότι είναι διαφήμιση.

 

Μιλάς με τον τεχνικό σου σύμβουλο μηχανικό ή με Αλουμηνας εμπιστοσύνης σου

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Hei said:

Μόνωση σε όλη την ταράτσα εννοείς; 

Λόγω του ότι θα κατασκευαστεί στέγη την αποφύγαμε. Και για μείωση κόστους βέβαια. 

εννοω οπου λες 8 αρα γραφιτουχα να βαλεις 10ρα η διαφορα ειναι μικρη. το κοστος δν ειναι στο μονωτικο υλικο αλλα στα υπολοιπα.

Η στεγη δε νμζ να προσφερει θερμομονωση αλλα υγρομονωση οι απο πανω βεβαια ειναι πιο ειδικοι να σ προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τους αποδεκτους συντελεστές Uw Ug για την περιοχή μου ώστε να πετύχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα σε αλουμίνιο; 

Θέλω να πάρω ακριβείς τιμές για αλουμίνιο.

Οι διαστάσεις μου είναι στο πρώτο ποστ. 

Για 4 μπαλκονοπορτες παίρνω προσφορά 700€/μία για pvc με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα. 

Δεν χρειάζεται να πετύχω τους συντελεστές του pvc, απλά να έχω αποδεκτό αποτέλεσμα σε αλουμίνιο. 

Edited by Hei
Link to comment
Share on other sites

KOITA στο εξοικονομω ετσι κ αλλιως θα επιδοτηθεις αναλογα με το συντελεστη μονωσης του συστηματος ολου(πλαίσιο+υαλοπίνακας) οπ'οτε θα πρέπει να ζητήσεις το υ ολόκληρου του συστήματος. Τώρα όσο καλύτερο φυσικά θα έχει ωφέλεια στο μελλον, οπότε ότι καλύτερο σε παίρνει η τσέπη σ και κρίνεις οτι έχει καλύτερησχέση απόδοσης/τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.