Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yπερβαση στα τμ διαμερισματος απο κατασκευης.


Recommended Posts

20 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

δεν την βλεπω την εικονα ρε Ιασωνα...Φτασαμε μετα απο τοσο κοπο να βρουμε αγοραστες να εχουμε αναγκη τα λεφτα να μη μπορουμε να κοιμηθουμε το βραδυ και να κολαμε για 3 ****** τμ που δεν τα εκανα παρανομα εγω αλλα ο @@@@@ που εφτιαξε την πολυκατοικια πριν 50 χρονια.

 

20 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 Aπόσπασμα Ν.4495?2017: 

Νέα εικόνα (1).jpg

ναι οκ...αυτο για τα 7 που δεν ειναι σε κοινοχρηστο....Για τα 3τμ που μπαινω μεσα στο διαμερισμα του διπλα;;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Κορφιά,

Χωρίς να έχουμε:
-Σχέδια άδειας
-Ιδιοκτησιακό
-Σύσταση
-Αυτοψία 
όλη η συζήτηση εδω μέσα πιο πολύ θα σας μπερδέψει παρά θα σας λύσει το πρόβλημα.
Επίσης, πλην ελαχίστων, το φόρουμ είναι φόρουμ μηχανικών και όχι νομικών. Επομένως, πέραν
του Δημήτρη, οι γνώσεις του 95%+ των συμμετεχόντων στο φόρουμ είναι τεχνικές και όσον αφορά
τα αυθαίρετα περιορίζονται στο τι πως και αν ρυθμίζεται. Για το θέμα της μεταβίβασης πέραν του 
μηχανικού θα πρέπει να απευθυνθείτε και σε συμβολαιογράφο. 
 

Υ.Γ: Δυστυχώς δεν ειναι τόσο μονοσήμαντη η ευθύνη του άλλου του.... όπως λέτε, που κατασκεύασε τότε την οικοδομή.
Αυτό μπόρω να σας το διαβεβαιώσω απο την εως τώρα αυθαίρετη εμπειρία μου. 
Υ.Γ2: 90% χρειάζεται τροποποίηση σύστασης. Αλλά όπως σας είπα στα προηγούμενα αν δε γίνουν όλα τα παραπάνω τότε....
Υ.Γ3: Δεν κατηγόρησε κανείς τον μηχανικό που απευθυνθήκατε. Απλά εφόσον έχετε ενδοιασμό μπορείτε να απευθύνεται και σε άλλον
πιο εμπειρο(?) διαβασμένο(?). 
 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 Aπόσπασμα Ν.4495?2017: 

Νέα εικόνα (1).jpg

επειδη παιρνουμε διαφορετικες πληροφοριες απο τον Παντελή,

εχουμε:

α] αυθαιρετη επεκταση  σε τμημα αποκλειστικης χρησης ...τακτοποιειται με το 98 παρ. 8.

-εχουμε 3 τμ.επαυξηση ενος διαμερισματος,  σε βαρος διπλανού.

Οπότε ή εχουμε διαμερισματωση, που αναφερει ο ιασονας

ή

 ή προκειται για "καταληψη"  σε διπλανο  διαμερισμα, οπότε δεν λυνεται το προβλημα  εδω... ...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Nα απευθυνθείτε, με όλα τα επιμέρους στοιχεία που έχετε (εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της ΟΑ, τίτλους ιδιοκτησίας) σε άλλον μηχανικό και θα σας το λύσει πάρα πολύ εύκολα! Από εδώ δεν θα βρείτε λύση....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimitris GM said:

επειδη παιρνουμε διαφορετικες πληροφοριες απο τον Παντελή,

εχουμε:

α] αυθαιρετη επεκταση  σε τμημα αποκλειστικης χρησης ...τακτοποιειται με το 98 παρ. 8.

-εχουμε 3 τμ.επαυξηση ενος διαμερισματος,  σε βαρος διπλανού.

Οπότε ή εχουμε διαμερισματωση, που αναφερει ο ιασονας

ή

 ή προκειται για "καταληψη"  σε διπλανο  διαμερισμα, οπότε δεν λυνεται το προβλημα  εδω... ...

 

Δημητρη μου;; Ειμαι 10τμ στο συνολο πανω απο οσο πρεπει... τα 7τμ ειναι απο εναν τοιχο που βγαινει στο μπαλκονι μου χωρις να επιρεαζει κανεναν και μπορει ευκολα να διευθετηθει,και τα 3τμ ειναι απο αλλον τοιχο μεσα στο σπιτι που και αυτος απο κατασκευης τρωει 1.5 μετρο στο συνολο του απο την διπλανη μεσοτοιχια.Με λιγα λογια αν υποθεσουμε οτι στα σχεδια λεει ''μπανιο= 20τμ'' ε το δικο μου ειναι 23τμ γιατι ο τοιχος μου ειναι πιο μεσα προς τον διπλα. Το ολο προβλημα ειναι το κατα ποσο για αυτο πρεπει να γινει συσταση νεας οριζοντιου,αν μπορει να διευθετηθει και να περασει απο τους συμβολαιογραφους χωρις να γινει νεα συσταση,η αν μπορω να το κανω μονομερος...Με γνωμονα οτι εναι απο το χτησιμο της πολικατικιας και οχι δικια μου παραβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.