Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση, ΑΘ, κουφώματα με πλήρη μελέτη.


Hei

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Σε μονοκατοικία 120τ.μ. κατασκευής 1975 έχω αποφασίσει για εξωτερική θερμομόνωση, αντλία θερμότητας και κουφώματα PVC.

Δεν πήγα σε αλουμινίου, καθώς το κόστος εκτοξεύεται.

Η κατοικία βρίσκεται Αν. Μακεδονία σε μέρος με πολλή υγρασία, τσουχτερό κρύο τον χειμώνα, εκτεθειμένο πλήρως στον καυτό ήλιο του καλοκαιριού.

Αυτή τη στιγμή έχω ξύλινα κουφώματα που μπάζουν από παντού, μούχλα από υγρασία στους τοίχους κάτω από το δώμα, καμία εξωτερική μόνωση και ταράτσα.

Το πιο πιθανό είναι να γίνει και στέγη, οπότε δεν θα γίνει θερμομόνωση όλης της ταράτσας, μόνο του δώματος.

Ο πολιτικός μηχανικός που έφερα, που είναι και ενεργειακός επιθεωρητής, πραγματοποίησε την μελέτη και ιδού οι προτάσεις του.

Θα ήθελα μια ειλικρινή αξιολόγηση των προϊόντων, άνευ τιμής.

Όπου θεωρείτε ότι υπάρχει καλύτερη λύση, παρακαλώ διατυπώστε την.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κουφώματα:

PVC προφίλ KÖMMERLING 76MD 2πλοί ενεργειακοί υαλοπίνακες Solar More, Υάλωση 4-15-5solar με Argon , 3 Λάστιχα και δυνατότητα τριπλού ενεργειακού υαλοπίνακα κατ’ επιλογη, Θερμομόνωση: Uf 1,00 W/ m2K βασική έκδοση, Ηχομόνωση μέχρι Rw=48 dB κατά DIN EN ISO 140-3, Αντιδιαρρηκτική προστασία μέχρι RC2 σύμφωνα με DIN V ENV 1627, Ανεμοδιαπερατότητα κατά DIN EN 12207 Κατηγορία:4, Υδατοδιαπερατότητα κατά DIN EN 12208 Κατηγορία:9Α, Αντοχή σε ανεμοπίεση κατά DIN EN 12210 Κατηγορία:C5/B5, Μηχανική αντοχή κατά DIN EN 13115 Κατηγορία: 4, Λειτουργικότητα στο χρόνο κατά DIN EN 12400 Κατηγορία: 3. κτλ.……
A/A Περιγραφή Διαστάσεις (πλάτος x ύψος)

Προφίλ/ Συνδυασμοί

Υάλωση

Uf (W/m^2K) Επιφάνεια Πλαισίου (m^2)

Ug (W/m^2K) Επιφάνεια Τζαμιού (m^2)

Ονομαστική Αξία Uw
76 MD 76171-76271

Υάλωση 4-15-5solar με Argon 1,1

0,783

1,143

1,1

1.38 (W/m^2K)

2 ΔΙΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΑΝΑΚΛΙΝΟΜΕΝΟ 1366 mm x 2210 mm
A/A Περιγραφή Διαστάσεις (πλάτος x ύψος)

Προφίλ/ Συνδυασμοί

Υάλωση

Uf (W/m^2K) Επιφάνεια Πλαισίου (m^2)

Ug (W/m^2K) Επιφάνεια Τζαμιού (m^2)

Ονομαστική Αξία Uw
76 MD 76171-76271

Υάλωση 4-15-5solar με Argon 1,1

1,096

1,923

1,1

1.36 (W/m^2K)

3 ΔΙΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΑΝΑΚΛΙΝΟΜΕΝΟ 1376 mm x 2190 mm
A/A Περιγραφή Διαστάσεις (πλάτος x ύψος)

Προφίλ/ Συνδυασμοί

Υάλωση

Uf (W/m^2K) Επιφάνεια Πλαισίου (m^2)

