Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κρακαρίσματα σε στόκο πλακιδίων


harristheo

Recommended Posts

17μ Χ 3.30μ .....

και αυτό διότι όπως ανέφερα είναι 5ος όροφος ( με οπισθοχώρηση )

 

τροχό τον φοβάμαι πολύ και λόγω της μεγάλης επιφάνειας αλλά και κυρίως λόγω της κούρασης του μάστορα...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να καταλαβω....Εννοεις να δουλευει ο δισκος..??Να ειναι στο ρευμα...??? Για να γινει αυτο ή πρεπει ο αρμος να ειναι 1εκ ή ο μαστορας να εχει χερι νευροχειρουργου...Δεν υπαρχει περιπτωση να βαλλεις το δισκο στον αρμο για να κοψεις το στοκο και να μην κανεις αχρηστα τουλαχιστον τα μισα πλακακια..Ειναι αδυνατον...Δεν νομιζω οτι μπορει να γινει αυτο...Στο απειροελαχιστο να φυγει ο δισκος θα κοψει και το μισο πλακακι...Εχεις δει να γινεται κατι τετοιο στην πραξη???

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο το έχω δει...αλλά το έχω κανει κιόλας

υπάρχουν δίσκοι πού λεπτοι (διαμαντόδισκοι) ποθ έχοθν πάχοσ 2χιλιοστά και χωράνει σε 3 χιλιοστα αρμο και πάνω. βέβαια αυτό έγινε για 3-4 πλακάκια ποθ είχαν στραβοτοποθετηθεί.

για όλους τους αρμούς είναι απίθανο να τα καταφέρει.

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι υπαρχουν τετοιο δισκοι...Αλλα ποσο ευκολο ειναι ο μαστορας να κραταει το δισκο σε ευθεια και να μη χαλασει τα πλακακια???Για 3-4 πλακακια που λες οτι ειχαν μπει στραβα, υποθετω πως βγηκαν και μπηκαν καινουρια ετσι???Αρα δεν τον ενοιαζε αν τα χαλασει..Σε 3χιλ αρμο δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο χωρις να δημουργησεις προβλημα..Μιλαμε οτι πρεπει να πηγαινεις με μισο χιλιοστο αερα σε καθε πλευρα του δισκου...Λιγο να σου φυγει κ να τροχισεις την πλευρα του πλακιδιου, πρεπει να το βγαλλεις και να βαλλεις καινουριο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν χρησιμοποιήσεις μικρό κόφτη με ρυθμιζόμενες στροφές και δισκάκι μαρμάρου

δεν υπάρχει πρόβλημα. Οταν βυθίσεις το δίσκο δεν κόβει πλαγιομετωπικά και η αντίσταση του στόκου είναι μηδαμινή εν σύγκριση με το πλακάκι όποτε πάει μόνο του. Και τι πάει να πει θα κουραστεί ο μάστορας? αυτά είναι αστεία πράγματα το θέμα είναι να γίνει δουλειά χρονοδιαγράμματα δεν βάζουμε

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρημενος στοκος δεν ειναι τοσο μαλακος....Δεν κοβει πλαγιομετωπικα αλλα δεν μπορεις να εχεις ακριβεια μισου χιλιοστου πως να το κανουμε δλδ...Δεν υπαρχει περιπτωση σε τοσα μετρα να μη χαλασεις τουλαχιστον το 10% το πλακιδιων..Στο εγγυομαι...Εγω στο σπιτι μου δεν θα το εκανα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ο κρακεταρισμενος στοκος ουσιαστικα θα διαλύεται. Με ολα τα παραπανω αυτη ειναι η αποψη μου εκ πειρας 35 ετη.εξαλου το κρακεταρισμα που αναφερει ο φιλος χαρι υπαρχει λιγο πολυ και στους σοβαδες, δεν ειναι τοσο φοβερο! .Τη δεκαετια του 70 η πλειοψηφια των πλακιδιων μπισκοτο ηταν κρακεταρισμενα απο κατασκευης και μεχρι σημερα δεν εχουν παρουσιασει προβλημα στη περιοχη της αττικης που βρισκομουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι υπαρχουν τετοιο δισκοι...Αλλα ποσο ευκολο ειναι ο μαστορας να κραταει το δισκο σε ευθεια και να μη χαλασει τα πλακακια???Για 3-4 πλακακια που λες οτι ειχαν μπει στραβα, υποθετω πως βγηκαν και μπηκαν καινουρια ετσι???Αρα δεν τον ενοιαζε αν τα χαλασει..Σε 3χιλ αρμο δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο χωρις να δημουργησεις προβλημα..Μιλαμε οτι πρεπει να πηγαινεις με μισο χιλιοστο αερα σε καθε πλευρα του δισκου...Λιγο να σου φυγει κ να τροχισεις την πλευρα του πλακιδιου, πρεπει να το βγαλλεις και να βαλλεις καινουριο..

