Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Yπερβαση στα τμ διαμερισματος απο κατασκευης.


Recommended Posts

Καλησπερα..Πουλαω ενα ρετιρε κατασκευης 1976 .Σε οτι χαρτι  και σχεδιο υπαρχει πολεοδομια,συσταση οριζοντιου,συμβολαια,ΔΕΗ κτλπ το διαμερισμα φαινετε 86 τμ ...Αμ δε...Το μετρισε μηχανικος και βρηκε οτι ειναι 95.80 .Υπαρχει δλδ υπερβαση και ειναι απο κατασκευης αυθαιρεσια του μηχανικου που εχτησε την πολυκατικια το 76 και δεν το ξεραμε...Φυσικα ο αγοραστης που εχω βρει αρχιζει να κολαει στην αγορα γιατι δεν ξερουμε κατα ποσο μπλεκει το ολο θεμα...Βρηκαμε οτι τα 8 τμ ειναι ενας τοιχος που βγαινει πιο εξω στην αυλη χωρις να παραβιαζει κοινοχρηστος χωρους,αλλα ενα μικρο κομματι 1-2 τμ μπαινει στο διαμερισμα του διπλανου που φυσικα επηδει τα διαμερισματα ειναι 2 ρετιρε και εχει κανει και στα 2 ταρζανιες αυτος που εφτιαξε την πολυκατοικια,δεν ξερει και αυτος θεωρω τιποτα....Τι κανω;; Μπορει να διευθετηθει;;; Κολαει το συμβολαιο;; Πρεπει να γινει νεα συσταση οριζοντιου;; Και αν ναι αν ενας απο ολους στην πολυκατοικια δεν σε γουσταρει και δεν υπογραψει τι κανεις;;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, laxanos said:

Θα απευθυνθείς σε μηχανικό. Αυτός ξέρει να στο λύσει και θα στο λύσει.

ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν ειναι θεμα δικο του,οτι μπορει να διευθετηθουν τα 10τμ αλλα δεν μπορει να ξερει αν η συμβολαιογραφος θα προχωρισει στην μεταβηβαση απο την στιγμη που δεν θα εχει γινει αλλαγη στην συσταση οριζοντιου. Αλλοι συμβολαιογραφοι λεει προχωρουν,αλλοι οχι...Πανω σε αυτο θελω να μαθω τι παιζει.Αν χρειαστει αλλαγη συστασης και ενας απο τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας πει οχι,τι κανω;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Nα απευθυνθείτε, με όλα τα επιμέρους στοιχεία που έχετε (εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της ΟΑ, τίτλους ιδιοκτησίας) σε άλλον μηχανικό και θα σας το λύσει πάρα πολύ εύκολα! Από εδώ δεν θα βρείτε λύση....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Nα απευθυνθείτε, με όλα τα επιμέρους στοιχεία που έχετε (εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της ΟΑ, τίτλους ιδιοκτησίας) σε άλλον μηχανικό και θα σας το λύσει πάρα πολύ εύκολα! Από εδώ δεν θα βρείτε λύση....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Παντελης Κορφιας said:

ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν ειναι θεμα δικο του,οτι μπορει να διευθετηθουν τα 10τμ αλλα δεν μπορει να ξερει αν η συμβολαιογραφος θα προχωρισει στην μεταβηβαση απο την στιγμη που δεν θα εχει γινει αλλαγη στην συσταση οριζοντιου.

Αλλοι συμβολαιογραφοι λεει προχωρουν,αλλοι οχι..

.Πανω σε αυτο θελω να μαθω τι παιζει.Αν χρειαστει αλλαγη συστασης και ενας απο τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας πει οχι,τι κανω;

Δυστυχώς, αυτη ειναι η υποβαθμιση/απαξιωση/υποτίμηση του ρολου του μηχανικου  στις διαδικασίες τακτοποιησης

Να αναλαμβανουν όλο το φασμα των εργασιων οι μηχανικοί και την εξ αυτων  κόπο και  ευθύνη,

απειλούμενοι με ποινές και προστιμα σε περιπτωση λαθών,

και να ερχονται "μερικοι" συμβολαιογραφοι ως "προσθετος υπερελεγχος", να "ερμηνευουν" τις διαταξεις του νόμου