Ug (W/m^2K) Επιφάνεια Τζαμιού (m^2)

Ονομαστική Αξία Uw
76 MD 76171-76271

Υάλωση 4-15-5solar με Argon 1,1

1,091

1,923



Θερμομόνωση εξωτερική :

 Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης στα εξωτερικά δομικά στοιχεία κελύφους σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα (τοιχοποιίες, φέρον οργανισμός) αποτελούμενη από θερμομονωτικές πλάκες τύπου EPS80+ γραφιτούχας πολυστερίνης με μέσο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ=0,031 W/(m K) στους 20°C και πάχους 8εκ. ώστε ο μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας αυτών να είναι U ≤ 0,38 W/(m2 K), αντιαλκαλικό πλέγμα 160gr., πλαστικά παρεμβύσματα αντισεισμικής λειτουργίας και επικάλυψη με συνθετικό έγχρωμο ινοπλισμένο επίχρισμα.

Τοποθέτηση θερμομόνωσης στο δώμα πάνω από το οροφοδιαμέρισμα αποτελούμενη από θερμομονωτικές πλάκες τύπου EPS80+ γραφιτούχας πολυστερίνης με μέσο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ=0,031 W/(m K) στους 20°C και πάχους 8εκ. ώστε ο συνολικός μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας αυτών να είναι U ≤ 0,40 W/(m2 K), [εναλλακτικά για μεγαλύτερη αντοχή και καλύτερη βατότητα της μόνωσης προτείνεται εξηλασμένη πολυστερίνη π.χ. FIBRAN] αφρός-κόλλα πολυουρεθάνης χαμηλής διόγκωσης θερμομονωτικών πλακών, πλαστικά βύσματα στήριξης όπου απαιτείται. Για την προστασία της θερμομόνωσης του δώματος και για την υγρομόνωση του οροφοδιαμερίσματος προτείνεται επικάλυψη αυτής με κεραμίδια υπό κλίση.



Αντλία Θερμότητας:

LG Therma V R32 Α+++ Monobloc ισχύος 14KW μονοφασική μοντέλο HM141M.U33 μεσαίων θερμοκρασιών. Min -25°C, Max 65°C.

 

Edited by Hei
Link to comment
Share on other sites

Μελέτη θερμικών απωλειών είναι απαραίτητη, πριν από όλα τα άλλα, και αυτή την κάνει μηχανολόγος μηχανικός.

Ο μηχανολόγος επίσης θα ελέγξει και τα θερμαντικά σώματα ή τα FCU που πρέπει να εγκατασταθούν, αν θέλετε και ψύξη.

Αφού γίνει η μελέτη θερμικών απωλειών, θα πρέπει να ελεγχθεί αν η απόδοση της Α.Θ. (όχι η ονομαστική, αλλά σε συνθήκες της πιό κρύας μέρας στην περιοχή σας), καλύπτει της απαιτήσεις του σπιτιού σας.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 

Παρακαλώ και μια γνώμη για τα υπόλοιπα αναφορικά με την ποιότητα των προϊόντων και αν μπορώ να πάω σε κάτι καλύτερο. 

Να διευκρινίσω κάτι.

Έχω ενταχθεί στο Εξοικονομω. 

Δήλωσα τον μέγιστο προϋπολογισμό (25000€) και έχω 50% επιδότηση. 

Οπότε, θέλω να βάλω από την τσέπη μου 12500€ κάνοντας τις παρεμβάσεις που ανέφερα συν ένα κλιματιστικό. 

Είπα στον μηχανικό να αναλάβει τα πάντα και να του δώσω το συμφωνηθεν 50% που μου αναλογεί.

Τα υπόλοιπα 12500 θα τα αναλάβει αυτός με τους συνεργάτες του.

