Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολύ ψηλή καμινάδα - είναι παράβαση;


aware

Recommended Posts

Γεια σας, 

Σχετικά με κεραία κινητής που αδειοδοτήθηκε και μπήκε σε μονοκατοικία, τοποθετήθηκε αρον αρον μια "καμινάδα" περίπου ύψους 4 μέτρων και αναρωτιέμαι αν αυτό αποτελεί πολεοδομική παράβαση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aware said:

Γεια σας, 

Σχετικά με κεραία κινητής .......-----> μια "καμινάδα" περίπου ύψους 4 μέτρων ...

Άλλο ζήτημα η κεραία κινητής κι άλλο το μασκάρεμα με ψεύτικη καμινάδα.

 

Κεραία κινητής θέλει ειδική αδειοδότηση 

 

Γιατί ρωτάς? Αφορά πελάτη σου ή εσένα?

 

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το σχόλιο.

Είναι κεραία που ενοχλεί την περιοχή μου και εξ οσων γνωρίζω εχει άδεια.

Η ψευτικη καμινάδα όμως ΔΕΝ εχει άδεια προφανώς. Και προσπαθώ να βρω σε τι έχει υπάρξει πολεοδομική παράβαση. Αυτή η καμινάδα μου μοιάζει ως πολεοδομική παράβαση. Συμφωενείτε;

Edited by aware
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2019 at 6:13 ΜΜ, aware said:

....Αυτή η καμινάδα μου μοιάζει ως πολεοδομική παράβαση. ...

Συνάδερφε για να διαπιστωθεί και όχι απλά να μοιάζει κάποια κατασκευή ως πολεοδομική παράβαση θα χρειαστούν κι αλλα δεδομένα.

Πάρε από το αρχείο της ΥΔΟΜ της περιοχής σας στοιχεία από τον Φάκελο της τελευταία οικοδομικής άδειας για το ακίνητο.

Μη παραλήψεις και Διάγραμμα Κάλυψης ή Διάγραμμα Δόμησης αν είναι νέα οικοδομή για να ελέγξεις αν υπάρχει υπέρβαση του ιδεατού στερεού.

Φυσικά και Τομές αλλά και κατόψεις για να δεις τι προβλέπει.

Εάν προκύψουν υπερβάσεις πολεοδομικού χαρακτήρα στα εγκεκριμένα σχέδια τότε ναι θα είναι πολεοδομική παράβαση. Αν η υπο προϋποθέσεις πολεοδομική παράβαση έγινε μετά τον Ιούλιο του 2011 τότε θα έχει σοβαρό πρόβλημα. Αν έγινε πριν θα μπορούσε να αξιοποιήσει διατάξεις του 4495 για να κάνει τακτοποίηση (κι αυτό υπο όρους)

 

Συνοπτικά όπως καταλαβαίνεις δεν είναι απάντηση έτσι σκέτα νέτα ένα ναι ή ένα όχι με ελάχιστα εως ανύπαρκτα δεδομένα.

 

Πέραν αυτού υποθέτω θέλεις να έχεις καλό σήμα το κινητό σου και έχουμε ως δεδομένο ότι ολοι σας οι ενοχλημένοι έχετε κινητά.

Που θα μπουν οι κεραίες όμως για να έχετε έχουμε καλό σήμα?? Σε ταράτσα αλλουνού πιο μακριά?

Το ερώτημα αυτό φυσικά δεν αφορά μόνο εσένα αλλά όλους μας και εμένα μαζί.

Τέλος το οφφ τοπικ τμήμα.

 

Υ.Γ.

μη απαιτείς απάντηση με το "κανείς" διότι δεν είναι υποχρεωτικό και δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ με ζόρι να ανεβαίνουν τα θέματα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η οικία είναι παλιά και τακτοποιημένη το 2014 περί αυθαιρέτων. 

Η καπνοδόχος όμως τοποθετήθηκε φέτος.

Η ερώτησή μου αφορά το εάν είναι αποδεκτό πολεοδομικά μια καπνοδόχος να υπερβαίνει κατά πολύ το επιτρεπόμενο ύψος.

Δηλαδή, εάν σε περίπτωση κεραίας η Πολεοδομία ή η Αρχιτεκτονική Επιτροπή ΔΥΝΑΤΑΙ να εγκρίνει ύψος πέρα από αυτό του ΝΟΚ.

 

Ευχαριστώ!

Edited by aware
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aware said:

...

Η ερώτησή μου αφορά το εάν είναι αποδεκτό πολεοδομικά μια καπνοδόχος να υπερβαίνει κατά πολύ το επιτρεπόμενο ύψος.

....

 

On 27/11/2019 at 12:03 ΜΜ, Didonis said:

.... να ελέγξεις αν υπάρχει υπέρβαση του ιδεατού στερεού.

... και Τομές... 

σου έχω απαντήσει.

Θέλει έλεγχο του ιδεατού στερεού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.