και να  "απορρίπτουν" τη δουλειά του μηχανικού, με το ετσι θελω.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

Δυστυχώς, αυτη ειναι η υποβαθμιση/απαξιωση/υποτίμηση του ρολου του μηχανικου  στις διαδικασίες τακτοποιησης

Να αναλαμβανουν όλο το φασμα των εργασιων οι μηχανικοί και την εξ αυτων  κόπο και  ευθύνη,

απειλούμενοι με ποινές και προστιμα σε περιπτωση λαθών,

και να ερχονται "μερικοι" συμβολαιογραφοι ως "προσθετος υπερελεγχος", να "ερμηνευουν" τις διαταξεις του νόμου

και να  "απορρίπτουν" τη δουλειά του μηχανικού, με το ετσι θελω.

 

και αυτο εγινε..Μιλησε ο μιχανικος που εχω με τους συμβολαιογραφους (που εκπροσωπουν εταιρια που πουλαει ακινητα σε Κινεζους και κινεζοι ειναι οι αγοραστες) και του ειπαν δεν μας ενδιαφερουν οι οποιες υπερβασεις αφορουν μη κοινοχρηστους χωρους εκει που κολανε ειναι στο 1.5 μετρο (3τμ περιπου) που μπαινει ενας τοιχος μου προς το διαμερισμα του διπλα (του τρωω 3τμ δλδ)...Τα παιδια επανω λενε να βρω αλλον μηχανικο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ψεμα θα μπορουσε να μου πει πανω σε ολα αυτα ο μιχανικος που εχω για να βγαλει πχ παραπανω λεφτα; Ποσο κακος μιχανικος να ειναι οταν απλα σου λεει ''ρε φιλε μπαινεις μεσα στον αλλον 1.5 μετρο και αυτο δεν το δεχετε ο συμβολαιογραφος'' ;;; Να βαλω και αλλο μηχανικο οκ δεκτον...αλλα τι θα αλλαξει;;;;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση αγαπήτέ να κάνετε συμβόλαιο χωρίς τροποποίηση της σύστασης. Η αύξηση των τετραγωνικών του διαμερίσματος πρέπει κάπως να δικαιολογηθεί. Και ο μόνος τρόπος (αν δεν έχετε υπέρβαση σε χώρο αποκλειστικής χρήσης δικής σας) είναι η τροποποίηση της σύστασης...

Εγώ δεν θα ήμουν σίγουρος ούτε για την αυλή που λέτε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ειναι δική σας η αυλή με  βάση την σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, salpigoal said:

Δεν υπάρχει περίπτωση αγαπήτέ να κάνετε συμβόλαιο χωρίς τροποποίηση της σύστασης. Η αύξηση των τετραγωνικών του διαμερίσματος πρέπει κάπως να δικαιολογηθεί. Και ο μόνος τρόπος (αν δεν έχετε υπέρβαση σε χώρο αποκλειστικής χρήσης δικής σας) είναι η τροποποίηση της σύστασης...

Εγώ δεν θα ήμουν σίγουρος ούτε για την αυλή που λέτε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ειναι δική σας η αυλή με  βάση την σύσταση?

ναι το αυλη ειναι λαθος δικο μου...μιλαμε για μπαλκονι διαμερισματος ρετιρε..Τα 10τμ ειναι υπερβαση κατασκευαστη απο την αρχη της οικοδομης οχι δικια μου..Ο πατερας μου το 1976 αγορασε απο τα μπετα το διαμερισμα,και τα σχεδια που ειχε καταθεσει αυτος που σηκωσε την οικοδομη ελεγαν 86 τμ...Τωρα που θελουμε να το πουλησουμε βλεπουμε οτι τελικα ειναι 95,80 και οτι τα 10 αυτα τμ διαφορα ειναι τα 7 απο τοιχο προς το μπαλκονι (δεν μας πειραζει τακτοποιητε) και τα 3τμ απο τοιχο στο μπανιο που μπαινει 1.5 μετρο πιο μεσα στο διπλα διαμερισμα (ειναι 2 τα ρετιρε πλατη-πλατη 6ου οροφου)....Το να αλλαξω μηχανικο με σωνει σε κατι; Αν ναι να το κανω...Εχει λογο να με μπλεξει ο μηχανικος που εχω; Να εχει κανει κατι τοσο λαθος;; 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.