Άρα εγώ κάνω παρεμβάσεις των 25000€. Σωστά; 

Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος;;; 

Γιατί του είπα να βγάλει συνολική κατάσταση με το ποσό που δίνω εγώ από την τσέπη μου, δηλαδή 12500€ και όχι το σύνολο των 25000€, ώστε μετά να περιμένω να πάρω τα υπόλοιπα από τους προμηθευτές.

Υ. Γ. Η πρώτη μου επιλογή ήταν κουφώματα αλουμινίου, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω στο κόστος. 

Έχω ζητήσει και τιμές για αλουμινίου και περιμένω απάντηση. 

Επίσης, δεν θα μπλέξω με δανεισμό. 

Edited by Hei
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Hei said:

Γιατί του είπα να βγάλει συνολική κατάσταση με το ποσό που δίνω εγώ από την τσέπη μου, δηλαδή 12500€ και όχι το σύνολο των 25000€, ώστε μετά να περιμένω να πάρω τα υπόλοιπα από τους προμηθευτές.

Εσείς θα βάλετε το 50% του προϋπολογισμού αλλά δεν θα πάρετε τίποτα απο το πρόγραμμα, το υπόλοιπο 50% του προϋπολογισμού (25000€) θα το επιδοτήσει το πρόγραμμα που θα κατατεθούν στους λογαριασμούς των προμηθευτών/εργολάβων.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. 

Οπότε κατάλαβα σωστά.

Οι παρεμβάσεις που θα κάνω κοστίζουν 25000 αλλά εγώ βάζω το ποσό που μου αναλογεί from Day one.

Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο μηχανικός με τους προμηθευτές.

Ειδάλλως θα έπρεπε να βάλω το 100% και έπειτα ΕΓΩ να κανονίσω τα επιστρεφομενα με τους προμηθευτές.

Μου έφυγε ένα βάρος. 

Στο θέμα μας.

Δυστυχώς δεν θα έρθει κάποιος μηχανολόγος. 

Ο πολιτικός μηχανικός τα ανέλαβε όλα. 

Αυτός βγάζει μελέτη. 

Δεν είναι qualified θεωρείτε; 

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα καλύτερη, πάντα υπάρχει, αλλά παίζει ρόλο το οικονομικό.

΄Ομως, για να το πώ με παράδειγμα, τι να σας κάνει μία Ρόλς Ρόϊς αν θέλετε να κουβαλήσετε ένα φορτίο 1 τόνου.

Είναι απαραίτητη μία μελέτη θερμικών απωλειών, όπως προείπα, και αυτό είναι δουλειά μηχανολόγου μηχανικού.

Άλλωστε οι μελέτες επιδοτούνται και αυτές. Είναι μέγα λάθος η έλλειψη μηχανολόγου σε τέτοιας έκτασης επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα και ο μηχανολόγος συνεργάτης του θα κάνει την μελέτη. 

Αλλά έως τώρα, εμπειρικά, μου έδωσε αυτές τις δυνατότητες με 12500.

Φουλ έξτρα με τη συμμετοχή μου στο 50% και τίποτα περισσότερο, με τα ανωτέρω (ΑΘ με μποιλερ, κουφώματα PVC ενδεχομένως και με χρώμα και εξωτερική θερμομόνωση συν κλιματιστικό).

Συμπεριλαμβάνονται όλες οι εργασίες και εγκατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα την μόνωση, δεδομένου οτι η διαφορά τιμής είναι μικρή στο θερμομωνωτικό υλικό, κ εάν δν  έχεις θέματα λόγω των επιπλέον cm να πας σε χοντρότερη, ίσως 10ρα too much για ελλάδα? μπορεί αλλά είπαμε η διαφορά είναι μικρη. Κ μιας κ είσαι σε μονοκατοικία βάλε στα πλάνα σ αργοτερα φωτοβολτικό με συμψηφισμό, ανάλογα με τα kw που καις. θα το δεις στη πορεια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, antloukidis said:

Α.Θ. και κλιματιστικό ???

Ίσως είναι overkill αλλά το κλιματιστικό είναι το ελάχιστο κόστος. Δεν είναι κακό να υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.