Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταβίβαση διαμερίσματος με μικροτερη διασταση <5% και εμβαδόν εντός του 2%.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Διαμέρισμα Ισογείου αποτυπώθηκε σήμερα και βρέθηκαν τα εξής :

1) επιφάνεια αποτύπωσης 49,60τμ (επιφάνεια συμβολαίου 50τμ - απόκλιση εντός του 2%)

2) πλευρά-μήκος διαμερίσματος πρόσοψης προς δρόμο βρέθηκε 3,70μ (μήκος της ίδιας πλευράς στο σχέδιο οικ. αδειας 4,05μ - η απόκλιση < 5% διάστασης αλλά σε εμβαδόν < 2%). Ο λόγος που η μείωση της πλευράς δεν δίνει διαφορά εμβαδού είναι ότι η πλευρά αυτή κάνει σπάσιμο στο 1/3 του βάθους και μετά συνεχίζει όπως στο σχέδιο (στην ουσία ο κοινόχρηστος διάδρομος πολυκατοικίας έχει μετατοπισθεί κατά 35cm προς το διαμέρισμα "τρώγοντας" μικρή λωρίδα).

Προφανώς από τα παραπάνω συνάγεται ότι δεν έχω υπέρβαση δόμησης.

Προσπαθώ να βρω αν πρέπει να δηλωθεί ως διαμερίσματωση ή κάπως αλλιώς, ή ως κατηγορία 3 (μαλλον δεν είναι σωστό καθώς αφενός δεν έχω υπέρβαση αύξηση μήκους πλευράς αλλά μείωση, αφετέρου η διαφορά είναι > 5%) ή ως αναλυτικός προϋπολογισμός. Σε κάθε περίπτωση αν και δεν έχω υπέρβαση ή αύξηση διαστάσεων, θεωρώ ότι πρέπει να το δείξω, τόσο επειδή η διαφορά είναι >2% όσο και για να γνωρίζει ο αγοραστής την πραγματικότητα, χωρίς να δημιουργήσω όμως και πρόβλημα στη μεταβίβαση.


Παρακαλώ για κάποια γνώμη σας.
Link to comment
Share on other sites

1. το 2% αφορα κτιριο και οχι ΟΙ.

2. Η επεκταση κοινοχρηστων σε ΟΙ δεν εμποδιζει την εκδοση βεβαιωσης. Επιτρεπεται η μεταβιβαση, με σχετικη σημειωση στις παρατηρησεις.

Κατα την ΗΤ θα διορθωθει η επεκταση αυτη, που αφορα "συνολικα" τα  κοινοχρηστα ολης της οικοδομης.

3. Δεν εχεις ΔΔ.

[Αντιθετα με οσα -όψιμα  και καθυστερημενα και εσφαλμενως  - αναφερει η εγκ. 2...εδω:

διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης. Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98."]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά παραπάνω, η διαφορά στο μήκος της πλευράς είναι μεγαλύτερη >5% της αντίστοιχης διάστασης της Ο.Α. και σαν μήκος μικρότερο από της Ο.Α., γι αυτο το λόγο θεώρησα ότι θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ρυθμιστεί.

Θεωρείτε λοιπόν, ότι μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση με απλή σημείωση - παρατήρηση?   

Link to comment
Share on other sites

εφοσον προκειται για επεκταση κοινοχρηστων σε βαρος μιας ΟΙ,

τοτε δινεις βεβαιωση

Στο αρθρο 83/β  για το μεγαλυτερο οριζει ο νομος "μη συμπεριλαμβανομενων των κοινοχρηστων"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.