 

συμφωνώ απόλυτα

------------

Καλησπέρα και παλι,

σήμερα το πρωί πήγα επί τόπου στο έργο με το παραπάνω πρόβλημα.

αυτό που είδα θα προσπαθήσω να σας περιγράψω:

όλοι ( 100% ) οι αρμοί έχουν κρακαρίσματα και εγκάρσια και διαμήκη. αυτό που μου προκάλεσε όμως την περιέργεια μου έιναι ότι τα διαμήκη κρακαρίσματα εμφανίζονται εκατερωθεν του αρμού και δεξια και αριστερα σε όλο το μήκος του αρμου με τρόπο που να φαντάζει ότι ο στόκος στον αρμό συρρικνώθηκε κατα μερικά χιλιοστά του χιλιοστού (ο αρμός ειναι 3άρης) αλλά αυτό που ακόμα περισότερο με κάνει να απορώ είναι ότι ο στόκος όσων αφορά το ύψος του ενώ θα έπρεπε να έιναι αν όχι στο ιδιο επίπεδο - ύψος με τα πλακάκια αυτός εχει πέσει και η στάθμη του είναι κατά 1 χιλιοστό χαμηλότερη από τα πλακίδια, έτσι ώστε όταν βλέπεις τα πλακίδια απο απόσταση και υπό γωνία να μοιάζουν ότι είναι αστοκάριστα!!!! (μιλάμε για τέτοια διαφορά)

ο πέλατης επναλαμβάνω έχει χρησιμοποιήσει καθαριστηκά duro stick , φιλκεραμ τζόνσον και karcher πιεστικό και καθαριστηκό (ίσως και άλλα που δεν μοθ έχει πει καθώς και άγρια σφουγγαράκια όπωσ μοθ είπε τύπου σκοτς μπράιτ. έχω την εντύπωση ότι η συρρίκνωση όφείλεται στα χημικα.....το χέρι του μάστορα δεν μπορεί να στοκ'αρει με τέτοιο τρόπο.

 

ψάχνω να βρώ το δίκιο μου συνάδελφοι - βοήθεια. τι να κάνω???

 

αυριο θα έχω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να εγινε με τα καθαριστηκα αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο...Ξερεις ποτε εμφανιστηκαν???Μετα τα χημικα ή απο πριν...Εγω μια εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι δεν εγινε καλο στοκαρισμα..Ηταν βαθης ο αρμος, ο μαστορας στοκαρε γρηγορα,δεν γεμισε ο αρμος και μετα την πηξη του στοκου αυτος συρρικνωθηκε...Αν ειναι σε τετοια κλιμακα που λες γτ δε δοκιμαζεις να ξαναστοκαρεις σε 1τμ δοκιμαστικα με αλλη μαρκα στοκου στο ιδιο χρωμα και να δεις αν πετυχει το στοκαρισμα..Δε χανεις τιποτα..μιση ωρα υποθεση ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι terry ότι εγώ πήγαινα σχεδον καθημερινά στο έργο και μεχρι ποθ ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να βάλει το ξυλινο δάπεδο όπου και σταμάτησα να πηγαινς για περιπου 1 μηνα

μετά αφού τελειωσε η τοποθέτηση του ξυλινου δαπέδου ξαναπήγα για να συντονίσω το συνεργειο ( μου) των ελαιοχρωματισμών. δεν παρατήρησα κάτι.

μόλις τελείωσαν όλα με ρώτησε πως θα μπορούσε να καθαρίσει όλα τα υπολέιματα από τα πλακίδια και του είπα. μεχρι που με φώναξε να δω τι εχει γινει.....

 

νομίζω οτι έγινε μετα τα καθαριστηκα...

 

τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.