Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολλαπλό άνοιγμα αρχείων


topodim

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας. Έχω χρόνια προβλήματα συμβατότητας με προγράμματα και windows τα οποία τώρα που αναγκάστηκα να ασχοληθώ πιστεύω οτι τα έλυσα σχεδόν όλα. Είχα παλιά το LAND DEVELOPMENT R3i το οποίο καθόταν μόνο επάνω σε windows xp και ταυτόχρονα το toporest 2004 και την ταχυμετρία που "κάθονταν" επάνω τους με κλειδί hasp. Έκανα την αναβάθμισή τους σε 2007. Δεν μπορούσα λοιπόν να φύγω σε άλλα windows ή προγράμματα. Πρίν δύο χρόνια έκανα προσπάθεια με win 2010 σε ένα φοβερό μηχάνημα με επεξεργαστή i7-μνήμη 16gb-κάρτα γραφικών 6gb κτλ αλλά χρειαζόταν αναβάθμιση του toporest σε 2017 που πάλι έκανα(το οποίο δουλεύει πλέον με lisence key και όχι με hasp-κλειδί) αλλά και πάλι αυτό χρειαζόταν το civil 3d 2018 ή νεότερο, γι'αυτό το παράτησα άν και τα πλήρωσα όλα. Πριν 2-3 ημέρες έκανα δοκιμή και έβαλα σε έναν νέο ssd τα windows 7 pro 64bit και από σύμπτωση, ενώ στις απαιτήσεις δεν μπορεί να καθίσει το land development 2009 που πήρα, τελικά κάθισε. Έτσι ενώ πλήρωσα την αναβάθμιση κράτησα την προηγούμενη με το hasp. Δουλεύει καλά αλλα επειδή έχει νέο επεξεργαστή δεν είναι συμβατός με τα windows update των win 7 και μου βγάζει μήνυμα αδυναμίας ενημερώσεων γι'αυτόν τον λόγο. Αυτό όμως που με ταλαιπωρεί στην εργασία είναι ότι όταν θέλω να ανοίξω τουλάχιστον δύο τοπογραφικά αρχεία για να κάνω copy στο πρώτο και paste to original coordinates στο δεύτερο, μόλις προχωρώ στην εντολή μου κλείνει αυτόματα το ένα. Έχετε καμιά λύση ειδικά στο άνοιγμα πολλών αρχείων?(Στις προηγούμενες εκδόσεις άνοιγα ή το καθένα ξεχωριστά στo land 2009 ή με επικάλυψη στο autocad 2007). Συγνώμη που σας κούρασα. Ευχαριστώ

Screenshot_2.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.